LM 317 DC/DC????

Başlatan Fixxer, 25 Nisan 2006, 09:47:54

Fixxer

Herkeze kolay gelsin arkadaşlar aşşağıdaki devreyi kurdum girişine 48V verip 12 volt alıyorum  gayet güzel çalışıyor fakat ciddi bir ısınma problemim var nasıl en asgariye indirebilirim.Ben kendimce bir tane daha lm 317 ekledim. olmadı  :oops:  12voltu bağladığım devrede 300mA üzerine çıkmıyor...

I +-------+ O
Vin (+) o-----+---| LM317 |---+--------------+-----o Vout (+)
                 |       +-------+         |               |
                 |             |    A         /               |
                 |             |               \ R1 = 240 |
                 |             |               /               |              ___
                 |_ C1      |               |           +_|_ C2       |_0_|  LM317
                ___ .01  +-------+-----              ___ 1 uF    |     |  1 - Adjust
                 |  uF        |               -               |             |___|  2 - Output
                 |              \                               |               |||   3 - Input
                 |              / R2                          |               123
                 |              \                               |
                 |              |                               |
   Vin(-) o------+-------+----------------------+-----o Vout (-)
...............................

Fixxer

Ama devre düzgün çıkmadıııı tühhh neyse link vereyim bende bakarsanız sevinirimm....

http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/lm317.html

mp3dragon

lm317 üzerinde harcanan güç=
48-12=36v
36 x 0,3 = 10,8 watt ciddi bir kayıp,

devreden çekilen güç = 12 x 0,3 = 3,6 watt

verim n=3,6/(10,8+3,6) = 0,25 oldukça düşük,

demek ki SMPS tarzı bir entegre kullanman lazım

örnek: LM2575,76 vs
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Fixxer

hiç bu şekilde düşünmedim gayet açıklayıcı formüller..Peki burada bir tanesi ile 28v indirsek ve diğeri ilede 12 indirsek nasıl olur.yada senin dediğin gibi lm 2576-0,5 simple switcher 3 ampvoltaj regulator  kullanmalıyım...

mp3dragon

@Fixxer
toplam kaybın değişmez (10.8 watt)

Ancak 2 adet 317 ye böleceğin için her biri daha az ısınır
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

aster

Benzer bir konu için;
Picproje Forum Ana Sayfası > Püf Noktası Tecrübeler > 7805 ile ilgili bana 4-5 saat kaybettiren bir tecrübe!!!
link vermiyorum bazen açmıyor

Fixxer

walla aster hocam 7805??? anlamadım???

ne yaptıysam olmadı full ısınıo

otm

LM317HW-T kullanmayı deneyin.datasheetinde ısı konusunda daha toleranslı olduğu yazılı.

Klein

Alıntı yapılan: "otm2002"LM317HW-T kullanmayı deneyin.datasheetinde ısı konusunda daha toleranslı olduğu yazılı.

Giriş gerilimi ve çıkış gerilimi arasındaki farkın büyük olduğu yerlerde linear regülatör ile ilgili tüm çözümleri çöpe atmakta fayda var. isterse hiç ısınmasın. Sorun sadece ısınması değil. Verimsizlik. Tamam ısı toleransı yüksek olabilir, acayip büyük bir soğutma alanı olabilir , hatta 1000 dereceye çıkar yanmayabilir. Ama bütün bunlar girişte harcanan güç ile çıkışta harcanan güç arasındaki farkın transistör üzerinde ısıya dönüştüğü gerçeğini değiştirmiyor. Ayrıca 1 tane switching kullanmak yerine 2-3 tane linear kullanmak  , herbirine kapasitör , koruma diyotu vs.. bağlamak da ne baskıdevre nede malzeme maliyeti açısından hiç verimli olmasa gerek.

PhD

Alıntı yapılan: "Klein"Giriş gerilimi ve çıkış gerilimi arasındaki farkın büyük olduğu yerlerde linear regülatör ile ilgili tüm çözümleri çöpe atmakta fayda var. isterse hiç ısınmasın. Sorun sadece ısınması değil. Verimsizlik. Tamam ısı toleransı yüksek olabilir, acayip büyük bir soğutma alanı olabilir , hatta 1000 dereceye çıkar yanmayabilir. Ama bütün bunlar girişte harcanan güç ile çıkışta harcanan güç arasındaki farkın transistör üzerinde ısıya dönüştüğü gerçeğini değiştirmiyor. Ayrıca 1 tane switching kullanmak yerine 2-3 tane linear kullanmak , herbirine kapasitör , koruma diyotu vs.. bağlamak da ne baskıdevre nede malzeme maliyeti açısından hiç verimli olmasa gerek.

Klein arkadaşa kesinlikle katılıyorum... Isınma problemini 2 tane bağlayarak yenemezsiniz en güzeli anahtarlama mantığıdır.

kolay gelsin...
...hiç...