ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

mp3dragon

madpic, Ziya

flash'ı silip tüm loader ve u-bootu yeniden yüklemeyi deneyin.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Veli B.

Eski versiyon loader,  yeni versiyon loader-SBC.0.2  ve u-boot.1.1.6 WMVARE / PARDUS üzerinde derlenebiliyor ve sorunsuz çalışıyor.

ugurtarlaci

@madpic  @Ziya

İlk çalıştırmaya uğraştığımız anlarda benim 3 kartımda da çıktı o sorun ve şimdi 3 kartta çalışıyor.Endişelencek bir durum olmayabilir. Ram lerdeki L18-L19 beadlerini 0R ile değiştirip, paylaşımdaki son Loader ve U-Boot u yüklerseniz  muhtemelen sorununuz kalmayacak.

Kolay Gelsin
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

ugurtarlaci

Alıntı yapılan: "katana"Eski versiyon loader,  yeni versiyon loader-SBC.0.2  ve u-boot.1.1.6 WMVARE / PARDUS üzerinde derlenebiliyor ve sorunsuz çalışıyor.

Aaah aah ne güzel söylüyorsun. Her işi çözdüm bir bunu çözemedim. Her defasında farklı hata geliyor , çıldıracam. Aynı hatayı verse üzerinde gidecem ama... Bu linux e kafam pek basmadı sanırım..
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

Ziya

Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"@madpic  @Ziya
Ram lerdeki L18-L19 beadlerini 0R ile değiştirip,...
L18 ve L19'un bacaklarını kısa devre yaptım. OR dediğiniz nedir? 0 ohmluk direnç mi? Elimde çok sayıda var (bir numara büyük boyunda ama lehimlenebiliyor)

mp3dragon hocam, kart evde, akşam tekrar indirip yüklemeyi deneyeyim. Hatta son bir kere daha tiner banyosu yaptırayım. Temiz olsun.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Veli B.

Uğur, sen crossu kaldır istersen. Tekrardan kurman daha sağlıklı olacak gibi. Planetmirrordan indirdiğimi kullanıyorum şu an. Daha öncesinde 2 farklı linkten daha indirmiştim ve onlarda sorun yaşadım.

madpic

L 18 - 19 u kaldırmadan 0R olmadığından üzerlerine  (=) şeklinde
1R ilave ettim.
ram sorunu düzeldi.
flashı sildim.
tekrar loader yükleyip u-bootda yükledim
şimdi loader geliyor arkasından 7-8 sn sonra u-boot menusü geliyor ve ekranda
U-Boot>
sanırım tamam.
şimdi derleme ortamını hazırlamam gerekecek.
Asıl iş şimdi başlıyor sanırım.

volblood

Merhaba,
Gerilim testinden sonra croos kablo ile PC <-> Devre bağlantısını kurdum. CCCC.. yi hyperterminal'de gördüm. Akabinde kullanım klavuzunda yazılanları uyguladım. J2 jumper'ı GND'ye bağlıyken ve J26 jumper'ı devredeyken loader.bin'i xmodem ile gönderdim. RAM testinde DONE sonucunu görünce loader.bin'i yüklemek için J26'yı çıkardım ve 1.seçeneği seçerek loader.bin'i yüklemeye çalıştım ancak data gönderirken hata verdi. Şöyle ki:
=============================================
Invalid input

PICPROJE LOADER v.0.2 www.picproje.org
AT91RM9200 32bit SDRAM 2x16x16MBit MT48LC16M16A2
ask mode [NO]

1: Upload loader to Dataflash with vector 6 modification.
2: Upload u-boot to Dataflash.
3: Upload linux to Dataflash
4: Start U-boot
5: SDRAM test
6: Clear SPI flashCC¡"ªÁ±½…‘u-boot to SDRAM (0x21F00000) and boot
8: Show dataflash content
9: Switch ask mode

Invalid input

PICPROJE LOADER v.0.2 www.picproje.org
AT91RM9200 32bit SDRAM 2x16x16MBit MT48LC16M16A2
ask mode [NO]

1: Upload loade
=============================================

Bi yorum yapabilecek olan var mı ?

Veli B.

Hızlı bir şekilde yükleme yapmanız gerekiyor. İlk loader yüklemesinde pek sorun olmasa da sonra ki loader, u-boot, kernel yüklemelerinizde belirsiz bir zaman aşımı var. Kısa sürede yüklemeyi başlatmazsanız ne yazık ki tekrardan yapmanız gerekiyor.

volblood

@katana,
hızlı bir şekilde yüklemeden kastınız nedir ? Jumper'ı çıkarıp 1.seçeneği seçip birkaç saniye sonra xmodem'i açıp göndermeye başlıyorum. "birden fazla hata" diyerek göndermeyi durduruyor. Acaba flash'ta mı sorun var diye flasha baktım, pinlerinde bi anormallik yok. Ayrıca menüden flashı sil dediğimde de bir hata vermiyor.

ugurtarlaci

J36 jumperini hiç takmadan dene. Şahsen ben hiçbir jumperi takmadan programlıyorum gerçi mp3dragon kızıyor bu duruma ama :)   sen yine de bir dene. Ayrıca Katana haklı, menuden Loader veya Boot yükleme seçeneklerini yaptıktan sonra, Xmodem den dosyayı seçip gönderme konusunda hızlı olmanda yarar var.

mp3dragon

J26 sadece flashı tekrar yazmak için gerekli. Yoksa sürekli loader menüsü gelir. "C C C" ye düşmek için takılmalı. Flasha bir kez loader atıldıktan sonra pek gerekmiyor.

Ziya

Alıntı yapılan: "ugurtarlaci"J36 jumperini hiç takmadan dene. Şahsen ben hiçbir jumperi takmadan programlıyorum gerçi mp3dragon kızıyor bu duruma ama :)   sen yine de bir dene. Ayrıca Katana haklı, menuden Loader veya Boot yükleme seçeneklerini yaptıktan sonra, Xmodem den dosyayı seçip gönderme konusunda hızlı olmanda yarar var.

J26 takılı değilken loader karşınıza çıkıyorsa J26'yı hiç kullanmadan yeni loader ve u-boot'u flasha atabilirsiniz.

J26 takılı değilken C karakterleri karşınıza çıkıyorsa J26 yı kullanmadan loaderi yükleyebilirsiniz.

J26 ancak bozuk loader yüklenmiş ve bu loader görevini yapamıyor veya loader yüklerken haberleşmeyi kestiğinizde bozuk yüklenen loaderi Tekrar yüklemek için kullanıyorsunuz.

J26 yı takmak SPI Flash'ı reset durumunda tutmak demektir. İlk loader'i xmodem ile işlemcinin ram belleğine attıktan sonra J26'yı çıkartıp spi flashı devreye almanz gerekir. Ondan sonra ekrandaki 1 seçeneğini kullanarak loader'i spi flasha yazdıracaksınız. loader yazma işlemi bittikten sonra ister resetleyin isterseniz elektriği kesin önemli değil.

Elektrik verdiğinizde loader menüsü ekrana çıktıktan sonra u-boot'u yükleyebilirsiniz.

u-boot yüklendikten sonra isterseniz linux, isterseniz kendi yazacağınız herhangi bir programı flasha atıp kullanabilirsiniz.

@mp3dragon hocam,

u-boot1.1.4 altında examples içerisinde hello_world.bin isminde bir dosya var. Akşam bunu yüklemek istedim ama kermit protokolü gereken seri terminal bulamadım. Linux altında eskiden kermit isminde bir program vardı, onu yeni sürümlere eklememişler. Bir de minicom var. minicomu yükledim. usb-rs232 dönüştürücümü de tanıttım. Fakat vmware üzerinde çalıştığım için haberleşmede kopukluklar oldu. Sen bu bin dosyasını minicom kullanarak yüklemeyi deneyebilir misin?

minicom da ctrl-A Z den menü çıkar. cOnfigure minicom kısmında çıkan menüden seri portu tanıtırsan (ttyS0, ttyS1, ... gibi, benim usb dönüştürücü ttyUSB0 idi) haberleşme sağlanır.

minicom dan çıkmak için ctrl-A X kullanacaksınız.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

mp3dragon

usb-serial bende sorun çıkarıyor. herhalde kullanılan çipten dolayı. Dosya atamıyorum.XP ve vista olarak farklı PC lerde denedim olmadı.
Bu akşam sabahlayıp U-boot-1.1.6 yı tam anlamı ile halletmeyi düşünüyorum. Sonra Kernel panikletecem. :lol:

Göktuğ

Proje ismi olarak "AT91RM9200 PICPROJE SBC"  düşündük. İtiraz yoksa bu sekilde devam edecek.