Bios Yazmak Hakkında

Başlatan Jackal_Alone, 08 Mayıs 2006, 00:04:08

Jackal_Alone

Selamın Aleyküm
Arkadaşlar bir kaç saat önce bir anakartın biosunu yüklerken enerji kesildi ve bilgisayar şu anda çalışmıyor. Anakart üzerinde yapabiliceğim her şeyi denedim ancak olmadı. ve bunu anakart dışında nasıl yapabiliceğimi araştırmaya başladım. Bu konuda bilgisi olan var ise ve paylaşırsa çok sevinirim. Şimdiden herkeze teşekkür ederim...

Selametle...

prof77

slm anakartın modeli nedir ayrıntılı bilgi verirsen konuyu bilen arkadaşlar
sana yardım edebilir :D  :D

Ziya

Bios'un yüklü olduğu flash bellek çıkartılabilir cinsten ise (yani soket üzerinde ise) çıkartacaksın ve eprom programlayıcı ile yazılımı tekrar yükleyeceksin. Yada yazılımı diskete ve çipi eline alıp programlayıcısı olan bir yere gideceksin programlatacaksın. Sonra çipi getirip yerine takacaksın. Çıkartılabilen cinsten değilse yani karta lehimlenmiş ise bir cep telefonu tamircisine gideceksin ve çipi söktüreceksin (karttaki yerini de temizleteceksin) ve sökülen çipi programlatacaksın. Sonra yerine kendin lehimleyebilirsin. Ama garanti olsun istersen tekrar bir cep telefonu tamircisine lehimletebilirsin. Yalnız rastgele bir tamirciye girme, tanınan bir yere bu işi yaptır. Kolay gelsin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Jackal_Alone

Arkadaşlar elimdeki anakart acorp denilen bir firmaya ait 233 ile 1ghz arası işemci desteği var. Bios sökülebilir cinsten ve award bios. Bunların dışında Ziya arkadaşımın bahsettiği eprom programlayıcı ile programlama hakkında daha geniş bilgi edinebileceğim bir kaynak yada programlayıcıya ait bir şema   öneren olursa sevinirm. Birde arkadaşlar eprom programlayıcılar ile sökülebilir tip tüm bioslar programlanabilir mi? Yardımlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim....
Selametle....

diot

Hangi şehirde bulunuyorsun bilmiyorum ama mutlaka bulunduğun yerde profesyonel bir programlama cihazı olan birileri vardır. Önce bunu araştır derim sonra bu arkadaşa bios entegresi ile gidip (tabiki anakart marka model ve pcb revizyonu na bakarak anakart sitesinden indirilmiş uygun bios image ile birlikte) yeniden programlatman gerekir. Eğer Balıkesirde olsaydın ben yardımcı olurdum.
Programlayıcı yapmaya gelince : Bu  sevdayı unut derim çünkü elle yapılan bu tür cihazlar pek randımanlı olmuyor . İyi bir cihazında şema sını bulamazsın.

kesmez

Bu bioslar piyasada bulunurmu..
Ne tür bir hafızadır..
Pic ile yaptığımız devrelerde kullanabilirmiyiz..
Teşekkürler..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

mmengi

Muhtemelen elindeki bios 39fxxx yada 49fxxx sınıfı bir flash olsa gerek çünkü anakartın eski, flash entegrenin üstündeki etiketi sökersen tam modelini görebilirsin. Anakart ın pcb si üzerinde bir yerlerde modeli ve rev. numarası vardır onunla birlikte internette doğru bios u bulman gerekli. Daha sonra iş programlamaya kalıyor flah ı, bunun için etrafında uygun programlayıcıya sahip birini bulmak gerekiyor. Anakart çok yeni olmadığından çoğu bilgisayar teknik servisinde bunu programlatabilirsin.

argeci

selamün aleyküm bi yöntemde benden belki profosyonel programlayıcısı olan birini bulman zor olur madem sökülen cinsden bir flashın var çalışan ve sökülen cinsden flashı olan başka bir board bul celeron işlemcilere uygun hatta zorlarsan mmx boardu bile olabilir (riski azaltmak için)Sonra çalışan boarda makinayı aç açmadan önce onun flashını çıkar altından üstüne doğru bir bant yapıştır ve fazla bastırmadan yerine tak sonra çalışan makinayı dos altında aç internetten award flashlara yazmak için kullanılan programı bul bu arada makina açıldıktan sonra flashı çıkar (çalışırken yapabilirsin yapıştırdığın bant çıkarmanı kolaylaştırır) yazcağın flashı çıkardığın yere tak (ters takarsan flash ı kaybedersin) sonra awardflash yazma programını çalıştır ve dosyayı yaz.Ben bu yöntemi çok kullandım bazen boarda göre problem çıktığı oluyor ama %95 başarı sağladım seçtiğin boardla arızalı boardun bioslarının aynı bios firması tarafından üretilmesi sana artı sağlar(sen award olduğunu söylüyosun çalışan boardda award olursa işin kolay olur ami olsaydı ami tavsiye ederdim)
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

Jackal_Alone

Arkadaşlar bahsettiğim bios Atmel AT49F002NT diye bişiy hemen bu yazının altında da alt alta 90PC 9926 yazıyor. Evet şimdi işin aslı gene tekrar olacak ama bunu nasıl programlayabilirime geliyo. Argeci arkadaş ve diğer arkadaşlarımın dediği başka bir anakart üzerinde programlama olayını denesemde sonuç alamadım. Aslında arkadaşalar bu konuda aramızda bilgili olan arkadaşlarımız vardır. Ben ve benim gibilerin hayrına şu konuya bi açıklama getirseler. Yani bios nedir? Nasıl Çalışır? Yapısı nedir? Ne çeşit bir entegredir? ve nasıl programlanabilir? Biliyorum çok şey istiyorum ama mazur görün. Bunu er yada geç öyle yada böyle öğrenmem gerekiyor. Şimdilik hoşçakalın...
Selametle...

argeci

selamün aleyküm başta şunu belirtip sonra kısa kısa bilgiler verelim.
"BIOS "Basic Input / Output System" ( Temel Giriş / Çıkış Sistemi) kelimelerinin baş harflerinin birleşmesiyle meydana gelmiştir. ROM adını verdiğimiz "Read Only Memory" (Sadece Okunabilir Bellek) bir chip içine depolanmıştır. En son çıkan anakartların çoğu şimdilerde kullanıcılar tarafından kolayca güncellenebilen Flash çipleri ( Elektrikle Silinebilir Programlanabilir Okunabilir Hafıza) kullanmaktadır. Bilgisayarı ilk açtığımızda çalıştırılan ilk program BIOS dur ve flash çipi içerisinden okunur. İlk olarak bilgisayarın donanımını tarar ve test eder (Bu işlem Power On Self Test veya POST olarak adlandırılır).
BIOS, anakartınızın özelliklerini belirleyen/değiştirebilen ve üzerine takılı olan donanımların çalışması için gereken parametreleri kullandığınız işletim sistemine aktaran minik bir işletim sistemidir. Daha sonra BIOS işletim sistemininde sisteme yükleme işlemini gerçekleştirir.
BIOS'un görevleri:
Anakartın üzerine takılı olan donanımların çalışması için gereken parametreleri ve adresleri tayin etmek.
Anakart tarafından desteklenen özellikleri kapatmak/açmak ve bu özelliklerin değerlerini değiştirmek/gözlemlemek"
Hazır değinmişken cmos a değinelim
CMOS Nedir?
"BIOS bir yazılımdır ve sadece okunabilir bellek üzerindedir. Sadece okunabilir olduğu için BIOS üzerinde yaptığımız değişikliklerin bir yere kaydedilmesi gerekiyor. BIOS'da ayarları değiştirdiğimizde bu ayarlar CMOS(Complimentary Metal Oxide Semiconductor) denilen bir bellek çeşidine kaydedilir. Bilgilerin burada tutulması için bir pil ile CMOS sürekli beslenir ve kaydettiğimiz ayarların burada sürekli kalmasını sağlarız.
BIOS çipi ve değiştirdiğiniz ayarları saklamak için kullanılan pil yan yanadır
Sistem açıldığında, CMOS'da bizim ayarladığımız ayarları okur. BIOS'da Br takım ayarlar yaptıktan sonra sistem açılmazsa kullanıcılara "CMOS'u sıfırlayın" diye öneri getiririz. CMOS'u sıfırlamanın bir diğer anlamı, BIOS ayarlarını orijinaline döndürmektir.
Kaydettiğiniz ayarlar bir süre sonra kayboluyor ise ve sık sık CMOS Checksum error hatası alıyorsanız, anakartınızın üzerinde bulunan pili değiştirmeniz gerekiyor. Bu da sorununuz çözmezse, CMOS yongası bozulmuş demektir."
Bu derleme bilgilerden sonra şöyle bir yorum yaparsak standart 8085 veya 80x86 mimarsinde bildiğiniz gibi 80X86 bir microcontroller olmadığı için içerisinde rom ram ve io kontroller ile çok peripharel interface yoktur.Bunlar extra chip setlerle sağlanır.
İşte 80X86 sistemlerinin en minumum konfigrasyonda çalışması için bir program belleği olmalı işte o flashdır (önceleri bunlar 27 serisi eepromlardan oluşurdu) flashın içinde kod onun programıdır yada bir nevi bootloader'ıdır.Bu sistemde bu bootloader değişken parametrelerine bir nevi silinmeyen ram olan cmosda tutar çoğu zaman bu ram rtc (real time clock) çipi ile birleşiktir.İşte bu küçük bootloader kodu veya sistemi işletim sistemi yüklecek yere kadar getiren kod fiziksel olarak bu zamanda flashlara yazılıyor.
Atmel AT49F002NT flash çipi 2-megabit (256K x  8) 5-volt Only Flash Memory dir yani 256 kilobaytlık veri tutabilir.Yani bir disketin yaklaşık 6 da biri kadarlık bir bilgi tutar bu cipin içinde low level ve çoğu assembly yazılmış kodlar olduğundan bios yazılımı bu kadar küçük bir belleğe sığabilir.Sonuçta bios hardware göre yazılır (işletim sistemide biosa göre yazılır desen yanlış olmaz sanırım çünkü işletim sistemi çoğu zaman kesme denen bios alt program parçaçıklarına baş vurur)onun için bi anakartın bios çipini başka anakarta taksanız %90 doğru çalışmaz hatta çoğu zaman açmaz.İşte bu yüzdendirki bios yazabilen firma sayısı 5 igeçmez çünkü bu programı yazacak yazılımcıların hem pc hardware mimarisini hem işletim sistemlerinin çalışmasını hem teknolojik standartları hemde işlemci komut setleri ve low level programlamayı iyi bilmesi gerekir.Bu entegreyi programlama işin en kolay tarafıdır aslında programlıyıcın varsa elindeki çipi seçer eproma yazar gibi programlarsın yoksa daha önce bahsettiğim yöntemi kullanırsın sonuç alamadım diyosun ama sonuç alabilen lazım tecrübelerle sabittir.Yanlız o programlarda bazen bazı paretmeleri iptal ettirmen gerekiyor yılamdan dene derim.Uzun zamandan beri yapmadığım için şu anda hatırlayamıyorum ama üstüne gidersen çözersin ben bu yöntemle cih virüsü zamanında 50 den ziyade anakartı kurtardım selametle
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

Jackal_Alone

Başta yardımlarından dolayı argeci arkadaşıma ve ilgili olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bundan bir önceki mesajı yazmamdan hemen hemen bir saat sonra Allahıma Şükürler olsunki biosu yazmayı başardım. Çok sağolun arkadaşlar. Ancak işin gıcık yanı şuki tümserileri programlama açısından daha pratik bir yol bulmakta hiç fena olmazdı dimi?? : :lol:  :lol:
Selametle...

birumher

Jackal_Alone Bios u yazmayı başardım demişsin ama hengi yöntemle ve nasıl başardığını söylememişsin. Bizi merakta bırakma :)
Birkan.Herguner

Jackal_Alone

Çok özür dilerim arkadaşlar hemen anlatıyım. Elimdeki biosun hafızası tamamen silinmişti ve doğal olarak biosu o anakart üzerinde programlayamayacaktım.  Bu nedenle argeci ve diğer arkadaşlarımında dediği gibi Biosu farklı bir anakart üzerinde programlamayı denemeye başladım. İlk denemelerimi mmx destekli bir anakart üzerinde yaptımki bu yüzden yaklaşık 5 saatim boş gitti. Ardından tam işten vazgeçmek üzereyken  elimde bulunan celeron 600 kadar destek veren başka bir anakartın üzerinde denemeye başladım. Bilgisayarı ilk kendi biosu ile dos ortamında açtım. Burda benim patlak bios ile deneme yaptığım anakartların biosları aynı marka onuda tekrar belirteyim. Daha sonra dos ortamında bios için bulduğum flash writer programını çalıştırdım. Benim kullandığım programın adı awd780.exe diye bir uygulama. Neyse dosta bu programı çalıştırdığımda bana biosa yazmak istediğim programın ismini sordu. (6vıa85pd.bin) program ismini yazdım ve enterladım biosun üzerindeki programı yedeklemek isteyip istemediğimi sordu hayır dedim ve mutlu son allahıma şükürler olsun ki yüklendi. Bu arada arkadaşlar tekrar bir hatırlatma bios için flaşh writer programı ile bios programını c: dizinine kopyalamıştım.
Anlatımım biraz karışık olabilir kusuruma bakmayın.... :D
Selametle...!!!