Acemiler için RENESAS

Başlatan microcozmoz, 29 Eylül 2008, 13:49:37

microcozmoz

http://www.frontline-electronics.com/html/R8CSimulator.htm

Yukarıda görülen linkte Renesas R8C hakkında güzel bilgiler içeren dökümanlar ve Renesas için simülator programı bulunmaktadır..Ayrıca açılan sayfanın en altında basit başlangıç programlarının dökümanları bulunmaktadır...

Bunun dışında bahsi geçen siteden öğrendiğim SANGO "Sample application program generator&organizer" programını indirdim ve ilk çalışmalarıma başladım..SANGO programının orjinali Renesas sitesinde mevcut 1.7E versiyorununu indirebilirsiniz...Frontline sitesinde R8C/11,13,1A,1B,24,25 serilerine ait SANGO kurulum dosyalarını indirip kurabilirsiniz. Bu program Renesas'a ait deneme projelerini otomatik olarak oluşturuyor , kendi içinde değişik uygulamalar var..
Bu noktada bunun hazırcılık olduğunu düşünmüyorum sadece ilk adım atan kişilerin kafalarındaki soruları deneyerek cevaplayacağına inanıyorum..

Yine aynı siteden Renesas simulatörü indirip kurabilirsiniz..

Tamamen hepsi ücretsiz.. Frontline firması programlayıcılar , emulatörler ve deneme boardları üreten bir firma anladığım kadarı ile..ARM deneme board fiyatları 50$ ve denilene göre kargo ücretsiz...

Neyse esas konumuza gelince siteden indirdiğiniz datasheetleri incelemekte fayda var,ayrıca programların kullanım datasheetleri gayet net ve açık..

Bu başlık altına benim gibi ilk defa uğraşan arkadaşların yorumlarını , deneyimlerini ve konu üstadlarını yardımları için bekliyorum..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

tayfunaki

HARİKA BİR PAYLAŞIM HİÇ YORUM YAZILMAMIŞ OLMASI ÜZÜNTÜ VERİCİ...BU SİTEDE YENİYİM HAYRETLE BAKIYORUM.. SANKİ BİRİ RENESAS İLE UĞRAŞANLARIN HEPSİNİ TOPLAMIŞ...YOK ETMİŞ.. NERDE BU DEVLET YAA

vedo35

Degerli arkadaslarim. Ben forumda yeniyim  ama renesas h8 konusundada. Daha dogrusu h8 konusunda bilgim sifir.  Ben piclere nazaran   h8 leri daha esnek ve gelismis buldum.  Ilgim var ama endiseliyim acaba ogrenebilirmiyim yoksa bosa kurek cekermiyim diye dusunuyorum. Bende  eski cd/dvd suruculerden cikma birsuru h8 mcu lar var ilgimde ordan kaynaklaniyor. Dvd /cdsuruculeri parcalarken ve kobay olarak kullanirken bu mculari cok  gordum ve data sheetlerine baktim  h8lerle ilgili  epey seyler yazilmis cizilmis, ilgimi cekti. Acaba  baslangic olarak h8 in portlarina  ilk adim olarak bir led baglayip yakma sondurme islemlerini yapabilirmiyim. Yapabilirsem bnu nasil yapabilirim bu konulardan baslamak istiyorum.  Bir diger sorumda ben cd/dvd bordundaki ana islemciyi ve  motor suruculerini , op amaplari ve flash icleri sokup sadece besleme entegresini birakip  bordu kullanarak h8 e  yazdigim hexi atmayi dusunuyorum. Boylece elimdeki bu karti development board gibi kullanmak istiyorum. Port  giris cikislarinida cok ince bobin tellerini lehimleyerek en azindan bir ledin yakip sondurme islemlerini gormek ilerletirsem o zaman  bir gelistirme karti almayi dusunuyorum.   Datasheetini inceledigimde h8 in uzerinde iki tane tx iki tanede rx  seri girisleri var. Ben seri kablo ile  yazdigim hexi  bu kanallarla ve h8 programlama programini kullanarak programlayabilirmiyim? Yoksa cidden emulator cihazi sartmidir?  Saygilar simdiden yardimci olacak tum arkadaslara tesekkur ederim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Klein

Renesas kontrolörler temini zor ve pahalı ürünler.   Tüm ürünlerimizde Renesas kullanıyoruz. Tedarikte yaşanan sıkıntılar yüznden ST denetleyicilere geçmek için hazırlık yapıyoruz.
Eğer seri üretim yapacaksanız  tedarik knusunu dikkate alın.

X-Fi

@Klein

Renesasın övüldüğü kadar manyetik bağışıklığı yüksek mi ST ile kıyaslayabilirmisin ?
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Klein

ST'yi  EMC Testlerine sokmadık şimdilik.  Ama Renesas'ın EMC bağışıklığı kesinlikle çok iyi.  Bırakın dügün çizilmiş PCB'yi uzay montaj bile yapsan sıkıntı çıkarmıyor.

pisayisi

Alıntı yapılan: vedo35 - 12 Ağustos 2012, 02:44:39
Degerli arkadaslarim. Ben forumda yeniyim  ama renesas h8 konusundada. Daha dogrusu h8 konusunda bilgim sifir.  Ben piclere nazaran   h8 leri daha esnek ve gelismis buldum.  Ilgim var ama endiseliyim acaba ogrenebilirmiyim yoksa bosa kurek cekermiyim diye dusunuyorum. Bende  eski cd/dvd suruculerden cikma birsuru h8 mcu lar var ilgimde ordan kaynaklaniyor. Dvd /cdsuruculeri parcalarken ve kobay olarak kullanirken bu mculari cok  gordum ve data sheetlerine baktim  h8lerle ilgili  epey seyler yazilmis cizilmis, ilgimi cekti. Acaba  baslangic olarak h8 in portlarina  ilk adim olarak bir led baglayip yakma sondurme islemlerini yapabilirmiyim. Yapabilirsem bnu nasil yapabilirim bu konulardan baslamak istiyorum.  Bir diger sorumda ben cd/dvd bordundaki ana islemciyi ve  motor suruculerini , op amaplari ve flash icleri sokup sadece besleme entegresini birakip  bordu kullanarak h8 e  yazdigim hexi atmayi dusunuyorum. Boylece elimdeki bu karti development board gibi kullanmak istiyorum. Port  giris cikislarinida cok ince bobin tellerini lehimleyerek en azindan bir ledin yakip sondurme islemlerini gormek ilerletirsem o zaman  bir gelistirme karti almayi dusunuyorum.   Datasheetini inceledigimde h8 in uzerinde iki tane tx iki tanede rx  seri girisleri var. Ben seri kablo ile  yazdigim hexi  bu kanallarla ve h8 programlama programini kullanarak programlayabilirmiyim? Yoksa cidden emulator cihazi sartmidir?  Saygilar simdiden yardimci olacak tum arkadaslara tesekkur ederim.

Amacın cdrom kartlarını işe yarar hale getirip birşeyleri kontrol etmekse sıradışı birşeyler yapıyorsun değer diycem. Ancak sıfırdan birşeyler yapacaksan bu h8 işlemcilerle bir yere varamazsın...
Murat

Klein

hangi kartı ev.board  olarak kullanacağına karar ver. üzerindeki işlemcinin kodunu ver, neler yapabilirsin, nasıl programlarsın gigibi sorulara bu çip üzerinde cevap arayalım.

frat

Başlangıç için tavsiye edebileceğiniz bir kart var mıdır?
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

Klein

Renesa'a ilk başladığımda bir arkadaşım M16 diamond board almıştı. Onunla çalışmıştım. Onun dışında başka boardlar var mı? özellikleri nedir? hiç incelemedim. 

vedo35

Alıntı yapılan: pisayisi - 12 Ağustos 2012, 20:36:14
Amacın cdrom kartlarını işe yarar hale getirip birşeyleri kontrol etmekse sıradışı birşeyler yapıyorsun değer diycem. Ancak sıfırdan birşeyler yapacaksan bu h8 işlemcilerle bir yere varamazsın...

Yok cd /dvd romlarla deney yapmak icin once h8 programlama bilgisi gerekli. Yani iyice  bu isi ogrenince birac ucuk kacik seyler dusunulebilir. Ama yukaridada dedigim gibi baslangic olarak programlama mantigini ve nasil programlandigini  ve yazilan programi nasil h8 se yukledigimizi ogrenince en azindan pic programlamadaki gibi led yakip sondurme, daha sonra lcd ile yapilan uygulamalar, step ve dc motor uygulamalari ve pwm uygulamalarini ogrenmek ve uygulamak istiyorum.   Ben evde cd romdaki diger entegreleri soktukten sonra sadece h8 i uzerinde biraktim daha sonra port giris cikisi olan bolgeleri biraktiktan sonra testere ile kestim.  Yani su anda calismaya hazir vaziyette. Sonra port giris /cikis icin ide soketini uygun bir sekilde kesip cift tarafli bant ile kart uzerine monte ettim. Daha sonrada 0.3 luk bakir tellerle portlarina ve diger uclarinida ide soketine lehimledim boylece deneylerim icin ide cikis soketini port giris cikisi gibi kullanacagim. Yani amatorce yapilmis bir gelistirme karti gibi kullanmak istiyorum. Eve gidince resmini bir ara cekip buraya koyarim boylece ne yapmak istedigimi gorebilirsiniz.  Elimde h8 in birkac versiyonu mevcut bunlari isimlerine bakip sizlere soylerim. Tekar size ve yardimci olacak tum arkadaslara tesekkur ederim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.