kod koruma hakkında bir kaç soru ve parlak fikir?

Başlatan mustafa_cmbz, 02 Ağustos 2007, 16:42:17

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mustafa_cmbz

ok anladım ... hoca bize mantığını  anlatmak için öyle dedi herhalde...

erkan614

iyi çalışmalar arkadaşlar
ben şahsen hiç pic kodu kırmadım ama iki blok ötedeki bi tanıdığım bu kodları kırdığını söylüyor ve bazı piclerde bu okuma işlemini anladığı an programı siliyormuş çok fazla samimiyetim olmadığı için nasıl yaptıklarını soramadım ve bu konuşmanın üstünden de bir yıl geçti tekrar konu açıldığında detayları örenirim
ayrıca iş yaptığım biri de bu programları kırdırdığını söylüyor cihazdan ondada varmış, istedim cihazdan getiricek bakalım nasıl çalışıyor

emeğe alınterine saygı en azından türk firmalarınkine
illa kod kırmak istiyorsanız yabancıların programlarını kırın

vale9

Alıntı yapılan: "erkan614"emeğe alınterine saygı en azından türk firmalarınkine
illa kod kırmak istiyorsanız yabancıların programlarını kırın

Dostum bu fikrine katılmadığımı söylemek isterdim ama şimdi diyceksin kardeşim o kadar mcsp, proteus, protel filan niye crackli kullanıyosun diye. Valla işyerim orjinallerini alsa orjinal kullanırdım. Neyse konuyu dağıtmaya gerek yok fazla. Biz bu kırma işlemini nasıl engelleriz, kodlarımızı nasıl koruruz onu bulmak lazım.
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

hademe

Çözüm zor değil OTP tip mcu kullanırsanız o bahsi geçen okuma cihazları işin içinden çıkamaz.
Her türlü temizlik işleri yapılır.

Maxim

peki ,
diyelim protekli pic  bir şekilde okudular .
eepromu da okuyabiliyorlarmı ? onada koruma verebiliyoruz .

bilgisi olan varmı ?

Eagle_Tim

Bu işlerde uzmanlaşmış olanlar var, ne işlemci kullandığınız yada hangi teknolojiden olduğunuz bunlar için önemli değil. Teknoloji de en büyüğüm diyenlerin en son teknoloji harikası dedikleri ürünlerini bile kopyalıyorlar  
" MADE İN CHİNE "  :D

http://www.loadtr.com/b-86773-ABD.jpg
Software and Hardware Design...

mustafa_cmbz

evet ucak benzerinde olduğu gibi bizim arkadasın dayı muhendıs ve fabrikaya bir makıne gelmış onun için cine eğitime gitti adam diyo orda bir şirket varmış mesela onun arkadası için mp3 siparişi vermiş örnek olarak ta kendi mp3 unu şirkete bırakıyo bir hafta sonra bin tane almış hemde 3mılyara bizim arkdaşta burda elden satıyodu onları sony amblemı de vardı :) yapan yapıyor...

he birde su entegrelerin ustundekı sıyah katmanı nasıl çözeriz o özel karışımı duyan bılen varmı...

e3

Artık bu Çinlilerden korkmak gerekiyor sanırım, herşeyi kopyalıyor adamlar, yakında dünyayı da kopyalar Mars'a sevkeder bunlar. :D Biraz ticari bir bilgi olsa da :D kod korumasına gelince, bir fikirde benden, neden programlama yaptıktan sonra, programlama için gereken pinleri yakmıyorsunuz? Çip içerisindeki bu pinler artık kullanılamadığı için bir tek lazer yöntemi kalır, onu da ülkemizde kullananı duymadım :roll: Saygılar.
.eem.

e3

Ayrıca, Mustafa kardeş, mikrodenetleyicinin üzerine asit dökersen tahminimce içerisindeki silisyum yongada gümler. :D Saygılar.
.eem.

mustafa_cmbz

hocam bneımde anlatmaya çalıştığım sey buydu hoca bana demışti programdan bişeyler yakılıyo diye benım aklımda oskit yol kalmış...o işlemı yapmak için nasıl bir kod gerekli...

e3

Kodlarla birşey yakmıyorsun, direk olarak kullandığın PIC'i programlama yaptıktan sonra Clock ve Data hattına gereğinden fazla gerilim uyguluyorsun ve o uçlar mefta oluyor.Ancak bu geriliminde bir sınırı olmalı yoksa içerideki yonganın tümüne bu gerilim ulaşabilir, PIC tümden yanabilir, bu gerilim seviyesini deneme yanılma yöntemiyle öğreneceksiniz, çünkü kaç voltta pinler havaya uçuruluyor :D bilmiyorum.İyi günler.
.eem.

Eagle_Tim

PGD ve PGC diye geçiyordu sanırım programlama data ve clock hattı oluyor bunlar. Tasarımda bunlar boş bırakılır, program yazıldıktan sonra bunlar önce kökten kırılır sonrada bir şırıngaya perhidrol gibi bir madde alıp kırılan pinlerin üzerine şırınga ile çok az miktarda sıkılır, dış yüzede kalan kırıntılarda  böylece eritilir..
Software and Hardware Design...

Göktuğ