16X2 lcd ekranı resetlemek var mı?

Başlatan zamzam23, 11 Mayıs 2011, 15:44:50

zamzam23

arkadaslar yaptıgım uygulamada lcd ekran var ve bu ekran arada bir kilitleniyor. proje calısmaya devam edıyor ancak ekranda görüntü olmuyor kapatıp acınca gerı gelıyor. baglantı hatası yok buyuk ıhtımal parazıtlerden dolayı oluyor cunku devre yuksek akım cekınce meydana gelıyor. bu sorunu nasıl asabılırım. lcd ekranı reset kodu varsa bırde onu denemek ıstıyorum.

Maxim

bu sorunu şemanı vermeden aşamazsın hocam
şimdi milletin 2 saat vaktini alma istersen
o varmı bu varmı ? bunu nasıl taktın, kondansatör varmı vs vs vs hep aynı ....

Maxim

ayrıca o başlık ta ne demek istedin ? "16X2 lcd ekranı resetlemek var mı?"

zamzam23

lcd ekranı resetlemek demek içerisinde driver mı var ne var artık bilmiyorum onu resetlemek demek

Tagli

Derleyicilerin sunduğu LCD kurulum fonksiyonları (genelde içinde "init" benzeri bir ifade geçer) bu işi yapar. Ancak bu fonksiyonlar kod içinde açıkça yer almıyorsa (PicBasic Pro'da olduğu gibi, ki bununla ilgili bir başlık vardı forumda), reset komutlarını senin yazman gerekecektir. Ekran datasheet'lerinde bunun nasıl yapıldığı yazıyor. Hazır kütüphane kullanmayan kodlarda da örneklerini görebilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

Klein

VCC den GND'ye  1uF-10uF arasında bir tantal bağla. 4 ve 6 numaralı uçlardan  GND'ye  1n-10n aralığında kapasite ve bu pinlerden VCC'ye 10K-22K aralığında Pullup direnci bağla. Uçma sorunu düzelecektir.  Eğer MCU ile LCD arasında uzun bir hat varsa bu malzemeleri display tarafına bağla.
Display init kodları aynı zamanda reset kodlarıdır. 

halilazman

Klein arkadaşıma teşekkür ederim. Benzer bir problemi tıpkı onun tarif ettiği şekilde çözdüm.

Saygılar..