PLC'nin girişlerine cep telefnu ile nasıl sinyal gonderili

Başlatan bmustano, 13 Mayıs 2006, 12:25:21

bmustano

merhaba arakdaşlar.ben yukarda yazdığım başlıkla ilgili bir proje gerçekleştirmek istiyorum.plc ile ilgili ortalama bi bilgiye sahibim.ancak bu haberleşme olayları ile ilgili pek bilgim yok.fikirleriniz için şimdiden teşekkürler...

bmustano

cep telefonundan vaz geçtim normal ev telefonndan nasıl yapabilirim bu işlemi oda yeter:)

Analyzer

Üşeniyorum, öyleyse yarın!

stlg

Sevgili bmustano
Kardes dtmf olayını bir incele karsılıklı iki telefon aracılıgıyla ve bu mantıkla plc ye yada başka birimlere veri gonderebilirsin kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Klein

eğer amaç ilk çalışmayı yapıp haberleşmenin temellerini atıp daha sonra sistemi geliştirmekse şöyle bir önerim olabilir.

2 tane rs232 external modem alınır
bu modemler PLC ve bizim devremize bağlanır.
İnternet'ten modemin AT komutları indirilir ( çok basit kodlardır bunlar)
böylece modem üzerinden ilk haberleşme sağlanır.

ama haberleşmeden hiç anlamıyorum  , modemle devremi de haberleştiremiyorum derseniz ozaman  , sabit telefon yada GSM yerine önce RS232 ile pc ve devremiz arasında haberleşme sağlayarak ön bilgi edinmek daha sağlıklı olur sanırım.
Kolay gelsin.

bmustano

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler öncelikle.tamda benm istediğim olayı guzel bi şekilde ortaya koyan bi proje buldum aslında ben ama antrak tan bulduum için burda linki yayınlamaktan çekindm.bazı forumlar arasında didşmeler olur ya hani.boyle bir durum yaratıp azarlanmamak için çekindm :roll: .ama gordumki anlayzer arkadaşımızda aynı siteden bir link vermiş.ve bir tepkiyle karşılaşmamış.bende vereym bari.
http://www.antrak.org.tr/gazete/122004/serafetdin-baloglu.html

bu arada ben bunu bitirme projem olarak sunmayı düşünüyordum.hocam bana plc ile ilgili ne yaparsan yap dedi.ancak duşundumde bu projede asıl işi plc değil pic16f84a ile oluşturulan devre yapıyor.yani butun proje onun uzerine yapılmış olacaktı.bende plc yi kullanmış olmak için kullanacaktım bu projede.bunun için sanırım bu projeden vazgeçtim.ama bu projeyide mutlaka gerçekleştirmek istiyorum.plc siz olarak tabi.cunku cunku ben dusunduum projede en fazla maliyeti plc gotururken butun işi elektronik devremiz yapıyor nerdeyse.
şu anda aklımda farklı gundelik hayatada oldukça kolay uygulanabilecek,ayrıca uygulama noktasında 10 kişiden 7 sinin bu projede plc kullanılır diyeceğini ve bunun yanında maliyetinnde oldukça dusuk olacağını düşündüğüm başka bir proje uzerinde çalışmaya karar verdim.ama baştada soylediğim gibi bitirmemi verir vermez uzerine konuştuumuz projeyi yapmak istiyorum.ayrıca su anda temellerini kafamda oluşturduum projemide tamamladığımda burda sizlerle paylaşmaktan gurur duyacağım.tabi zorlandıım noktalar olursa sizlerin fikirlerine ihtiyacım olacak yine:)
Hepinize iyi çalışmalar...