pic18F mi Atmega128 mi?

Başlatan tayfunaki, 09 Ocak 2011, 13:46:02

sigmoid

eğer öğrenci iseniz şanslı sayılırsınız. 3-4 yıl önce teknik eğitimi geliştirme programı altında teknik eğitim fakültelerine birçok deney seti dağıtıldı. Bu setlerin arasında renasans demo boarduda var. ünivde öğrenci iken incelemiştim. bir yerde sadece 100 kere yazılıp silindiğini okuyunca emanet boardda fazla bir çalışma yapmadım. Meraklı iseniz fakültedeki ilgili kişiye ulaşın.

-Hasan-

Alıntı yapılan: tyildizak - 02 Eylül 2011, 22:05:29
Alıntı yapılan: Hasan Oguz - 02 Eylül 2011, 14:53:31
20 Mhz --> 20 MIPS diyor. PIC ' de 40 Mhz --> 10 MIPS oluyor.

Doğrudur. Ama bir de pll konusu var tabii.

Yine de birbirine denk sınıflarda atmel her zaman daha hızlıdır.

1/4 olayı yok mu yani? O zaman bu Atmel ' ler süper bir şeymiş. PIC ile uğraşanların Atmel ' e geçince neden PIC ' in yüzüne bakmak istememelerini şimdi daha iyi anlıyorum.

Bazıları "Atmel ' siz geçen günlerime yanarım." diyor.  :)

Erol YILMAZ

Küçük bir ayrıntı:
Şu ana kadar işlerimin %90'ı için 2 MIPS hız yetti...

9-10 senedir kovmadıklarına göre başarılı da olmuşum heralde  ;)

Bilemiyorum insanlarımız ne işler yapıyorlar ama bazen PIC18 "Mercedes" gibi geliyor...

<<<Yeni yeni bızıklamaya başladığım LPC1769'u tanımlayacak kelime bulamıyorum>>>

serdararikan

yaptığınız işe göre hız gereksiniminiz değişebilir.Örneğin LED pano denemelerimde PIC18f4520 yi 8MIPS ile çalıştırıyorum tarama frekansını artırdığımda yığın taşması problemi ile karşılaşıyorum.TFT sürerken ekrana SD karttan okuduğunuz bir resimi basmak isterseniz 20MIPS bile aciz kalıyor.

kısacası hız gereksinimi yapacağınız işe göre değişiyor.ben datasheet tarzını hiç beğenmediğim halde Atmel in PIC e göre birkaç klasman daha üstte olduğunu düşünüyorum.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: serdararikan - 03 Eylül 2011, 14:52:22
yaptığınız işe göre hız gereksiniminiz değişebilir.Örneğin LED pano denemelerimde PIC18f4520 yi 8MIPS ile çalıştırıyorum tarama frekansını artırdığımda yığın taşması problemi ile karşılaşıyorum.
Led pano için LPC1769'u deniyorum, tavsiye ederim. 32bit, 150 MIPS fln

serdararikan

hazır bordmu kullanıyorsunuz?

Erol YILMAZ

kendi tasarladığım bordları kullanıyorum.
Mod Notu: ......konu dışı.........

serdararikan

board bastırma konusundaki sıkıntılardan dolayı şuan için 18f serisi ile uğraşıyorum.siz ne tarz bir led pano tasarlıyorsunuz?

Erol YILMAZ

kod yazarımız ana döngüsü içinde bir yerde delay_ms(100)  yazabiliyorsa o zaman hiç anlamı yok MIPS lerin ...

EMG81

Alıntı yapılan: FxDev - 03 Eylül 2011, 15:22:58

Ledçiler için not: Tarama, resim buffer yenileme, yeni buffer'ı yedekleme, yeri geldiğinde onu sürme, RGB, PWM ve bir çoğu için, özellikle büyük bir projede FPGA can kurtarıcı olabilir, yoksa yanılıyor muyum..

Yanılıyorsun.

EMG81

Alıntı yapılan: Allegro - 03 Eylül 2011, 15:26:34
kod yazarımız ana döngüsü içinde bir yerde delay_ms(100)  yazabiliyorsa o zaman hiç anlamı yok MIPS lerin ...

Rtos un canını seveyim ben :)

EMG81

Ayrıca konu da çok saçma değilmi ?

Birisi Anyalı, diğeri ise konyalı.

Los Angeles lı ARM en güzeli..

-Hasan-

Alıntı yapılan: FxDev - 03 Eylül 2011, 14:38:53
Genel anlamda 18F serileri; 40MHz, 10MIPS
Atmega'lar; 20MHz 20MIPS denmiş

10MIPS ya da 20MIPS olmuş, nedir bu MIPS?
Bir çarpım komutu 20cycle'da (abartılmış rakam) işleniyorsa,
Bir ADC 20us'de çevrim yapıyorsa kıymeti kalır mı 20MIPS'in..

"Fanboy"luk nedir, proje gereksinimi nedir, biz ne kadar zenginiz önemli şeyler bunlar.

Mesela VGA ile çalışacaksak 25 Mhz kesme üretmemiz gerekiyor. Bu durumda işlemcinin en azından 30 - 40 Mhz ile çalışması gerekir. Yanlış mıyım?  :)

EMG81

Led Ekranlar 8x8, 8x16, 16x16 pixelli Bloklar halinde yapılır.

Bir led ekranda 160 dikey 240 yatay Pixel in in olduğunu düşün.

Eğer sen her blok karta 1 FPGA yerleştirirsen,

1. Batarsın.
2. Tüm kartların Programlarını 2 yılda anca yüklersin.
3. Birtakım sorunlar yaşarsın.

Bu işi yapan, Bu iş için üretilmiş özel chipler vardır. Bunlar kullanılır.

EMG81

Bak Dostum,

"Amacım batmak değil, beyin fırtınası." Bu beyin fırtınası 90 yıllarda yapıldı ve orada da kaldı. 2000 li yıllarda ise FPGA tabanlı kartlar yerini Özel Pwm Chipli kartlara bıraktı. Fiyat olarak FPGA den çok daha ucuz ve Program gerektirmeyen yapıya sahipler.

2 ve 3 te saydığım şeyler de tamamen ile üretici ile kaynaklı bir sorundur.

Bu tarz bir eğer işe program gerektiren chipler, maliyeti gereğinden fazla chipler, kötü PCB dizaynı, yüksek ısıda çalışamayan chipler gibi bileşenler ile çalışırsan,

Birtakım sorunlar yaşarsın.!

Futbol sahasına yaptığın bir dev led ekran Yaz aylarında, öğlen sıcağında 80-100 derece kadar ısınır. Eğer sen bunları düşünmeden böyle işlere girersen gün başı servis verirsin. Ya yüksek ısıda Çalışan daha kaliteli FPGA kullanırsın ve 2-3 defa batarsın. Yada sisteme ayak uydurursun.