Programlama Dilleri Üzerine Eleştirel ve Eğlenceli Bir Bakış

Başlatan subram, 21 Temmuz 2011, 10:12:56

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: eistain_54 - 21 Temmuz 2011, 19:14:55
Ya ben bir şey sormak istiyorum.Algoritma olayını belirli birseviyeye getirdikten sonra dilin esnekliğinin yada kabiliyetinin br önemi kalıormu?Neticede her sorunun en aaz 2 çözümü yokmu?Bir de bu iş dilin kabiliyetleriyle çok ilgilimi?

hocam dil gercekten işin fantazi kısmı herkez zevk aldığı dili kullanıyor mikroişlemcilerde datasheeti iyi yorumlamak dış donımları ayarlamak(opamp vs) programı yazmaktan daha zorludur öyle programcı falan değiim ama bişi gözlemledim programcıların coğunluğu vampirler gibi türünü çoğaltmak için seni hafiften ısıra bilir  ;D

Tagli

Biraz teknik bir soru sorayım: Yadığım C programlarında GLib kullanırsam, bu kodlar Objective C gibi mi olur? Yoksa bu ikisi birbirinden tamamen farklı mantıkla mı çalışırlar? Objective C hiç bilmiyorum, aslında GLib'i de pek bildiğim söylenemez ama anladığım kadarıyla nesne tabanlı programlama mantığı içeren bir kütüphane.
Gökçe Tağlıoğlu

bybik

Arm programlamaya bu yaz başadım.Resmen bitirdi beni.
Ahh ahhh nerde o eski piclerim. Geri gelin tek sayfalık kodlarım.Geri gelin kutuphanesiz fonksiyonlarım. C aynı c ama artık faktorler farklı :D

yamak

Alıntı YapBiraz teknik bir soru sorayım: Yadığım C programlarında GLib kullanırsam, bu kodlar Objective C gibi mi olur? Yoksa bu ikisi birbirinden tamamen farklı mantıkla mı çalışırlar? Objective C hiç bilmiyorum, aslında GLib'i de pek bildiğim söylenemez ama anladığım kadarıyla nesne tabanlı programlama mantığı içeren bir kütüphane.
Glib kütüphanesini bilmiyorum ama bence structlar kulanılarak c de nesnel tabanlı bir dil gibi kullanılabilir.

CoşkuN

Noldu, henüz hangi programlama dilinin  "kral" olduğu konusundan mutabakata varamadık mı?

subram

http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

Burak B

Alıntı yapılan: Tagli - 22 Temmuz 2011, 03:25:30
Biraz teknik bir soru sorayım: Yadığım C programlarında GLib kullanırsam, bu kodlar Objective C gibi mi olur? Yoksa bu ikisi birbirinden tamamen farklı mantıkla mı çalışırlar? Objective C hiç bilmiyorum, aslında GLib'i de pek bildiğim söylenemez ama anladığım kadarıyla nesne tabanlı programlama mantığı içeren bir kütüphane.

Anladığım kadarıyla C ile GLib kullanırsan C++ ve Objective C' ye alternatif bir ortam elde ediyorsun. Yani yine nesne yönelimli (object oriented) bir ortamın oluyor. Daha detaylı bilgi vermek için kullanıp aşinalık kazanmak lazım. Hatta bu linkte bahsettiği özellikler oldukça etkileyici görünüyor. Hele çapraz platformlar arası derlemeler için.

http://en.wikipedia.org/wiki/GObject
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

RcALTIN

hayret henüz bir kavga/tartışma çıkmamış. şaşırdım doğrusu...

düzeltme: aralarda bir yerlerde ilk fitil ateşlenmiş ama picproje'de eşine ender rastlanır biçimde tatlıya bağlanmış. ilginç...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

ZZombie

Biraz alevlendirelim konuyu :)

Eğer özellikle de Elektronik ile ilgileniyorsunuz muhakkak ANSI C (Bildiğimiz C diye özetleyeyim yeni arkadaşların kafası karışmasın).
Neden derseniz C nin temelidir ve de her platformda çalışan kod yazabilirsiniz.

Sonrası ise sizin becerinize ve kullandığınız dilin esnekliğine bağlıdır.