joystick kontrol

Başlatan teknikelektronikci, 21 Nisan 2006, 16:19:05

teknikelektronikci

sayın arkadaşlar ve üstadlar ilk öncelikle  konuyu yanlış başlık altında açtıysam özür dilerim

arkadaşlar daha pic basic pro öğrenmeye yeni başladım ve sizden eğer mümkünse yardımlarınızı rica ediyorum sorunum şu:

elimde bulunan joystick'i  pice bağlayıp joystick'i hareket etirdiğimizde hangi eksenlerde olduğunu yani x ekseni ve y eksenini lcd de gösterecek ve aynı anda bu joystick ile uzakataki bir cihazı kontrol etmeyi düşünüyorum bunu hazır rf modülerle yapmayı düşünüyorum ayrıca lcd nin yanında ledlerele joystickin konumunu gösterecek sled dizini yapmak istiom aslında bunu dot matrix dede gösterebilirim diye düşünüyom ben programın giriş bölümünü şimdilik yazdım  şimdi sizden ricam :
1-)joystick çıkışları analog çıkış vermektedir bunları harici analog-dijital dönüştürücü entegremi kullanayım yoksa 16f877 nin a/d kullanayımı?
2-)picprojede yanılmıyorsam ete hocamızın a/d dönüştürme ile ilgili yazısı vardı bunu bulamadım eğer bana bu linki bilen var ise yazabilirmisiniz
3-)pic joystickin hangi eksenler üzerinde olduğunu göstermesi için nasıl mantık yürütmem gerek matematiksel işlemlerle halledebilirmiyim ?
4-)birde bu hazır rf modülerle dijital bilgiyi nasıl gönderecem

eğer bu konularda fikir sahibi iseniz benle paylaşabilirmisiniz teşekürler saygılar

pin bağlantısı
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

cozturk

1-)16f877 nin a/d kullan. Hariciye gerek yok. pic ADC hızı yeterli
3-)matematiksel işlemlerle halledebilirsin. Konum bilgisi olarak 0..5V çıkış veriyor.
4-)rf modülerle dijital bilgiyi göndermek için önce dijitale çevirmelisin ki pic bunu çok güzel yapar. adc 8 bit kullanırsan konumu belli edecek 2 adet bayt olacak biri x biri y dir işte bu 2 baytı modül ile gönderebilirsin.

http://www.epanorama.net/documents/joystick/pc_joystick.html

teknikelektronikci

sayın coztürk cevabınız ve ilginiz için teşekür ederim birde şu a/d çevirmeyide öğrendimi (picte) gerisini  sanırım yapabilirim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!