.:.National LM5010 Tasarım.:.

Başlatan e3, 14 Mayıs 2006, 18:14:48

e3

Alıntı yapılan: "National Semiconductor"

Arkadaşlar National sitesine üyeyim.Siteyi şöyle bi gezesim geldi ve gezdim. :twisted: Bi baktım ki bi amcamlar yapmış entegreleri  8O canavar gibi. :D 75 V - 1A çıkış.Baya iyi.Daha yüksek akım kontrol edebilen entegreler de var ama(25-100 A  8O ) 75V ve 1A işimi şimdilik görür heralde. :D Adamlardan sample istesem mi diye düşündüm? Sonra dedimki kendime istesem bile datasheet te örnek olarak yapabileceğim bir devre bile yok. :? Boşuna adamları külfete sokmayayım. :D Acaba bu entegreyi istesem bana forumdan yardım edecek birisi olur mu tasarım hakkında.Amacım güç kaynağı yapmak.Sabahtan beri forumu kurcalıyorum.Search butonu benden bıktı. :D Forumdaki en iyi power pic kontrollü 25V-10A .10 A iyi bir akım ancak 25 Volt işimi görmüyor.Bana daha yüksek gerilim lazım.Tabii akımda. 8O Onun için sizlerden yardım istiyorum.Bana tavsiye edebileceğiniz Sample var mı? :P Ya da elinizde şema? :roll:
Sağlıcakla kalın.İyi günler. ;)
.eem.

e3

Kendim sordum ama galiba kendim çare bulcam. :D Datasheet'i karıştırırken formüllere yoğunlaştım. 8O Daha sonra baktım ki formüllerde devre elemanlarının hesaplanması yer alıyor ve bir de kendi örnek hesapları sonucu devre oluşturuyorlar.Bende bu devreyi baz alarak oturup hesap yapacam galiba. :P Yaşasın National. 8O Yaşasın LM5010 sömürgeciliği.. :lol: Adamlar bunları duysalar bir daha bana sample felan yollamazlar.Zaten ilk kez isticem. :P İnşallah shipping parasını üstüme yıkmazlar. :roll: İşte şema:.  :D

Ama hala yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar. :) Çünkü giriş gerilimini direk 220 den almayı düşünüyorum.Bi şekilde 220'yi 75 V yapacam.Sonra da entegre ye girecem.İşlem tamam olacak.Şimdi bana 220 Voltu 75 Volt yapabileceğim devre lazım arkadaşlar.Bu iş bitince devreleri foruma atacam ki millet biraz National sömürsün. :lol:  :lol:  :lol:
.eem.

e3

Arkadaşlar bir de TSSOP mu yoksa LLP kılıf mı istemeliyim? Sop kılıfı lehimlerim ama LLP yi daha önce hiç denemedim.Bir değişiklik olsun LLP olsun ama ayakları altta kalıyor nasıl lehimleyeceğim? Yardımmm :P

.eem.

Erol YILMAZ

LLP de pin bile yok. Sen SSOP tan $a$ma, Hatta varsa DIP iste :D
DIP leri artik Prototip tasarimlari icin urettiklerini soylemislerdi gerci...

Göktuğ

Bu 2 paketten biri ise TSSOP secmelisin. Digerinin pinler elemanın altında kalıyor.
National onay işlemi sırasında shipping için kredi kartından odeme istiyor.

mp3dragon

Sıcak hava ile lehimlemek mümkün olmazmı? Elimde benzer kılıfta bir eleman var pinler BGA gibi tamamen altta değil. Yanda pinleri kılıfa sıfır şekilde görebiliyorsunuz az bir gayretle ince uçlu havya ile bile denenebilir.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

aster

@protection, fantazi yapmanın zamanı geldi diye düşünüyorum  ;)

e3

Alıntı yapılan: "goktug1217"Bu 2 paketten biri ise TSSOP secmelisin. Digerinin pinler elemanın altında kalıyor.
National onay işlemi sırasında shipping için kredi kartından odeme istiyor.
Hımmmm hocam şimdi beni meraka düşürdünüz.Shipping ödeyeceksiniz diye bir ibare göremedim ben.Mesela AllegroMicro dan da istemiştim.Sadece İstanbul'dan Ankara'ya kargo parası ödedim.Adamlar özenmiş bezenmiş bir de static boxlara koymuşlar her malzemeyi. :D Microchip'tende istemiştim 3 adet sample ama hem 1 tane geldi hem de şu patlayan poşetlerle geldi. 8O  :D Hiç müşteri kazanma diye özenme yok adamlarda. :twisted: Ama siz şimdi diyorsunuz ki shipping için kredi kart numarası istiyorlar. :roll: Biraz daha kurcalamam lazım siteyi.Benim bildiğim satın alırsak shipping ödüyoruz.3 tane seçenek vardı sitelerinde.Birincisi sağlık sözleşmesi, biri PB-Free istersek diye seçenek diğeri de taşıma şartlarıydı.Ona da kırk saat baktım shippimn ibaresi göremedim. :? Arkadaşlar National'dan sample isteyen yok mu yafv ? :P
Bir de Erol hocam dediğiniz gibi TSSOP isticem.LLP lehimleyemem şimdi. :D İyi günler. ;)
.eem.

e3

Alıntı yapılan: "aster"@protection, fantazi yapmanın zamanı geldi diye düşünüyorum  ;)
O zaman bende her iki kılıftan da isterim.  :D  :D Zaten LLP'nin yanlarında az bir lehim boşluğu var.Oraya belki lehim atılabilir.Tek sorunum National Shipping'i bana mı ödetiyor? :? 20-30 $ shipping ödemek istemiyorum. :P Zaten param olsa satın alırım.Tanesi 3-4 $  8) Yaşasın LLP yi de lehimleyecem. :lol:
.eem.

Erol YILMAZ

Ben National dan sample aldım. Yol ücretini ödediğimi çok iyi hatırlıyorum :D

e3

Alıntı yapılan: "Erol"Ben National dan sample aldım. Yol ücretini ödediğimi çok iyi hatırlıyorum :D

5-10 tane sample için Erol hocam National'a shipping parası ödeyemem.Kusura bakmasınlar. 8O  :lol:  :lol: Yol ücreti derken Türkiye içi kargo parasın mı kasttettiniz, yoksa shippin dahil mi? :roll: Umarım değildir. 8O Yoksa National bizi kaybetti. :lol: Herkese saygılar. 8)
.eem.

e3

Alıntı yapılan: "National Sample Gönderirken"National is pleased to offer product samples over the web to qualified customers. However, we must limit the maximum number of sample orders to five per week. The samples of this device may or may not incur a nominal fee to cover the shipping and processing of this order. The final cost of this order will be available, once this sample request has been confirmed in your email. At that time, you may cancel the order if you wish to.

Also, due to the large demand for samples, we now have to require a small shipping and handling fee for sample orders placed from "@xxxx.com". If you have another account with your corporate employer, you may be able to avoid this fee. You can find out if this is the case by placing your order under that corporate email domain.

If you would like to place your order with "xxx@xxx.com", please take a moment to review the following form and verify the information within. We will ship your sample order to the address shown below. If this destination is incorrect, please enter the correct location for your order.

Hocam burayı bana çevirebilecek biri var mı? :roll: Yukarıdaki bi cümlede şöyle demiş :
we now have to require a small shipping and handling fee for sample orders placed from "@xxx.com".

Shipping ve masrafları bana mı bildireceklermiş?Anlamadım tam. :D Yardım please. :oops:
.eem.

Göktuğ

Bu national ın cok guzel bir elemanı var. microfon :)
Ama ne mic. 4 pin smd ve uzerinde preamph, adc ve seri iletişim modulleride beraber minnacık bir sey.  Bu elemandan isteyecektim . Sample işlemlerini tamamladım. Bana bir mail geldi. onaylamak için. Onay linkine tıkladıgınızda gelen adımlardan 1 tanesi kredi kart bilgileriniz girilmesi gerektigini goreceksiniz ve muhtemelen onayı yarım bırakacaksınız :( .

Arkadasa sordum bazı malzemeleri ucretsiz yolladıgıda olmuş. istersen onay mailindeki linki acıp bir bak. Shipping yoksa bizde isteyelim :P

Erol YILMAZ

20$ civarında bir bedel ödemiştik...

e3

Alıntı yapılan: "goktug1217"Bu national ın cok guzel bir elemanı var. microfon :)
Ama ne mic. 4 pin smd ve uzerinde preamph, adc ve seri iletişim modulleride beraber minnacık bir sey.  Bu elemandan isteyecektim . Sample işlemlerini tamamladım. Bana bir mail geldi. onaylamak için. Onay linkine tıkladıgınızda gelen adımlardan 1 tanesi kredi kart bilgileriniz girilmesi gerektigini goreceksiniz ve muhtemelen onayı yarım bırakacaksınız :( .

Arkadasa sordum bazı malzemeleri ucretsiz yolladıgıda olmuş. istersen onay mailindeki linki acıp bir bak. Shipping yoksa bizde isteyelim :P
Tamam o zaman sample isteyelim.Nasılsa onay gelecek ve ben onaya tıklamadıkça sample'ın muhtemel olabilecek shipping parasını ödemeyiz.
Bu entegrenin bi abisi var.Bu 1 Amper verirken o 2,5 Amper kontrol ediyo. :D Ondan isteyelim o zaman. 8) İstiyorken iyisi olsun değil mi? ;) İyi günler.
.eem.