CMOS Kamera Çalışma frekansı

Başlatan SpeedyX, 15 Mart 2008, 17:08:59

SpeedyX

Merhabalar,

CCD kameraların içlerinde kondansatörsel bir yapı olduğu için bir süre sonra içlerindeki bilgiyi kaybettiklerini biliyoruz, bu yüzden çok hızlı bir şekilde bilgi alımı yapılmalı.

CMOS kameralarda bu nasıl?
Mesela datasheetlerde MAX FREQ = 27Mhz olarak verilen Master clock frekansını nekadar düşürebiliriz?

Mesela 1/3 oranında düşürsek ne olur?

demovar

benim bildiğim bir tanesinde 65'de birine düşürebiliyorsun frekansı,
QVGA seçersen, 1/2 kadar daha düşüyor
________________________________________ çalışmalı, üretmeli, paylaşmalı

SpeedyX

Bu yazılandan, CMOS kameranın master clock hızını 27mhz den 9mhz e düşürsem yine bir sorun çıkmaz diye anlıyorum. Doğru mudur?

demovar

ben şöyle bir şey denemiştim,
sensörün analog çıkışıda dijital çıkışıda aynı clock frekansı baz alıyor,
analog çıkışı PC'de video capture kartına girdim ve görüntüyü gözlemledim, 27 MHz'de, tam NTSC standardında iyi görüntü geliyor, ama, frekansı azalttıkça, giderek görüntü anlamsızlaşıyor, tabi bu analog görüntü,
dijital veriyi ise mikroyla okuyabilmek için 27MHz çok fazla, o yüzden datasheet'te verilen en düşük değere getirdim, QVGA'da görüntü datayı aldım, aslında VGA'yada yetiştim (VGA'da clock QVGAx2), ama senkronda hata oldu, beceremedim kısacası,
sorundan kasıt analog görüntü ise, sorun olur, görüntü bozulur sanıyorum, ama digital datayı almak için ucuz çözüm bu,
ya da, cpld, fpga vs. kullanarak çok hızlı bir sram'e tek frame depolanıp ordan okunabilir.
________________________________________ çalışmalı, üretmeli, paylaşmalı

SpeedyX

Kameranın firmasına 9mhz de çalışır mı diye sordum, çalışır dediler.
Deneyip göreceğiz.

Birde CMOS kameraların ömrü uzun olmazmış, mesela uzun süre çalışıyorsa, ısındıkça görüntü kötüleşirmiş ve bir süre sonra bozulurmuş. Böyle birşey var mı?
Öyleyse arada bir dinlendirmek için beslemesini kesmek gerekecek.