Akım mı çarpar gerilimmi ? Güzel bir soru sizlere

Başlatan mert3162, 19 Aralık 2007, 14:04:54

mcan

sanırım bu konuyla birlikde mahallenin delisi konumuna düştmüşüm :D  dediklerim yanlış olabilir benim için sorun yok...ama kişi sayısı belirleyici değildir; dünya yuvarlaktır diyen onca insan arasında 1 kişiydi oda öldürüldü :D  ben onun kadar bilgili ve araştırmacı biri değilim neyse....

insanlar alışılagelmiş yollarla öğrenmeleri doğal.bir olayın bir kişiye göre önemi o kişinin ne yaptığına bağlıdır.
Alıntı Yapyani boş veya kısadevre motorla veya bağımsız bir planck levhasında ne ölçüm sağlanır ne elde edilen veriler konuşulunur
kişinin işi  led yakıp söndürmek,yazıları kaydırmaksa o iş için girdap akımlarının o kişi için bi önemi olmayabilir,yada 220v yi 9v ye düşürüp işine devam edecek biri için trafo çekirdeğinin manyetik doygunluk sınırının bi önemi olmayabilir...verilerin anlamı ölçme hassasiyetine bağlıdır....
özgür düşünce deneyi dediğiniz şey nedir anlamadım fakat gereken aletlerden anladığım kadarıyla uçuk dneyler olsa gerek.oysa quantum fiziği çok basit deneylerdeki anlaşılmazlıklardan ile gelmiştir.quantum hakkında çalışanlar diyorsunuz da, bu diyot,fotodiyot,lazer  transistör gibi günlük hayatta kullandığımız ve çoğumuzun hobisi olan şeylerin nasıl bir fiziği olduğunu düşünebiliriz?ayrıca akımın tanımından iş quantuma geldi bu da ilginç doğrusu oysaki olay gayet açık:birim zamanda birim kesitden geçen net yük miktarı :D
benide didişiyormuş gibi algılamayın, normalde böyle konuları konuşmak istemem fakat buradaki tartışma ortamı genelde seviyeli diye bişeyler öğreniyim diye yazdım.

dentaytr

günlük hayatta kullandığımız direnç transistor vb şeleri hantal ve 1 0 üretip veya akımı kontrol etmek için olan şeyler olarak görüyorum yani bence quantumla hiç ilgisi yok diye düşünüyorum yani elektronu satın alabilirsin ama ruhunu asla :D baya uydu quantuma

düşünce deneyi olarak kastettiğim klasik fizik(elektronik)olmayan elektronun bir sonraki hareketini ve şu anda örneğin şukadar pikosaniye sonra nerde olacağını ölçmeye yarayan deneyleri kastettim

ama klasik fizik aletleri ile bu konu herzaman çözümsüz kalıyo örneğin voltmetre sadece farkı ölçüyo örneğin motor sadece kinetiği kullanıyo bunu kastettim

deli konumuna düşmediniz bilakis elektronun ne yapacağını tahmin ettik ve herzamanki gibi bilemedik sadece satın aldık  :D (v=i.r)

bence şu an türkiyenin daha çok klasik fiziğe ihtiyacı var sürekli tüketen toplum, baskı-devreyi evde kendi imkanları ile almaya çalışan mucize gençler var.
kimbilir belki imkan- destek nasip olur ve bizlerde teknolojide sürekli tüketmeyen üretici öncü ülkelerden oluruz
koşmak için yürümek lazım bence
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

Klein

Arkadaşlar PICPROJE  olarak toplu çarpılma partisi düzenlesek , kaçbin Volta ihtiyacımız olur.  :lol:  :lol:

tayyar

@dentaytr

ortamabiraz espiri katmak istedim o kadar
yoksa gerilim olmayan yerde akımın olamayacagı ancak akımın olmadıgı yerde gerilim yani potansiyel farkın olabilecegi gibi şeyler zaten söylendi arada ortamı yumuşaıcak ufak bir espirinin zarar veremyeceğini düşünmüştüm...
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

dentaytr

çok güldürdün bizi tayyar hocam ya  :D  :D gerçekten iyi oldu

aslında çarpılma partisi süper olur elektronikciyiz nede olsa ben 30kv alayım mümkünse :D
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

mert3162

Konu ben yokken nerelere gelmiş hep temel elektronik dersinde

Kovelent bağ ilerde nerde karşımıza çıkar elektronun 4 ten az olması fazla olması bana nerde lazım olur diye düşünmüştüm.

Bu konu ile öğrendiklerimin en başında okulda anlatılan hiç bir bilginin gereksiz olmadığıdır. daha sonra cevapları abartısız sindire sindire 3 saatte okudum... Gerçekten çok güzel bir beyin fırtınası dönmüş.
Aralarda katılmak isteyeceğim yerler oldu ancak konuyu 5 inci sayfada yakalayabildim.

Müsadelerinizle iki tanımı doğru anlatalım.

Akım :

Elektrik akımı veya elektriksel akım, en kısa tanımıyla elektron hareketidir. Bir iletken üzerinden birim zamanda geçen elektron sayısını gösterir. Birimi Amperdir (kısaltması A) ve genelde I ile ifade edilir. Başka bir anlatımla elektriksel yükün zamana göre türevidir. Metal atomlarının en dış yörüngesindeki elektronlar, gerilim adı verilen elektromotor kuvvet yani yüklerin birbirini itmesi veya çekmesi etkisiyle, atomdan atoma geçmek suretiyle yer değiştirirler. Sonuçta meydana gelen bu elektron hareketine elektrik akımı denir. formülü ile gösterilir... Elektrik yüklerinin hareketine elektrik akımı denir. Eğer yüklü parçacıklar (elektronlar, protonlar, iyonlar...) hareket ediyorsa, elektrik akımı var demektir. Elektrik yükleri katı cisimlerde (örneğin; kablolarda) serbest elektronların hareketi ile oluşur.Katı madde içinde pozitif yükler hareketsizdir. Sıvılarda ve gazlarda ise hem pozitif hem de negatif iyonlar hareket eder. Fakat her durumda akımın yönü pozitif yüklerin yönü veya negatif yüklerin hareket yönünün tersi olarak alınır. Akım, üzerinden geçtiği dirençle ters orantılı, akımı oluşturan gerilim ile doğru orantılıdır.

Bunuda sürekli örnek verilmesi nedeni ile yazdım...
Debi :Belirli bir kesitten geçen metreküp(m3) cinsinden akışkan(su vb.) miktarıdır.
baraj hesaplamalarında kullanılan tanım

Bir başka kaynağa göre

Debi : Herhangi bir kesitten birim zamanda geçen akışkan hacmi debi olarak adlandırılmaktadır.
İnşaat

Elektrik akımını anlatırken bir çok kez su sistemleri borular özellikle barajlar verilmekte. kısmen doğru ancak debi ile akımı birbirine karıştırmamak gerekir diye düşünüyorum.

Ayrıca çok fazla katıldığım ve çok fazla yanlış olduğunu düşündüğüm bilgiler var 5 sayfayı eliminize edip burada yazmam biraz abesk olur diye düşünüyorum. konu çok ayrıntılı bir birçimde açıklanmış. benim bir noktada takıldığım yer var.

Arkadaşlardan birisi şöyle bir şeyden bahdetmişti sanırım.

Çok büyük bir asenkron motor statoru imal edelim ve üzerine uygun gerilimi uygulayalım. motorun rotoru yerine girelim yani sistemde enerji var iken rotorun olduğu bölümdeyiz ve manyetik alan kuvvet cizgilerini kesecek sekilde açılı bir şekilde ortada hareket edelim bu durumda üzerimizde bir emk indüklenir peki oluşan bu emk bizi çarparmı çarpmazmı. gücü yüksek tutabilirsiniz en azından insanı çarpacak kadar.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

mcan

Alıntı YapMetal atomlarının en dış yörüngesindeki elektronlar, gerilim adı verilen elektromotor kuvvet yani yüklerin birbirini itmesi veya çekmesi etkisiyle, atomdan atoma geçmek suretiyle yer değiştirirler.
burdan şunumu anlamalıyız;"elektronun hareketini ağlayan şey sadece elektrostatik kuvvettir, emk  elektro statik kuvvet sonucu oluşmuştur..."
Çünki, cümlende, elektron üzerinde başa bir kuvvet etkiyemezmiş gibi duruyor,ya da yazmayı unutmuş olabilirsin. Ayrıca kovalent bağ karşımıza çıktığı gibi atomun manyetik dipolüde karşımıza çıkıyor çekirdek etrafındaki akımın önünde bir direnç yok mesela....
neyse 5 sayfayı tekrar kendi adıma özetleyeyim. her akım gerilim kaynaklı,her gerilimde akım kaynaklı değildir.(başlarda sadece akımı ele alıyordum)
şimdi bir direnç üzerinden okuduğumuz gerilimin direnç üzerinden akım aktığı zatam oluştuğunu biliyoruz,akım yokken gerilim yok,buradaki gerilimin kaynağı direnç üzerinden akmaya çalışan akımdır.ama bir pili elimize aldığımızda iki ucu arasındaki gerilim içindeki kimyasal olay bitmeden bitmez.

pil bir emk kaynağıdır.ve o gerilimin o uçlar arasında oluşmasını kimyasal nedenlere borçludur içinde akmakta olan akıma değil.

bobini bir magnetik alanda hareket ettirirseniz,yüklere hareket kaynaklı kuvvet etki eder,ve hareket etmeye çalışırlar.eğer bobinin uçları açıksa siz buradan normalde nötr olan telin kutuplandığını görürsünüz.elektronlar bobinin bir ucuna doğru yığılmışlardır.

normalde bir gerilim kaynağı olsaydı ,bobinde sonuçta metal telden yapılmıştır ve metaller içindeki elektrik alanı sıfırlamaya yönelik hareket gösterirler,faraday kafeside bu şekilde işler, bobinin içindeki elektronlar olası en kısa zaman alacak yolu takip edip bobinin etrafındaki bir sürü devre elemanını dolaşmak yerine bobin içinden devreyi tamamlayamazlarmıydı? oysaki iş öyle değil yüklere magnetik alanı kullanarak kuvvet etki ettiriyoruz ve yük diğer yani zor olan yolu seçmek zorunda kalıyor. bobinin kısa devre olması sonucu iş yapılmayacağından bahsedilmiş. o bobini bir suya daldırsak su ısınmazmı? iş yok evet  ama olsa olsa elektriksel iş yok,yoksa gayette ısıya çevriliyor.

konuyu açıtın gittin :D  ,  gerçi senin soru cevaplandı mı onuda anlayamadım bu soruyu nezaman sorsalar hep bişiler oluyor.

ha benim ve arkadaşların bu seferki konuyu sürüklediğimiz nokta başka yere geldi, bakalım nezaman toparlanacak...

konuya biraz bilimsel veri ve örnek koyayım  :D  şimdilik örnek var  :D  

ahada resim potansiyel farkın ta içinde ama çarpılmıyor
:D  :D

dentaytr

:D  kadının her yeri aynı potansiyelde 10kv da. saçının teli bile yere yani 0volta değse mefta buyrun helvaya :D
o kadına orda yapabileceğin en güzel şey toprak hattına bağlı bir tel uzatmak (işte potansiyel fark olmadığı için akımda yok çarpılmada yok  ne güzel anlatmışsın)

mcan

:D
Alıntı yapılan: "dentaytr":D  kadının her yeri aynı potansiyelde 10kv da. saçının teli bile yere yani 0volta değse mefta buyrun helvaya :D
o kadına orda yapabileceğin en güzel şey toprak hattına bağlı bir tel uzatmak (işte potansiyel fark olmadığı için akımda yok çarpılmada yok  ne güzel anlatmışsın)
akım olmadığı kesin fekat o kız hava yoluyla yada ayağındaki yalıtkanla yani bi şekilde çok yüksek drençler üzerinden zaten 0 potansiyele halihazırda değmekte.. potansiyel fark var ama drenç müsade etmiyor akım yok ortada kız durabiliyor öyle.yoksa değilmi?havanın yada kızın ayağındaki ayakkabı vs. nin değeri  direnç kadar direnci kıza seri bağlayıp aynı mesafeyi korumak kaydıyla diğer küreye değirsek. atalama ihtimalini saymazsak yinede çarpılmaz gibi geldi bana yani potansiyel fark var ama yük hareketi mümkün değil...

o kadına orda yapabileceğin en güzel şey toprak hattına bağlı bir tel uzatmak
biraz sadistlik sezdim :D  :D  ama bir gün ,bilim merkezi diye bir yere gitmiştim altın park ankarada orda aynı bu gösteri vardı adam kıza dediki(uzun saçlı erkek az olduğu için genelde hepsi karı-kız olur) sakın bacaklarını kollarını açma kıpırdama tamam dedi ama gösterinin ortasında saçlar havalanmaya başlayınca açtı gibi oldu tam yakalayamadım sadece bi ark önce kıza sonra kızdan adamın elindeki topuza zıpladı sanırım vucuttan ayrılan el kol vs... :D  sivri uç oluşturuyor... sonra herkez çığlık attı filan Allah'dan bişey olmadı pek