ilginç bir voltmetre yardımı lütfen

Başlatan ekipteknik, 05 Mayıs 2006, 23:50:02

ekipteknik

selam arkadaşlar bir devre üzerinde çalışıyorum(artık inat ettiğim için başarmak istiyorum)Ama birtürlü olmuyor..Bir voltmetre düşünün ki..  
lcd olmayacak 7 segment li gösterge
*alt sınır 208 volt(voltajı kesme sınırı)
*üst sınır 235 volt olacak(voltajı kesme sınırı)
*bu sınırlar dışına çıkınca en az 20 amperlik bir roleden kompresörümü çalıştıran faz veya nötrü kesecek
*sınırların dışına çıkınca kompresörümün elektriğini kesecek.yani.
*sonra role bırakacak ve kompresör çalışacak
*yanlız bir ayrıntı ama önemli bir ayrıntı..
*elektrikler kesilip geliyor..o yüzden ilk geldiği andada role çekip sayacak kompresör o zamanda çalışmayacak..
*her enerji gelişinde röle belli bir zaman bekleyip sonra kompresöre enerji verecek.
*kademeden 1, 3 veya 6 dakika hangisini seçmişsem o kadar süre çalıştırmayacak kompresörü.
* o zaman dilimini şalterden 1.3 veya 6 olacak şekilde ayarlayacağım ve hep bu zaman diliminde çalıştırmayacak kompresörümü..
Birde işin süsleme bölümü var 3 tane led ve bir minik bulzer:)
*(1, si her zaman yanacak power led flaşörlü kırmızı
*(2, si role çekmişken yani kompresör çalışmazken yanacak sarı led(bulzer sadece bir iki saniye ikaz verip duracak burda.)sınırın dışına çıkıldığını veya elektrik geldiğini sesli haber verecek..:)
*(3, sü role bırakmışken , kompresör çalışırken yanacak yeşil led.
*(7 sekmentten hariç bu ledler..)
*Tek bir tane Pic entegreyle hem voltmetre hemde Bu işleri yapacak devreyi sürmek istiyorum.. dijital elektronik bilgim olmadığından
eğer bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız gerçekten minnettar olurum..
saygılarımla..
Kemal DENİZ
MSN servis@ekipteknik.com (ekleyebilirsiniz)Beyaz eşya konusunda yardımcı olurum:)
Bostancı/ İSTANBUL
Kurtların Yaşadığı Yerde Çakallar Barınamaz...

aster

Selam,
Bu iş yapılır ama uğraşmak lazım,
önce yapmak istediğiniz işlemin adı "motor faz koruma"

ilk tavsiyem kafayı sıyırmadan basitce şu zımbırtıyı kullanmanız, MKS-05P
http://www.entes.com.tr/pdf/MK-05-MK-05P_TR.pdf
sonra kesinti gidip gelmesinde kontrol geciktirmesi için tekrar bir zaman rölesi kullanmanız oda SM-8 olabilir

sadece bir öneriydi

ekipteknik

Alıntı yapılan: "aster"Selam,
Bu iş yapılır ama uğraşmak lazım,
önce yapmak istediğiniz işlemin adı "motor faz koruma"

ilk tavsiyem kafayı sıyırmadan basitce şu zımbırtıyı kullanmanız, MKS-05P
http://www.entes.com.tr/pdf/MK-05-MK-05P_TR.pdf
sonra kesinti gidip gelmesinde kontrol geciktirmesi için tekrar bir zaman rölesi kullanmanız oda SM-8 olabilir

sadece bir öneriydi
önerine teşekkür ederim ama kompresörüm 3 fazlı değil .normal faz nötr ayrıca faz koruması değil tam olarak istediğim ama yinede sağol ..

ekipteknik

analog elektronikle ilgili sorunu çözdüm(voltaj üst sınır 235 olunca çıkışım 5.7v oluyor..alt sınır 208 volt oluncada 4.7v çıkış elde ediyorum)ama trafo kullandım:(fakat pic için yazılım önerilerinizi veya örneklerinizi esirgemezseniz sevinirim..saygılar..

OG

Bu voltaja seri olarak 1 adet 1N4148 bağlarsan 0,65~0,7V azaltmış olursun ve pic'in adc girişi için hazır hale gelir. Garanti olsun dersen 2 diyot ile 1,3~1,4V ötelemiş olursun. Voltaj 4,35V ~ 3,35V gibi bir aralıkta olur. ADC  ile elde edeceğin değerler (8 bit için)  222~170 arasıdır. Bu değerleri gereken şekilde işlersin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.