(Tartışma) Acaba Bulanık Mantık (Fuzzy Logic) ile pic pr

Başlatan futureng, 02 Mayıs 2006, 08:36:17

futureng

Arkadaşlar acaba bulanık mantık kullanarak pic ler programlanabilrmi. Programlanırsa nasıl yollar izlenmeli bu konuda tecrübeli arkadaşların bilgilerini bekliyorum.
GimpTR.COM: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü  http://www.gimptr.com

CrazyBooT

hocam bu bulanık mantık terimini çok duyuyorum sanırım bir mekatronik terimi.
bunu biraz açıklar mısın acaba?

Klein

bulanık mantık ile pic programlanabilirmi sorusunu tam anlamadım. eğer kasıt pic'e bulanık mantık ile program yazılırmı ise tabiki yazılır. Ama eğer kasıt pic'i programlarken bulanık mantık kullanabilirmiyiz ise , programlama işleminin sabit bir prosesi var. neden bulanık programlamaya ihtiyaç olsun.

Ayrıca bulanık mantık sadece mekatronik terimi değil. elektroniğin , teknolojinin ve birsürü bilimin kullanabileceği bir çözümleme ve düşünme yöntemi. Yapay zekanın basit formu da diyebiliriz. Ancak forumda anlatılabilecek bilgilerle tam kavranabilecek bir konu değil.

www.yapay-zeka.org sitesinde bu konu ile alakalı bilgi bulabilirsiniz.

kalman

Kleın doğru söyluyor Fuzzy logic ile Pic programlanmaz sadece picin içine yazdıginız Fuzzy Logic  Program sayesinde dış dünyayla iletişim kurabilirsin.
Digital ortamında bildiğiniz gibi her şey doğru ve yanliştan ibarettir.  Fuzzy logic ile bu durum değisip yarı dogru yarı yanlış durumlara müsaade edilir ve bu durumdada çok kolay düzenekler kurulabilir yeni üretilen bir çok Çamaşır makinasında Fuzzy logic kullanılıp Enerji tassarufu elde edilir bunun  gibi bir çok alanda Fuzzy logic kullanılır. Yalniz bu sistemler çok hassas değildirler örnek olarak
Eger bir sicaklık ortamında sıcaklık hassasiyeti 1° C  olursa  kullanmakta fayda olabilir.

Ayrıca Fuzzy Logic in Babası Lötfü Zadeh Türktür buda ayrı bir gurur kaynağı     :roll:  :roll:

Herkese Başarılar

mckmk03

kalman demiş ki:
   Yalniz bu sistemler çok hassas değildirler örnek olarak
Eger bir sicaklık ortamında sıcaklık hassasiyeti 1° C olursa kullanmakta fayda olabilir.

benim de duyduğum kadarıyla bulanık mantık PID den daha hassasmış.Bu kısmı anlayamadım arkadaşlar. Bi açarmısınız bu konuyu.

CoşkuN

Bu konuyu "Kontrol sistemleri" altbaşlığına "bulanık mantık" başlığında tartışabiliriz.

picusta

Bulanik mantik matematiksel bir kavramdir.
Bilim Teknik haziran sayisinda anlatilmistir. Bunu otomatik kontrole uygulayinca elde edilen korektörler klasik (klasik PID gibi) korektörlerin aksina lineer'lik özelligini kaybediyor (Bode, Nyquist çizilemiyor mesela) Yapilan sey korektörlerin parametreleri (P I D parametreleri gibi) bulaniklastiriliyor. Yani giris degerine bagli olarak bu parametreler oynuyor. Peki nasil oynuyor? Iste burda bulanik mantik araya giriyor.
Bulanik mantik ile kontrol yapmak, insanlarin davranisini taklit etmeye çalismak gibi. Uygulama alani : daha iyi taninlanmamis proseslerde, normalde insanlarin yaptigi bir isi (klasik korektörler yetmiyor) kontrol etmek (mesela araba sürmek gibi). Lineer proseslerde kullanmak tamamen absürt  bisi.
Maalesef, bir üniversite hocasinin sitesinde gördügüm su: sirf fuzzy-logic kullandim demek için 1. derece sisteme bulanik P D kontrol uygulaniyor. Ve gerçek anlamda normal korektöre göre performans karsilastirilmasi yapilmiyor.

Konumuza dönersek, PIC ile tabii yapilir (gerçi PIC bu is için en uygun islemci oldgu söylenemez, örnekleme zamanini yüksek tutmak gerekecek). Buyrun bu konu altinda yavas yavas kodumuzu olusturalim.

mckmk03

kesinlikle gözle görülür bişeyler yapmamız gerek. Bende araştırıyorum.Bu aralar bulanık mantık denetleyicili DC motor hız kontrolü yapmaya çalışıyorum.Daha doğrusu c++ da simülasyonunu yapmaya çalışıyorum.
Herkes kıyıdan köşeden bişeyler eklerse hepimiz içinde gurur verici bişey olur.

futureng

Bulanık mantık için TI (Texas İnstruments) in özel chipleri varmış ama prensibi nasıl bilmiyorum.
GimpTR.COM: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü  http://www.gimptr.com

ise

ti nin çipleri matematiksel işlemleri yapabilecek çok hızlı işlemcilerdir.  herhangi bir 8-16-32-64 bit işlemci ilede çok rahatlıkla bulanık mantık uygulaması yapılabilir. çipin içerisinde bulanık mantık için bir arabirim olması pek aklıma yatmadı