ince lehim işi

Başlatan promete1, 05 Ocak 2010, 16:18:14

tuggy

Bahsi geçen lehim gerçekten şu saate kadar çoktan yapılmıştır sanırım:) Dolayısıyla soruya değinemeyecem ben de ama havya markalarından bahsedilen bir yerde xytronic filan bile denmesine rağmen "Pace" adı geçmeyince yazmadan edemedim.  

"Gerçekten havyaları tanıyan biri" bu konuya biraz açıklık getirebilir mi?

promete1

vakit ayırdığınız tüm cevaplar için teşekkürler özellikle teknikelektronikçinin dedği receviercılar çok yardımcı oldular

Alıntı yapılan: "fatihkuzucu"Düzgün bir havyanız var ise rahatlıkla lehim yapabilirsiniz. Havya ucları lehimi çeker. Çarpraz 2 pini pcbye lehimleyip duzgun olarak oturdugundan emin olduktan sonra bir tarafa lehim dokeceksiniz 5-10 pini lehimleyecek kadar. O sıranın basından asagı dogru havya ucunu cektikce lehim havya ucunu takip ederek diger pinler üzerinden kayar. Bu arada pinler lehimlenir. Youtube da bolca video var. Pinleri fazla ısıtmadan hızlı hızlı cekerseniz lehimi, hiç bir sorun cıkmaz. Bir tarafta cok ugrastıgınızda diger sıralara gecin o taraf soğudugunda tekrar devam edilir. Arada pasta yada var ise flux cok yardımcı olur...

Youtubedaki videolara kesin bakın.
güzel yöntem oradakilerde dediğiniz gibi lehim pastasını bastı zaten
Alıntı yapılan: "ahmet2004"muhittin_kaplan , teknikelektronikci , BenC  arkadaşlarımız hariç

sorunun hiç mi hiç okunmadan cevaplar yazıldığını gösteriyor.

Soru anlaşılmadı galiba?
sağolsun ahmet2004 konuyu toparlamaya çalışmış
ancak konu çok sapmış
özellikle
Alıntı yapılan: "fatihkuzucu"Bu işi elektronikci olan herkes yapabilir. Hatta elektronikcide olmasına gerek yok. Bir kişi yarım gun lehimleme üzerine egitilirse cok guzel lehim yapabilir. Picprojede mesaj atacak kadar bu işle İLGİLİ birisinin böyle mesaj atmaması gerek. Lehim nasıl yapılır diye mesaj atabilirdi....
bu doğru anladıysam çok yaralıyıcı bir itham olmuş şöyle ki iş ilanları sayfalarında olduğumuzu unutmuş olmalısınız ki lehim nasıl yapılır diye mesaj atsan daha iyi olabilirdi demişsiniz kaldı ki lehim nası yapılır diyecek kadar da hafife alınaccak bir iş değil en azından benm için bu özellikle hata yapma imkanı olmayan bir devrede...

biz mühendislik fakültesi öğrencilerine ne yazıkki lehim nasıl yapılır hakkında bir ders ya da eğitim verilmiyor bu konuda meslek liseleri birazcık daha şanslı tecrübeyle öğrenmek durumundayız. keşke kendim üstesinden gelebilseydim ama tecrübesizlikten başka birine yaptırmak duruunda kaldım
Alıntı yapılan: "fatihkuzucu"
Mahallesindeki tv tamircisine götürse lehimi yaptırır.İnce bir iş değil bu. Bu kadar anlayışlıyız. Siz daha anlayışlı iseniz size kargolasın, lehimi yapıp geri yollarsınız artık.

sayın fatihkuzucu mesajınızı gözden geçirip benim elektronikçiliğimi bir lehimle yargılamamanızı öneririm.
Alıntı yapılan: "RoMeO123"
bi kaç kaliteli marka var zaten en kalite marka JBC marka Wink

Ondan sonra 2. sınıf olarak ersa weller xytronic falan diyebiliriz ....

ama JBC yi kullanın bi kere hayran kalırsınız havyaya Very Happy Ar-Ge yi bırakıp montajcı olmak istersiniz

romeo hocam bendede bu tahta uçlulardan var başlangıç olarak bu weller marka nasıldır. fiyatları aşağı yukarı nedir öğrenebilir miyim?

not:konu alakasızlaşmış ama olsun faydalı bilgiler öğrendik.

peki 100 bacaktan fazla entegreleri lehimlerken nasıl bir yol izliyorsunuz?

Logan

promete1, TQFP kılıflı entegrelerin hemen hemen hepsini fatihkuzucu'nun bahsettiğin yöntemle lehimleyebilirsiniz.

Havya meselesine gelince, Weller-Ersa-JBC-Metcal gibi markalar son derece pahalıdır. Örnek verecek olursak şu an kullanmakta olduğumuz Weller marka ayarlı havyanın toplam fiyatı 1000 TL civarında seyrediyor. Bir önce kullandığımız havya ise Ersa marka dijital ayarlı havya idi ve onunda fiyatı yaklaşık 800 TL.

Fakat uzun süre piyasada satılan 10 liralık Astron marka havyalar ile çalıştım. Açıkçası hiçbir şekilde şikayetçi değilim. Her türlü işimi görüyordu. Ancak lehim oranı yüksek, bacakları çok kalın trafoları da bu havyalar ile sökmek neredeyse imkansızdır. İşte tam bu noktada diğer pahalı marka havyaların farkı ortaya çıkıyor.
İmza.

fatihkuzucu

Konuyu uzatmıyacagım. Ben mühendisim. Lisede düz lise çıkışlıyım. Üniversitede de çok fazla pratik elektronik üzerine bir şey görmedim. 1-2 kere devre yapmıstık oda 1. sınıfta. Arkadaşlar yardım etmişti sanırım. Elime havya almadan okulu bitirdim sayılabilir.
Sonrasında bana resmi bir lehimleme kursu da verilmedi. Çalıştığım işyerlerinde teknikerlerin ve diğer arkadaşların yaptıklarını bolca izledim, teknikle alakalı sorular sordum, ufak tefek malzeme lehimleri yapmaya başladım. Mesela kendim tasarladığım ufak kartları kendim lehimlemeyi tercih ettim. Daha sonra bir gün hurda kartlarla 3-4 saat harcayarak,  smd malzemeleri söküp temizleyip yerine yenisini lehimleme talimi yaptım. Bu işlerin tamamını yapabilir hale geldim. Oysa bunu yapmama gerek yoktu. Çalıştığım yerde lehim işini yapmak için görevli arkadaşlar vardı. Şu anda  çoğu zaman görevli arkadaşlara kartı toplatma yoluna gitsemde, gerektiğinde kartı baştan aşağıya dizdiğim oluyor. Herhangi bir yerimden bir şey eksilmiyor. Herhangi bir teknikerde arkamdan böyle mühendis olmaz diye tek kelime edemez.
Bu konu bir iş ilanı olabilir, ben buna dikkat bile etmemiştim. Kimseyi yargılamayıda düşünmedim. Sadece yardımcı olmak için bu işin basit olduğunu anlatmaya çalıştım. Bu yazılar sadece sizi ilgilendirmez, sonradan bu konuyu okuyacak pek çok kişiye bilgide verir.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...


RoMeO123

weller ve ersa güzle marka ama fiyatları pahalı .....

Xytronic 137 ESD modeli mesela ideal fiyat olarak falan ... uçları da ucuz ;)

önerim o dur

promete1

Alıntı yapılan: "fatihkuzucu"Konuyu uzatmıyacagım. Ben mühendisim. Lisede düz lise çıkışlıyım. Üniversitede de çok fazla pratik elektronik üzerine bir şey görmedim. 1-2 kere devre yapmıstık oda 1. sınıfta. Arkadaşlar yardım etmişti sanırım. Elime havya almadan okulu bitirdim sayılabilir.
Sonrasında bana resmi bir lehimleme kursu da verilmedi. Çalıştığım işyerlerinde teknikerlerin ve diğer arkadaşların yaptıklarını bolca izledim, teknikle alakalı sorular sordum, ufak tefek malzeme lehimleri yapmaya başladım. Mesela kendim tasarladığım ufak kartları kendim lehimlemeyi tercih ettim. Daha sonra bir gün hurda kartlarla 3-4 saat harcayarak,  smd malzemeleri söküp temizleyip yerine yenisini lehimleme talimi yaptım. Bu işlerin tamamını yapabilir hale geldim. Oysa bunu yapmama gerek yoktu. Çalıştığım yerde lehim işini yapmak için görevli arkadaşlar vardı. Şu anda  çoğu zaman görevli arkadaşlara kartı toplatma yoluna gitsemde, gerektiğinde kartı baştan aşağıya dizdiğim oluyor. Herhangi bir yerimden bir şey eksilmiyor. Herhangi bir teknikerde arkamdan böyle mühendis olmaz diye tek kelime edemez.
Bu konu bir iş ilanı olabilir, ben buna dikkat bile etmemiştim.
yahu canım kardeşim bütün bunlar iyi güzelde sizin için iyi bi başarı olmuş bize bir faydası var mı? aferin almak içinmi yazdınız tüm bunları yoksa siz  bugüne kadar bunları bunları yapamamışınız demek için mi?
Alıntı yapılan: "fatihkuzucu"Sadece yardımcı olmak için bu işin basit olduğunu anlatmaya çalıştım.
bir işin basit olduğunu söylemek, bu işin yapılması sağlamak için nasıl  yardımcı olabilir...

Alıntı yapılan: "fatihkuzucu"Bu yazılar sadece sizi ilgilendirmez, sonradan bu konuyu okuyacak pek çok kişiye bilgide verir.
Bu yazılar sadece sizi ilgilendirmez, sonradan bu konuyu okuyacak pek çok kişiye bilgide verir. diyecek kadar forum korullarına saygılıysanız forumla alakasız şeyler yazmanında yanlış olduğunu bilmeniz gerekir.

dediğiniz gibi konuyu uzatmaya lüzum yok zaten devreyi hallettim bitti gitti.

Saygılar

cevaplar için teşekkürler

nonstradam

Diploma almakla mühendis olunmaz. ben o kesime meendiz derim (bende dahil). z,bunalmış,allegro gibi üstadlara Mühendis derim. bence mühendis teknisyenin teknikerin yapabilirliğini aşmış üstünede işin teori kısmını almış kişilere denir. Duyduğum kadarıyla japonyada mühendis ünvanını şirketler hak eden teknikerlerine veriyor okullardan direk mühendis çıkmıyor diye biliyorum. kaldıki teknikerlere ve teknisyenlerede lehimleme teknikleri gibi dersler verilmiyor. kendi çabalarıyla bu pratik bilgileri ediniyorlar. ben mühendisim lehimlesinler bana ne pis dumanımı soluyacağım demek olmaz oturup tasarladığımız kartların ilk prototiplerini kendimiz lehimleyeceğiz ki montajda oluşabilecek sıkıntıları bizzat göreceğiz.

not: uygulamalı elektronik le uğraşmadan, delikli pertinanks a devre kurmadan, bir direncin nasıl ısındığını, bir kondansatörün nasıl patladığını, bir mosfetin nasıl delindiğini bizzat görmeden nasıl devre tasarlanabilir. sadece pdf okuyarak, elektronik malzemelerin kendini değil sadece sembollerini bilip şemada görerek, teori bilerek tasarım yapmak mümkünmüdür?

peko

Etraf meendiz'lerin yaptığı abuk subuk işlerle dolu. Herkes bir yerde şahit oluyordur mutlaka buna.. Dumanı solumadıklarından olsa gerek..

Fakat nedense bi türlü tutunamıyorlar..

Esasen bir çok meslekte durum böyle, univ.'den mezun bir çok arkadaşın derslerinde süper olduklarına, ama yaptıkları şeyin henüz ne olduğunun farkında bile olmağına çok şahit oldum ben. Aslında belki ne yaptıklarını bilseler, o süper hesaplarını bilgilerini o iş'te kullanacaklar.

Gidin bakın,bilgisayar programcılığı 2 yıllık mezun olanlardan kaç tanesi yaptığı yada yetiştirilmek istediği konunun farkında??
Mezun fakat ; "Web sayfası yapmak istiyorum ama nasıl yapabilirim.? "
diyor..  Hayatında kimse ona bu işle ilgili birşey göstermemiş modunda!!.
yazık ,herşey geri gelirde.. harcanan zamana yazık...

Univ. mezunuyum, ama iş yok diyenlerden kaç tanesi patron olsa kendini işe alır sormak lazım.? Gidin bir meslek lisesi son sınıf'a, kaç tane işinize yarar, konusunda hakim öğrenci var bir bakın. Ben sölim, 10 kişide 3 falandır. Öğrencilik hayatları bitecek,iş yok modu başlayacak onlar için..

Suçlama olarak yazmıyorum, kimse üzerine alınıp darılıp küsüp laf yarışında olmasın..

Gemisini yürüten kaptan'lar da çok Allaha şükür..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "