ARM9 geliştirme boardı yapıyoruz [DONANIM]

Başlatan mp3dragon, 30 Aralık 2007, 22:39:42

picusta

RM9200 kismi biraz uzun olmuş, daha sempatik bir isim bulamazmiyi? modelin tamami yerine kisaca AT91 veya SAM9  diyemezmiyiz?
Kart elime geçsin ben de istatistiklere katilirim. O zmana kadar Linux'u Cygwin altinda derlemeye çalisacagim.

Ersin

Ziya

Alıntı yapılan: "mp3dragon"usb-serial bende sorun çıkarıyor. herhalde kullanılan çipten dolayı. Dosya atamıyorum.XP ve vista olarak farklı PC lerde denedim olmadı.
Bu akşam sabahlayıp U-boot-1.1.6 yı tam anlamı ile halletmeyi düşünüyorum. Sonra Kernel panikletecem. :lol:
Hocam, sizin bilgisayarda seri port varsa (ki o zaman ya /dev/ttyS0 veya /dev/ttyS1 olacak)  usb dönüştürücüye gerek yok zaten. Bende olmadığı için kullanmak zorunda kaldım.

minicom da kermiti başlat diyor ama kermiti minicom içerisine mi gömdüler o konuda bilgim yok. Eskiden minicom ile modem bağlantısı kurulur, kermit çalıştırılır ve minicm suspend edilerek ppp bağlantısı yapılırdı.

u-boot1.1.4 te ethernet bağlantısı yapayım dedim. u-boot'tan dhcp isteğini çalıştırdım ama rj45 ledlerinde bir aktivite göremedim. Herhalde u-boot'ta bizim rtl için düzenleme yapılması gerekecek.

@katana hocam,

u-boot 1.1.6 yı derledim dediniz. Nasıl yaptınız bunu?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Göktuğ

Proje dosyalarında isim olarak AT91RM9200  olarak geçiyor sürekli. En basta erdalla cok düsünmeden böyle isimlendirmiştik . Proje klasör adı olarak ve dosya adları olarak bunu kullanmıstım. Bunu değiştirmek proje bittiginden dolayı çok zor.

AT91RM9200 PICPROJE SBC
AT91 PICPROJE SBC
9200 PICPROJE SBC
PICPROJE 9200 SBC

baska öneri varmı ?

ugurtarlaci

Arladaşlar , şu derleme olayına artık bende katılmak istiyorum.Çıldırmak üzereyim.

Hard. Sistem : CoreDuo 1.60 / 1.024
Soft Sistem   : Win XP /VWWare >Pardus 2007_3

Crosstool konusunda sorunum olabilir. 1024 bağlantı hızında dokumanda bulunan siteden yarım saat/ 45dk da indirdim ancak bir hata ile sonlandı. Bir kez Loader i derleyip     Loader.Bin    oluturabildiğimi hatırlıyorum. Her denememde başka hatalar ile karşılaşıyorum. Pardus da çalışan en uygun crosstool linki, Sorunsuz çalışan son Boot_Loader  Linki ve son U_boot un linkini verebilirmisiniz dostlar. Buraya kadar geldim ancak ilk kez denediğim Linux karşısında kafam feci şekilde karıştı. Bu konuda tecrübelerinizide eklerseniz sevinirim.

@Ziya

Donanımında bir sorun yok ise , sistemi bir hatta bağlağında ethernet ledlerinin yanması gerekir. Benim kartların birisinde yanmadı ve sorunum PHY çipin de çıktı, lehimleme hataları vardı.Düzelttim ve çalıştırdım ancak henüz bir IP alabilmiş değilim. Birkez daha incelemeni öneririm.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

Veli B.

Ziya abi,
1.1.4 ve 1.1.6 yı aynı yolla derliyorum.
1.1.4:
H_reset - çalışmıyor
S_reset- çalışıyor
Start    - Ediyor
Kernel  - yüklemiyor
Kilitlenme- yok

1.1.6:
H_reset - çalışmıyor
S_reset- çalışmıyor
Start    - Etmiyor(in,out,serial ok , boot yok)
Kernel  - yüklemiyor
Kilitlenme- var (power keserek resetliyorum. Kaldırmak için flashı silmek gerekiyor)

İsim önerim: "P_SBC92

Ziya

Alıntı yapılan: "katana"Ziya abi,
1.1.4 ve 1.1.6 yı aynı yolla derliyorum.
1.1.4:
H_reset - çalışmıyor
S_reset- çalışıyor
Start    - Ediyor
Kernel  - yüklemiyor
Kilitlenme- yok
Hocam, kernel loader ile yüklenecek.

1.1.4 ile devam edelim o zaman. Hocam benim kart evde olduğundan deneyemiyorum. u-boot1.1.4 altında examples içindeki bin dosyasını sanki linux kernelmiş gibi loader ile yüklemeyi deneyip u-boot ile boot ettirsen acaba çalışır mı, deneyebilir misin? En azından linux kullanmayanlar için kendi yazılımlarına bir kaynak olur.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Veli B.

Kerneli zaten loader  ile yüklüyorum. Lakin önce u-boot yükleyip daha sonra loader ile kernel yüklemesi deniyorum. 1.1.6 da yüklemeye başlayamıyor gibi, başladım diyor ama  kilitlenip kalıyor.
1.1.4 de ise yükleniyor xmodem ile lakin kernel açılmıyor. Sonuçta 2 si ilede yükleyemedim lakin birisinde başta sorun var diğerinde sonda.

Ziya

Alıntı yapılan: "katana"Kerneli zaten loader  ile yüklüyorum. Lakin önce u-boot yükleyip daha sonra loader ile kernel yüklemesi deniyorum. 1.1.6 da yüklemeye başlayamıyor gibi, başladım diyor ama  kilitlenip kalıyor.
1.1.4 de ise yükleniyor xmodem ile lakin kernel açılmıyor. Sonuçta 2 si ilede yükleyemedim lakin birisinde başta sorun var diğerinde sonda.
u-boot'ta boot komutunu denediniz mi?

loader da Linux kernelin yükleneceği adres belirli. U-boot kerneli bu adresten itibaren RAM belleğe aktaracaktır. Olmazsa loader'a bir seçenek ekleyip, kernela atlatabiliriz.

Veli B.

u-boot ta boot çalışmıyor. 4 te de, 6 da da. Onun yerine Mp3dragon hocam start adreslerini vermişti onunla denedim. Go ile adrese direkt yönlendirme yaptım. Bahsettiğim durumlar zaten bu şekilde yönlendirince olanlar.

mp3dragon

loader.bin kerneli 0x20040000 adresine atıyor. 3. seçenek ile program atıp, u-boot>go 20040000 denildiğinde atılan programın çalışması lazımdır.
Bir kaç kez farklı kernel image atıp denedik ama olmadı. Başka programlarla da hafta sonu deneyebiliriz.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

leblebitozu

@ziya

loader içinden kernel'e atlama yapamazsın, zira kernel gzip ile paketlenmiş ve kendine özgü header falan var imajın başında uboot ile yüklenebilir sadece

@mp3dragon

uboot' içinden kernel'a atlamayı başardım,gerçi menuconfig kısmını çok fazla  dikkatle yapmadım,bir daha elden geçmeli... henüz boot etmesede durum şöyle;

## Booting image at 21000000 ...
  Image Name:   Linux Kernel Image
  Image Type:   ARM Linux Kernel Image (gzip compressed)
  Data Size:    1689705 Bytes =  1.6 MB
  Load Address: 20008000
  Entry Point:  20008000
  Verifying Checksum ... OK
  Uncompressing Kernel Image ... OK

Starting kernel ...

controller

terminalden C karakterini almayı başardım. loader i attım. ram testini geçemedi. ram leri kontrol ettim U4 diğerine göre fazla ısınıyor. loader i flash a yazamıyorum. aktarım penceresi açılıyor ancak aktarım başlamıyor. bir süre bekledikten sonra kendiliğinden kapanıyor. flash ı kontrol ettiğimde boşta olmayan bazı pinler pad lere temas etmiyordu. tekarar lehimledim. ancak sonuç yine aynı. silme işleminde AT45DB... flash kodu çıkıyor ancak yükleme yapamıyorum. aynı şekilde u-boot da flash a yazılamıyor.
Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

mp3dragon

@leblebitozu,
kerneli nasıl attın? u-boot tftp ile mi? loader ile atıp uboot ile mi açtın?

@controller,

kullanım klavuzundaki değişikleri yaptınızmı? SDRAM ların ısınmaması lazım.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

leblebitozu

@mp3dragon

loader ile de u-boot üzerinden seri port ile de denedim iki şekilde de çalışıyor, u-boot boot ettikten sonra bootm komutu ile kernel'a zıplıyo. Siz hangi dosyayı kernel olarak atıyorsunuz yalnız ?, u-boot'un mkimage isimli bir utility'si var o normal make ile compile edilmeli ve path'de olmalı, sonra kernel derlerken;

$ make ARCH=arm CROSS_COMPILE=arm-linux- uImage

bu şekilde derleme yapınca, .../arch/arm/boot dizininde uimage şeklinde uboot'la uyumlu bir kernel imajı oluşuyor. Bu imajı yüklemeniz lazım.