Kapasitif Diyafram Basınç Sensörü

Başlatan Prof.EleCTroN, 18 Mart 2003, 09:02:42

Prof.EleCTroN

Kapasitif diyafram basınç sensörü önerebilecek bir arkadaş var mı?

Prof.EleCTroN

hpups

Bu konuyu biraz acman mümkünmü Aklımda birkac birseyler var toparlayamıyorum
TAm olarak yapmak istediğin nedir.

Prof.EleCTroN

Ortam basıncındaki değişmeleri algılamak istiyorum. Sensör basınçtaki değişmelere bağlı olarak çıkışındaki kapasitansın değerini değiştirecek.

kemalsa

yaaa onları en son oklda görmüştüm zanledersem iki çeşiti var onların biri dediğin gibi kapasitif diyeride endüktif olandı zanledersem güzel sensörlerdi piyasada satılanların coguda zanledersem kapasitif ti   .sen kendinmi böyle bir sensör yapacaksın yoksa hazır almakmıdır düşüncen .... satın almaksa fiyatına göre çok hasasiyeti deyişen aletler var hhhha bide piyezodan yapılan var  onuda kunlana bilirsin başka basit bir sistemse sitrengeç te kulanabilirsin hata sitrengeçle ilgili olarak antırak ta bişeyler vardı zanledersm ...

aster

hamit

selam dostum işine yarar mı bilmem ama motorolanın bu konuda çeşitli sensorleri var basınca gore değişiyor ve çıkışında 2.4v-5v arası dc gerilim veriyor hem basıncta hemde vacumda kullana bılıyorsun sensor cıft yonlu.....

Veli B.

Sevgili Electronicman,

İşine yararmı bilmiyorum ama bir incele

istersen.

http://e-www.motorola.com/webapp/sps/site/taxonomy.jsp?nodeId=01126990368701

Benzer bir çalışmam oldu ama benim vakum ölçmem

gerekiyordu.
Aradığım gibi bir sensörü ingiltereden bir firmada buldum ama 680 euro idi, Ben de sevgili kemalsa' nın önerdiğine benzer bir şekilde load-cell ve prostatlı bir körükle uğraştım

ama bazı aşamadığım sorunlar oldu. Çalışması gereken ortam sıcaklığı 800 derece idi.
    Load-cell i ihlasın servislerinden alabilirsin 15 kg 80.000.000TL civarında, Prostatlı körüğü ise

herhangi bir Beyaz eşya (çamaşır makinesi) servisinden alabilirsin 15.000.000TL civarında,
    Birde opamp çıkışından alacağın sinyal negatif ivmeye sahip, basınç arttıkça hassasiyet

kaybolacak. Lineer bir çıkış alamamıştım doğal olarak.

Kolay gelsin...

shane

80 milyona git bir S tip load cell al...
Bir tarafına sabitle ...Diğer tarafına yuvarlak 1 mm kalınlıkta plaka

kaynattır...
kırmızı(+) ve siyah(-) uçlarını 10 volt Dc ile besle...
yeşil ve beyaz uçlarını bir Opamp yükseltece ver.....
Çıkışıda 7109 lu Konvertör tipi Entegre sürücülü Display

koy...

Diyaframlı Load celli ....
Bir boru ( 2 inch) içine merkezi sonsuz dişli ekle...Bu dişlide kayan bir yuvarlak
Oringli diyafram tak...Sızdırmazlığı sağla....
Göstergede önce

sıfır gözükmelidir...(1 atmosfer = 0.000 mmHg )
Sonsuz dişliyi çevirdikce içerde bir vakum oluşur....
Bunu manometre ile mmHg cinsinden ölç...
Faraza bu 200mmHG ise

Elektronik 7109 'un potunu göstergede 200 okuyacak şekilde ayarla...

Not: Mutlak vakum = -760 mmHG dir....
yada 1 atm = 760 mmHg de kabul

edebilirsin...

Kolay gelsin....