78XX akım artırma

Başlatan aqustic, 25 Şubat 2010, 18:58:52

aqustic

78XX serisiyle aşagıdaki şemayı kullandıgımda 1 amperden fazla akım çekebilirmiyim?2N3055 yerine boyutu küçük olan başka  hangi transistörü kullanabilirim.?Aküye takcam ve giriş çıkışa kapasitör koymama gerek varmıdır?

mustafa_cmbz

transistörün collectör ucuna sigorta at bide yanlış hatırlamıyorsam emiter ucuna da ufak degerli bi direnç atarsan daha sağlıklı olur yoksa transistör kısa devre olmuş gibi içinden fazlasıyla akım geçirir ve aşırı derecede ısı meydana gelir....ve sonuç itibari transistör niyazı olur :)

aqustic

Isınma olcaksa proje iptal.
Başka önerebileceginiz bi sistem varmı :roll:

tayyar

78XX dışında bişeyler kullanmak olabilir mi LM2575-76 gibi ?
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

aqustic

Şu 2 devreyi bu sitede buldum.Üstteki aslan korhan nikli üyeye ait.Ama devreyi tam anlayamadım.Giriş 12volt iken çıkış 13,5voltmu oluyor orda?
LM2575-76 o bahsettiginiz şey de olur..Benım tek istedigim 7808-7809-7810ve 7812 ile 3ampere kadar akım çekebilmek.Sadece 7812 için olmıcak.Örnegin bana asıl lazım olan şu an 7810 la 3 amper akım çekmek.Giriş voltajım 15volt falan.

XX_CİHAN_XX

Bende tam 78xx leri paralel bağla diyecektim ki şemasını bulmuşsun. Zaten bu konu daha önce forumda da konuşulmuştu...
RL direnci yük direncidir. Yükün ise çalıştıracağın devredir. Dolayısıyla RL direncini koymana gerek yok. Forumda ufak bir arama yaparsan 78xxleri paralel bağlama ile ilgili daha önce yazılıp çizilenlere ulaşabilirsin.

Bu şemayı aynen kullanabilirsiniz.
Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

aqustic

Pekı bu şemanın altında 20Amper yazıyor.Gerçekten 20ampere dayanır mı bu şema?

XX_CİHAN_XX

Açıkçası çok zor.
O kadar akım ihtiyacın varsa 78xx lerle bu işi yapmak hiç mantıklı değil.
Sen 1Amperden biraz fazla akım verebilmekten bahsetmiştin.
78xx serisini kullanmak yerine, 2-3 amper için LM2576 kullanmak daha mantıklıdır. Ha 5-6 tane 78xx i bu şekilde bağlarsanda 2-3Amperi ısınma derdi olmadan elde edebilirsin. Daha yüksek akıma ihtiyaç duyuyorsan bu yöntem yine olur ama kullanışlı değildir. LM serisi bu iş için daha mantıklı gözüküyor.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

hasangurlek

Alıntı yapılan: "aqustic"3ampere kadar akım çekebilmek

= LM138/338
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

askuzucu

ısınacak diye transistor kullanmaktan kaçınmayın.aynı giriş gerilimi ve aynı yük akımı koşullarında bütün linear regulatörler aynı ısıyı çıkarırlar, önemli olan bu ısıyı tehlikesizce dışarı atmaktır.
palalel bağlı 78XX kullanmayı kesinlikle tavsiye etmem.
ısı miktarı az olsun, verim yüksek olsun derseniz smps kullanmalısınız...

teknikelektronikci

yukardaki dvere yani http://i45.tinypic.com/sc6ddh.jpg

olan devre bence cok rahat ve saglikli calisir her ne kadar transistör isinsada 3 amperde fazla isincagini sanmiyorum ( bu dvereyi denemedim)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!