Transistor hesapları...

Başlatan esco, 22 Kasım 2006, 21:45:18

esco

Merhaba arakdaşlar. pic çıkışından 0-5 volt ayarlı gerilim alıyorum. bu gerilim ile 2n3005 yavaş yavaş sürmek istiyorum. şekilde görülen R dirençlerin hesaplarını nasıl yapabilirim..? Kalibrasyon için nereye ne değerde bir trimpot koyabilirim...?

çizim hatalı olumuş bc547 + ya bağlanacakmış. ama soru gene aynı...

XX_CİHAN_XX

Bence şema nı bu sekılde duzenlersen daha saglıklı olur ve daha yuksek cıkıs gucu elde edersın dıye dusunuyorum.Ben cıkıs transıstoru olarak bdx54 koydum fakat 2n3055 ın yarısı gucunde yaklasık.Eger 2n3055 kadar guclu olmalı cıkısım dıyorsan bdx54 yerıne 2n3055 ın pnp sı olan MJE2955T kullanarak yuksek cıkıslık pwm elde edebılırsın.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

esco

Cevabın için teşekkür ederim deneme yanılma yoluyla hallettik  sorunu... ;)

ise

@esco
yukarıda çizdiğiniz devrede q2 transistörünün bağlantı şekli ters devrenizde çalışma sorunu yaratır. bunun yerine opamp kullanmanız daha yararlı olacaktır..

esco

Alıntı yapılan: "ise"@esco
yukarıda çizdiğiniz devrede q2 transistörünün bağlantı şekli ters devrenizde çalışma sorunu yaratır. bunun yerine opamp kullanmanız daha yararlı olacaktır..

hocam haklısınız çizimi yayınadıktan sonra fark edip altına not düşmüştüm sanırım siz onu görmediniz. Teşekkür ederim.