852D Isı İstasyonu *** CE belgeli ***

Başlatan ahmet2004, 16 Mayıs 2009, 15:17:19

ahmet2004

Bu resimde bulunan rework cihazı şu an piyasada bol miktarda mevcut.

Bu cihazlar ÇİN de yapılıyor CE belgesi ÇİNde alınıyor.

Benim sorum şu bu cihaz sizce CE testlerinden nasıl geçebiliyor veya geçer?

Yada Türkiyeye nasıl giriyor. Gümrükte bu cihazlar CE testlerine tabi tutuluyormu?

Türkiyeye giren elektronik cihazları kontrol eden hangi bakanlık vb...

erkan614

uygun ücret karşılığında hertürlü harfin sertifikasını bulmak mumkun  :twisted:
ayrıca isteyen istediği ürününe CE harfini yapıştırır. hiç bir problem olmaz ;)
amma velakin CE li bir cihazdan bir insan zarar görür bunu mahkeme nezdinde kanıtlarsa o zaman o ürünün üreticisi AŞ. ise yanar LTD ise yeni bir şirket açar :twisted:

cetinkaya

ahmet2004

Bu cihaz lehim yapmaya yarıyor.

Benim söylemek istediğim CE belgeli cihazlar Türkiye'ye elini

kolunu sallıyarak nasıl girebiliyor.Dışardan gelen cihazlar için kontrol

mekanizmamız yokmu?

erkan614

dışardan gelenler içinde yok türkiyede üretilenler içinde yok.
olsa ne farkeder dedim ya uygun fiyata almak mumkun ben bunu birkeresinde CE seminerinde konuşmacıya sordum bana verdiği cevap "oluyor ne yazık ki böyle durumlar önune geçemiyoruz sonuçta bozacının şahidi şiracı" şeklinde bi cevap verdi  :?:

o çin malı istasyonun belgesi bile yoktur adamlar için tek problem bir insanın zarar görüp mahkemede hakkını araması yani bir olay olması ozaman CE adamları firmanın peşine düşüp herşeylerini almaya çalışır ama onunda kaçış yolları var mesela LTD şirket yaparsa bu işi şirket sahiplerine hiç bişi olmaz sadece şirket ismi gider e zaten ürünün markası çançinçon iki gün sonra çonçançin ismi ile yeniden mal yollamaya başlarlar

tabi ihraçat işini ciddiye alan ulkeler almanya vs belgeye değil cihazın kendisine bakıyor ona göre izin veriyor. o sebepten ben o taraflara ihracat yapamıyorum

lightt

Selam,

Çinli arkadaşlarımızın CE sertifikasyonu konusunda çok ilginç bir uygulaması var. Şöyle açıklamak istiyorum.

Cihazın bağlı olduğu standarda göre cihazın hangi direktiflere girdiğine bakılıyor. Örneğin bahsedilen ciğaz için alçak gerilim ve EMC direktifleri kesinlikle var (diğerleride olabilir örnek olarak verdim). Şimdi örnek olarak bu cihazın EMC testlerinden geçemeyeceğini veya çok zor geçmesi gerektiğini varsayalım. Çinli arkadaşlarımız bu durumda testen geçmesi kesin olan alçak gerilim direktifine göre ( örnek olarak verdim) cihazın testlerini yaptırıyor ve testi yapan kurum bu arkadaşlarımıza bu test sonucu ve EC bildirgesini veriyor, ama unutmayalalım sadece bu test ile ilgili olanı. Daha sonra bu arkadaşlarımız cihazlarının üstüne CE işaretini bir güzel basıyor ve birisi test sertifikası dediğinde yaptırdıkları bu test ssertifikasını gönderiyor. Eğer alıcı acemi veya konu hakkında bilgisizse yiyor ve alım gerçekleşiyor. Gümrükte ise test veya herhangi bir kontrol söz konusu değil. Gümrük memuru arkadaş cihazın sınıfına göre CE işareti içerip içermemesi gerektiğine bakıyor, içeriyorsa hemen hangi direktiflere girdiğini belirliyor ve firmadan bu direktifler doğrultusunda EC deklerasyonu istiyor. Buraya dikkat firmadan deklerasyon istiyor! Test sertifikası veya Test kuruluşundan belge istemiyor. Firmada zaten kapıya kadar gelmiş olan mal için bir deklerasyon hazırlıyor ve mal ülkemize girebiliyor.

Tüm anlattığım bu olaylar self deklerasyon yapılabilen ürünler için geçerli, diğer ürünlerde yani danışmanlık gereken ürünlerde bu tarz bir uygulama yapılamıyor. Başıma çok geldi oradan biliyorum.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum, herhangi bir kurum veya kuruluşun üretici firmadan CE markasına ilişkin testlerin raporlarını veya teknik dosyasını isteme hakkı yoktur. Bu yetki üreticinin bulunduğu ülkedeki CE markalaması ile direk bağlantılı kuruma aittir. Ülkemizde bu kurum sanayi ve ticaret bakanlığıdır, diğer ülkelerdede benzer şekilde eşdeğer kurumlar bu yetkiye sahip. Self deklerasyon yapılan istediğininz ürünlerin üzerine CE basabilirsiniz ve deklerasyonunu yapabilirsiniz, ancak bir şikayet anında yapılacak inceleme sonucunda teknik dosyanızda eksik bulunur, testleriniz eksik olursa ozaman vay halinize!! Yaptırımları oldukça sert. Ticari yasak bile getirilebiliyor. Yurt dışı tedarikçimin başına geldi oradan biliyorum.

ground

CE - China Export    un kısaltması :)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

ahmet2004

cevat

ahmet2004

Amaç CE denen olay!  Çinden Türkiyeye gelen bu cihazlarda

ucuzluklarından dolayı güvenlik önlemleri yok.

Öyle güzel bir pazarız ki ohhh gel keyfim gel.

İllaki birileri zarar görecekki sonra bunlar'a işlem yapılsın.

Neden AVRUPA veya ABD deki gibi sistemimiz yok,

Adamlar ülkelerine giren her şeyi incik boncuk araştırıyor.

bunlar anlaşılsın bilinsin istedim.

Kendi firmalarımızıda düşünmüyoruz.Hangi birini alatayım.

Türkiyede yapılsa ÜSTtekiler izin verse daha ucuzuda yapılabilir.

Sadece kendi nemalarını düşünüyorlar.Hep dışardan alma hep dışardan alma.

Niye bu cihazlar ÇİN den geliyor. Hepsi bu...

gevv

ÜSTtekiler  bu durumların farkında değilmi sanki önüne geçemezlermi geçerler ama ülkede kriz çıkar bir sürü şirket batar gider bir çok kişi işsiz kalır

tayyar

Gevv hocam güzel diyorsunda kalitesiz mal satarak insanların sağlığını hiçe sayarak iş olacaksa olmayıversin bu şekilde dışa bağımlı olarak yaşamaktansa kendi malımızı kendimiz üretip ilerlemek daha iyi bence (tabi her seyide kendimiz yapamayız orasıda ayrı bir konu)

Baska bir başlıkta bir arkadaş belirtmişti sürekli dışa bağımlı kalırsak kendi sektörümüzde bile başka ülkelerdeki firmaların anca bayisi konumunda kalırız ve daha bir çok yetenekli insanımız işsiz kalır.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

gevv

Bende biliyorum hatta kınıyorum,üzülüyorum,çıldırıyorum ama bunların dışına çıkılmıyor ne yazikki  ülkemizde bu isteniyor ve oluyorda  yapacak bir şey yok öyle bir devirki bir çok hak yanı sıra kul hakkı bile ticaret adı altında görülmez önemsenmez hale geliyor

Klein

@erkan614
Neden LTD lerde sorun olmazken AS. lerde sorun olacagini düsünüyorsun biraz açar misin.
Normalde AS lerde ortaklar sirketin hiçbir eyleminden sorumlu değildir. tum sorumluluk yonetim kurulunundur. LTD lerde ise ortaklar hisseleri oraninda sorumludur.

erkan614

Aş şirketlerde yönetim kurulundaki kişiler  yani şirket adına imza yatkisi bulunan kişiler şirketin sebep olduğu hertürlü durumdan sorumludur
:!:  :!:bu yazdıklarımı her yerde paylaşmayın :!: :!:
mesela köklü aş şirket sahibi bi tanıdığımın şirketi battı 1 milyon ytl uzerinde de batak verdi imzada tek yetkili yani tek yönetisi kendisiydi,
bu batak durumunda devlet şirketin tüm mal varlığına ve yöneticinin de tüm mal varlığına el koycak şirket borçlarını ödeyince kalanı geri iade edicekti.
tanıdık erken davranıp tüm mal varlığını ve şirketin sahip olduğu tum varlığı kayın validesinin üstüne geçirdi. böylece devletin el koyacağı birşey kalmayınca adamı hapse atmak istedi bizde adamı 1500 ytl maaşla bir işe girmiş gösterdik devlet hapis cezasını veremedi admın üstünde 1 milyon ytl borç var devlet bunu aylık 500ytl keserek tahsil ediyor şuan,
işin kötü yanı adam artık ebedi billah üstüne mal varlığı banka hesabı alamaz yaparsa devlet el koyar yani adamın ismi bitti.

ltd şirket ise tüzel bir kişiliktir burdaki yöneticiler o tüzel kişinin mal varlığı bakımından ortaklarıdır ve o kişinin yanında bir vasıf ile çalışır mesela genel mudur olarak eğer şirket batsa devlet borçlara karşılık sadece şirketin mal varlığına el koyabilir eğer butun mallar araba dükkan vs yönetici üzerine ise onlara dokunamaz bu arada devlet el koyduğu sırada şirket adresindeki dükkanda bulunan makinelere de elkoyabilir makinelerin kimme ait olduğu farkettmez osebepten batcağınızı anladığınızda makineleri kendinize ait bir depoya kaldırmanızda fayda var
yani xxx isimli ltd şirketin tüzel kişilik borçlarını ödemedikçe kendi üstüne iş yapamaz yani ismi biter

aş de şahıs olarak yöneticinin ismi biter yeni kimlik te çıkaramayacağına göre

ltd de tüzel kişiliğin ismi biter ama yöneticisi yani bir isimle şirket kurabilir

arkadaşlar mevzuatta çok açık var ve piyasada çok çakal var bu sebepten kriz üstüne kriz geçiriyoruz herkes adam gibi ticaret yapsa türkiye ihracata gerek kalmadan bile zengin olur herkes refah içinde yaşar sonuçta 70 milyon insanlık bir ticaret hacmi var