difu

Başlatan mau2002, 21 Nisan 2006, 16:26:38

mau2002

differentiate up/down
arakadaslar difu nerde microwinde ve ne demek ne işe yarar
bir buton ile acıp kapatmak icin arastırıyodum bu cıktı

microcozmoz

Arkadaşım difu diye bir komutun microwinde olduğuna eminmisin?? Differantial Term olarak bir komut olayı var oda PID ile ilgili...

Bir buton ile açıp kapatmak için araştırıyorum demişsin?? Tam olarak ne yapmak istiyorsun , açık bir şekilde yazarsan sevinirim..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

mau2002

dostum
bu link deki devreyi yapmaya calısyorum
http://www.plcs.net/chapters/oneshot18.htm
amacım bir buton ile Q cıkısını on-off yapmak
otobus kapıları gibi tek buton la acıp kapatmak

http://img293.imageshack.us/my.php?image=buton7qw.png
bu resimdeki kapılarla yapılan devreyi yapmak amacım

aster

Arkadaşım Siemens Microwin 4.0 ile yapılmış programı kod halinde veriyorum. Bunun normal ladder halinde olanını vaktim kısıtlı olduğundan sonra göndereceğim.

İnşallah işini görür

ORGANIZATION_BLOCK MAIN:OB1
TITLE=PROGRAM COMMENTS
BEGIN
Network 1 // Network Title
// Network Comment
LD     I0.0
EU
AN     Q0.0
S      M0.0, 1
Network 2 
LD     I0.0
EU
A      Q0.0
R      M0.0, 1
Network 3 
LD     M0.0
=      Q0.0
END_ORGANIZATION_BLOCK
SUBROUTINE_BLOCK SBR_0:SBR0
TITLE=SUBROUTINE COMMENTS
BEGIN
// Network Comment
END_SUBROUTINE_BLOCK
INTERRUPT_BLOCK INT_0:INT0
TITLE=INTERRUPT ROUTINE COMMENTS
BEGIN
// Network Comment
END_INTERRUPT_BLOCK

microcozmoz

Programı CanalPLC programı ile simule ettim.İstediğin gibi çalışıyor.

"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

mau2002

cok sağol un arkadaslar elleriniz dert gormesin
senden bi ricam daha olacak M0.0 ve EU ... programın calısma mantığı hakkında biraz bilgi veririseniz cok sevinirim

microcozmoz

The Positive Transition (EU) contact allows power to flow for one scan for each off-to-on transition.

The Negative Transition (ED) contact allows power to flow for one scan for each on-to-off transition

EU komutu bir taramadan diğer bir taramaya kadar olan geçişte off tan on a doğru bir giriş var ise çıkış verir...

Yani sen PLC nin  I0.0 girişindeki butona bastın ve elini çekmedin bu haldeyden eğer programında bu komutu kullanmış isen o an çıkış verir, bir sonraki taramada senin elin butona basılı olsa bile off'tan on'a doğru bir geçiş olmadığından çıkış vermez..

İkinci olan ED ise tam tersidir. Yani On'dan Off a doğru bir geçiş olması gerekir.

Umarım yardımcı olmuşumdur..

Bu arada Siemens'in help'inden yararlanmanı tavsiye ederim.