Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

yeni adc prensibi

Başlatan kesmez, 21 Mayıs 2006, 14:54:28

kesmez

selamlar..
Uzun zamandır elimde tarafımca yapılmış denenmiş çalışan yeni olduğunu düşündüğüm iki adc çevrim yöntemi var.. Bu adc devrelerini bu forumda yayınlamak istiyorum..
Dediğim gibi bu çevrim yöntemi çalışıyor, bu devreyi pertinaks üzerine yaptım ve (8 bit ve 9 bit çözünürlükte) çalıştırdım.. Başka hiçbir yerdede benzeri bir çevrim şekli görmedim..
Ancak ben görmediysem böyle bir çevrim yöntemi bilinmiyor diyemem..
Fakat başka bazı endişelerimde var..
Bu adc devreleri forumda yayınladıktan sonra hiç kimsenin bu prensibin patentini almasını istemiyorum.. Mümkünse kendi adıma patent almak istiyorum fakat ticari değeri olmayabilecek bir işede para bağlamak istemiyorum..
Acaba ne yapmam lazım..
not:
devreyi ewb5.12 de çizebilirim..
çünkü isisi çok iyi kullanamıyorum..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

z

Faydalı model belgesi patent almaya kıyasla daha pratik ve ucuzmuş.

ADC yontemleri:

1. SAR tipi (Clock kullanan ve kullanmayan)
2. DAC + analog comparator
3. Dual slope
4. Single slope (Sayıcı tabanlı)
5. Flash
6. VCO tipi
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Benim işe benzemesin. Bir hayli zaman önce bir data bir de clock hattı ile çok sayıda cihazı kontrolu hızlı bir şekilde yapmayı becermiştim. Daha sonra öğrendim ki bu zaten varmış ve adı da I2C imiş.  :lol:
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kesmez

@bunalmış:
Alıntı Yap
ADC yontemleri:

1. SAR tipi (Clock kullanan ve kullanmayan)
2. DAC + analog comparator
3. Dual slope
4. Single slope (Sayıcı tabanlı)
5. Flash
6. VCO tipi
bu saydıklarını biliyorum birde sigma delta var..
ancak bunlar gibi değil..
@og:
Alıntı Yap

Daha sonra öğrendim ki bu zaten varmış

Bende bundan enşe ediyorum..

piedos

sanırım zaman kullandın
Einstein: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."

ise

slope(eğim) modeli  hem zaman hem sayıcı olarak çalışır.
maxim analog device ti intersil onsemi  gibi firmaların adc modellerine bak istersen belki daha önce yapılmış olan olabilir.

z

Kesmez

Delta tipi donusturucu ile DAC + Comparator tipi donusturucunun mantik acisindan farkliligi yok. (Counteri her defasinda 0 dan baslatmak yada U/D yaparak sinyali takip etmek tamamiyla Comparator cikisindaki sinyalin kullanim amacina bagli)

DAC icinde ne yapildigi da  mantigi degistirmiyor, R-2R, C-2C, I-2I- PWM de olabilir,  integratorde.

Donusumun nasil yapildigi onemli. Acikcasi sana nasil yardimci olabiliriz bilmiyorum.

En azindan basvurunu yapmalisinki ne yaptiigini aciklayabilesin. Basvuru ardindan rahatlikla detaylari aciklayabilirsin. Zira onemli olan basvuru tarihi.

kesmez

Bu adc çevriminin ana bir prensibi var..
Bu prensip üzerinden hem her clockta bir çevrim yapan seri adc hemde paralel adc yapabiliyorsunuz.. tabi devreleri farklı.. içlerinde r-2r yok opamp komparatör ve analog anahtar birde referans voltajı var..
Bunalmış hocam kabul ederse ewb dosyasını kendisine gönderirim..
Ve yorumunu beklerim..

mesmert

Alıntı yapılan: "bunalmis"Faydalı model belgesi patent almaya kıyasla daha pratik ve ucuzmuş.

arkadaşlar faydalı model türkiye has bir belge olduğu için yaklaşık 1 sene sürüyor incelemesi patent ise 3,5 ile 4 yıl arası sürüyor ama patent dünyada geçerli oluyor .

aşağıdaki konuları  göz önünde tutun bence

Alıntı Yap
Aşağıda sayılan konular buluş niteliğinde olmadığı için patentle korunmazlar:

Keşifler, bilimsel teoriler, matematik metodları
Zihni, ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin plan, usul ve kurallar.
Edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri.
Bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usuller.
İnsan ve hayvan vücuduna uygulanacak teşhis ve tedavi usulleri ile cerrahi usuller. (Bu usullerin herhangi birinde kullanılan terkip ve maddeler ile üretim usulleri hariç)

z

Kesmez

Guvenin icin teşekkür ederim. Yalniz bahsettigin formati acacak programim yok. Print Screen tusu ile bmp yaparsan benim acimdan cok kolay olur.

Mesmert

Patent butun dunyada değil hangi ulke icin basvuruda bulunduysan o ulkede gecerlidir. Butun dunyada gecsin istersen tek tek patent basvurusunda bulunman gerekir. (En azindan bunu basvurunda belirtmelisin) Bu ise cok tuzlu olur.

Paris anlasmasi ile patent konusunda anlasmaya varmis ulkelerde patent durumu nasil oluyor onu bilmiyorum.

mesmert

bunalmış hocam haklısın ama patente başvururken aynı anda bütün dünyada alınması için başvurabiliyorsun o zaman bekleme süresi daha kısa oluyor.

kesmez

http://www.elektronika.ba/programi/?akc=daj_program&idprogram=13
adresinden ewb5.12 indirebilirsin
veya google dan ewb512.zip diye arattır..
veya hemenpaylaştan..
http://www.hemenpaylas.com/download/772892/SETUP.EXE.html
bence çok faydası olur..
çalışmasını osilaskop ekranından daha rahat görürsün..
ayrıca resim olarakta gönderirim..
yarın inşallah..

kesmez

Yukarıda sözü edilen adc prensibini forumda açıklamaya karar verdim..
Hayırlı olsun..

Aşağıdaki linkten ewb5.rar dosyasını indirip kurarak seri ve paralel adc lerin çalışmasınıda izleyebilirsiniz.. adcseri ve adcparalel ewb dosyaları rarlı dosyanın içindedir..
dosyalar açılırken program sorarsa "use circuit model" seçimini yapın..

http://rapidshare.de/files/21694185/ewb5.rar.html

hacettepeli_muhendis

belkide hevesinizi kırmak istemem ama yeni bişey değildir. IEEExplore dan bi arasaydınız ADC filan diye konuyla ilgiliz yazılmış makale vs varmı yokmu bi fikriniz olurdu

yönteminizi okudum malesefki SAR dan farkı yok tek yaptığınız MSB den LSB ye gitmek SAR da ise LSB den MSB ye gidiyor (belki MSB den LSB ye gitme işinide daha önce yapmış olan vardır). Successive Approximation zaten türkçe olarak adım adım yaklaşım gibi bişey demek sizde her adımda dijital çıkış yaklaşımınızı ideale yaklaştırıyorsunuz

belki yeni bir ADC yöntemi değilde SAR ın farklı bir implentasyonu diye düşünebiliriz ondanda pek emin değilim.... ama bide şu var bunu  8 bit yapmak için 16 tane opamp a ihtiyacınız var  böyle yapana kadar 16 sını kullanarak 16-bit flash-ADC yapabilirsiniz

pek bi eleştirel oldu ama durum bundan ibaret
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler

kesmez

cevabın için sağol..
fakat bildiğim kadarıyla sar tip adclerde r-2r devresi kullanılır..
Bunda yok..
16 opamp kullanarak 16 bitlik flash adc yapabilirsin demişsin..
Keşke öyle birşey olsaydı..
16 comparatör kullanarak ancak 4 bitlik flash adc yapabilirsin..