Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Faraday Kafes'i

Başlatan salim ALTIN, 21 Nisan 2006, 08:50:39

salim ALTIN

Merhaba.
Çevremizde artan manyetik kirliliğe karşı önlem alınması gerekliliği en azından kendi sağlığımızı korumak için önemli olmaya başladı. Eski bir araştırmada Türkiye elektrik kurumunda Yüksek gerilim kısmında çalışan mühendislerin %93 ünün kız çocuğu olduğunu okumuştum. Uzay Yolu filmlerinin müptelası olarak oradaki adamların giydiği aleminyum (parlak) elbiseler hep aklımı kurcalardı. Niye?.
Cep telefonlarını rus ruleti gibi beynimize dayayıp hep şanslı olduğumuzu düşünürüz. Yada en güvenli yerde cebimizde taşırız.
Aklımda bir taraftan aleminyum elbiseler varken. Çözüm olarak ta aklıma hep metalik zırhlı elbiseler gelir.

Dün bir tekstil firmasına gittim. Eski bir dokuma tezgahında emaye bobin telinden dar dokuma imal ediyorlardı. Ne için kullanıldığını söylemek istemediler. Ben biraz anlattım düşüncelerimi ve o malzemenin cep telefonu sinyallerini nasıl bloke ettiğini gösterdim. Ve bu ipliğe karıştırılıp kazak örülecek ev biz gelecekte bu kazakları giyeceğiz deyince - bir dakika deyip bir bobin siyah iplik getirdiler...
İplikte bir metal ip vardı. Tabi mantıklı olarak bu paslanmaz çelik bir teldi. İşte bu dedim. Ne yaptıklarını sordum. Bir firma getirmiş. Onlara kazak dokuyorlarmış. Yurt dışına satıyormuş o firma. -nerede kim kullanıyormuş dedim ama onlarında fikri yok. Adamlar Moda işte deyip kestirip atmış.
Fakat mesela hastanelerdeki MR cihazında çalışanlar.???
Manyetik ortamlarda çalışanların ihtiyacı yokmu bu kazaklara... Yada başka neresi gelir sizin aklınıza.???
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

Hocam merhaba,
Aslında ajlaalias arkadaşımızın bu konuyla ilgili bir makalesi var, yeni forumda yayınlayacaktık bir türlü forumu devreye alamadık sanırım önümüzdeki günlerde açılacak ve yayınlayacağız, hep birlikte okumak üzere,

bsivgin

Aslında bu konuyu bende düşünmüştüm. Benimde aklıma evlerde bu manyetik kirliliği yok etmek için inşaat aşamasında ince tel kafes ile duvarları kaplamak gelmişti.  :D
Mümkün olur mu bilemiyorum....

Saygılarımla
Bülent ŞIVGIN

salim ALTIN

Merhaba.
Alıntı yapılan: "bsivgin"Aslında bu konuyu bende düşünmüştüm. Benimde aklıma evlerde bu manyetik kirliliği yok etmek için inşaat aşamasında ince tel kafes ile duvarları kaplamak gelmişti.  :D
Mümkün olur mu bilemiyorum....

Saygılarımla
Bülent ŞIVGIN

Bu mümkün tabii. Fakat önlenecek frekanslar ve dalga boyları neye göre seçilecek bütün sorun bu. Mesela mikro dalga fırın on camındaki metal parça deliklerinden o sinyallerin geçmesini engeller. Evde de çelik hasır demiri ile benzer etki elde edilebilir.

Mesela tuzla şekerpınar da çok yıldırım düşüyor. Bir müşterim fabrikaya faraday kafesi uygulamış. Yağmur yağarken birkaç defa üst üste yıldırım düştü. paratoner de olunca kimsenin umurunda değildi.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Ziya

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"
Mesela tuzla şekerpınar da çok yıldırım düşüyor. Bir müşterim fabrikaya faraday kafesi uygulamış. Yağmur yağarken birkaç defa üst üste yıldırım düştü. paratoner de olunca kimsenin umurunda değildi.
Peki fabrikada cep telefonu çekiyor mu?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mcan

dalga boyu küçük sinyalleri engellemek daha mantıklı olur ,nede olsa yüksek enerjili olanlar onlar

salim ALTIN

Merhaba.
@ziya telefon çekiyor tabii. Oradaki kafesi pencere boyu  10 x 10 cm kare şeklinde 6mm demir den yapılmış olarak düşünürsen cep telefonu için engelleyici değil.

Manyetik resonans MR makineleri konusunda bilgisi olan varmı.? Bunların yaydığı manyetik alan veya benzer sistemlerin etkileri gerçekten bahsettiğimiz şekilde bir yapı ile hangi boyutta minumuma iner.
Yüksek voltaj ile uğraşanlarda aynı şekilde adeta arılardan korunmaya yarayan tül örtüler gibi benzer metal yapı ile giyinip olası çarpılmalardan korunuyorlar.

ipek

salim bey selam calistigim firmada yere bir hp laptop dustu merakli oldugum icin envarterden dusup evde rahatca dagitayim dedim duble
dumura ugradim klavyenin altinda ayni buyuklukte 3M marka bir kumas
var bunu buraya bosuna koymazlar diye dusunum Fluke kaptigim gibi
olctum her taraf 50miliohm ile 1.5 arasinda birde mikrofonlara giden silikon kablolara dokundum esnek bu kablolar 15 santim boy var bir uctan
bir uca plastik kaplama 10ohm altinda daha cok sasirip kalacagim anlasilan....

OG

TV de bir belgeselde izledim. Adamlar yüksek gerilim hatlarını tamir/bakım yapıyorlar. Enerjiyi kesmiyorlar. Helikoptere özel bir robot kol yapmışlar. Helikopter yavaşça yaklaşıyor, kol  enerji hatına yaklaşırken bir ark oluşuyor. hattı yakalayınca ark kesiliyor. Sonra bu bahsettiğiniz tip metal örgülü elbise giymiş birisi enerji hattına çıkıyor. Gerekeni yapıp geri helikoptere dönüyor. Açıkçası ben ağzım açık izledim. Hat sıradan bir hat değil, herhalde 380KV gibi bir değerlerde olsa gerek, direk ve fincan yapıları bende bu zannı bıraktı.

Yine çok yüksek gerilim olan şalt sahalarında personel özel iletken elbiseyi giymeden bazı bölgelere giremez. Uzun adımlar atamaz. Kollarını genişçe açamaz. Sebebi havada bile 2 farklı nokta arasında binlerce volt potansiyele ulaşmış iyon bulunur. Kollarınızı açtığınızda belki o an 5000V'u kucaklıyorsunuz.  :twisted:
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

birkan

Bizim işyerinde de aralarındaki boşluklara parmak girecek kadar bakır elek tarzı tempest ağı var. Frekansları ne derece önlüyor bilemiyorum. Cep telefonları bizde de aynen çalışıyor.

Ziya

Alıntı yapılan: "birkan"Bizim işyerinde de aralarındaki boşluklara parmak girecek kadar bakır elek tarzı tempest ağı var. Frekansları ne derece önlüyor bilemiyorum. Cep telefonları bizde de aynen çalışıyor.
Mikrodalga ile ilgili başlığı altında mikrodalganın neden pencereden dışarı çıkmadığına dair Aster hocamın verdiği linkten aktarma yapmıştım. O zaman frekansı 2.4 GHz civarında bir elektromanyetik dalganın dalgaboyu yaklaşık 10 cm civarında olduğu ve bu nedenle delikli pencere camını ayna gibi gördüğünü yazmıştım (okuduğumu yazmıştım). Bu durumda sizin bahsettiğiniz parmak çapı büyüklüğündeki delikleri olan kafeste de mikrodalganın yada 1.8 GHz frekanslı cep telefonu yayınlarının yansıması gerekmez mi?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

salim ALTIN

Merhaba.

Alıntı yapılan: "OG"Yine çok yüksek gerilim olan şalt sahalarında personel özel iletken elbiseyi giymeden bazı bölgelere giremez. Uzun adımlar atamaz. Kollarını genişçe açamaz. Sebebi havada bile 2 farklı nokta arasında binlerce volt potansiyele ulaşmış iyon bulunur. Kollarınızı açtığınızda belki o an 5000V'u kucaklıyorsunuz.  :twisted:

Yıl başından beri bende yüksek voltajlarla oynuyorum. 25.000 volt enson oynadığım. Masanın formikası bile  sanki iletkenlik gösteriyor. Silikon izoleli yüksek voltaj kablosu aldım ama 30 bin volttan sonra eline atladığını hissetmeye başlıyorsun.
Avrupa menşeeli bir kablo geldi elime 2 ayrı malzeme kullanılmış. içte farklı dışta farklı izalasyon var gibi.
İzalasyon konusu da ayrı bir dert. Cam elyaf izalasyon, kapton bant veya nomex kullanıyoruz ama başka çözüm tavsiye edebilecek varmı.? geçen deneme yaparken nomex delindi.  Yağ içine gömsem acaba nasıl olur?

aster

Hocam, EHT lerin anot gerilimi için olan çıkışları ~37kV DC, 30-40 cm lik bir kablodan sonra vantuzla anod'a girer. Bu kablo o kadar pis yerlerde bulunmasına rağmen kolay kolay delinmez, bunu bir araştırsanız, tabi bu kablodan çok küçük akımlar akıyor

Resimde ALP hocam, 160 kV luk güç kaynağının kablosuna  bakım yaparken