IRF 540N H köprü sorunu

Başlatan muhendisbey, 15 Nisan 2012, 14:12:14

muhendisbey

IRF 540N ile H köprü DC motor sürücü devresi oluşturdum. Yalnız nedenini anlamadığım bir şekilde 8V luk kaynaktaki gerilim motor uçlarına 4.42V civarında ulaşıyor. Proteusta da denedim aynı sonucu aldım. Bunu gidermenin bir yolu var mı?

[IMG]http://img689.imageshack.us/img689/9351/adszhdvu.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

tyildizak

Üstteki n kanal mosları  bu şekilde süremezsiniz. Sürebilmeniz için gereken seviyedeki voltajı ve akımı sağlayabilecek bootstrap sürücülere ihtiyacınız var ve bunlar da ancak pwm ile kullanılabilir. Veya (vdd + iletim gerilimi) sağlayacak ikinci bir kaynak kullanmanız lazım.

ahfxg

Yukarıdakileri P kanal kullanmalısınız yalnız yüksek güçte P kanal bulmak zordur. Proteusta IR2101 bootstrap sürücü var incelemenizi öneririm.
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

muhendisbey

P kanal kullansam sorun hallolur mu? Çünkü kartı bu şekilde tasarladım. Malesef tek köprülü de değil. Optokuplör ile izoleli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhendisbey

http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=760443&kategori=69#ara

bu yeterli benim için  IRF 9540'ı buldum p kanal direk yer değiştirsem olur mu?

Denemesini yaptığımda (simülasyon olarak) 6.57V' a yükseldi.

tyildizak

Öncelikle karta ters monte etmeniz gerekecek, çünki n kanalda source'tan çıkış alınırken p kanalda  drain'den çıkış alacaksınız.
Pcb'de ekleyip çıkaracağınız elemanlar olacaktır çünki iletime ve kesime geçme durumları da farklı, p kanal moslarda iletim için vss kesim için vdd kullanacaksınız.
Kısacası direkt değiştirip olmaz, biraz uğraştıracaktır.

muhendisbey

Şimdi kendi kendime BJT kullansan ne olurdu diyorum :) Kaçarı yok devre baştan kurulacak.

Peki IR2101 bootstrap ile mi yoksa P channel ile değiştirerek yapmak mı daha iyi?

ahfxg

Bootstrap yap ama tasarımı çizdikten sonra buraya koymanı öneririm. Çünkü bootrap yapının yanında snubber kapasite gibi elemanlar da eklenmesi gerekecek.
Motorunun özellikleri ya da markası ya da datasheeti var mı? Ne kontrol edilecek hız tork akım gerilim?

muhendisbey

Alıntı yapılan: ahfxg - 15 Nisan 2012, 15:51:30
Bootstrap yap ama tasarımı çizdikten sonra buraya koymanı öneririm. Çünkü bootrap yapının yanında snubber kapasite gibi elemanlar da eklenmesi gerekecek.
Motorunun özellikleri ya da markası ya da datasheeti var mı? Ne kontrol edilecek hız tork akım gerilim?

Motor hakkında en ufak bir bilgi bile yok. Bildiğim şey Tayvan malı markası johnson motor saç kurutma makinesi motoru olduğu. Motoru kurcalasam da motorun modelini bulamadım. Etiketinde de  Tahminimce 6V'luk çünkü 7.8V ta ısınıyor. Redüktörsüz.
Motorla yapma istediğim şey 3 tekerli araba. 2 tane motor kullandım. 2 Motor sabit devirde mümkün olan maksimum torkta dönecek.

ahfxg

Yani kısacası akım regülasyonu yapacaksınız. Siz devreyi bir oluşturakoyun size önerilerim olacak.

muhendisbey

proteus 7.7 versiyonu
https://rapidshare.com/files/1912006181/bitirme3.DSN
dediğiniz devreyi çizdim. Direnç ve kapasitörleri hesaplamadım.

muhendisbey

arslan74

Yaptığın devrenin amacını pek çözemedim. Ama düzgün çalışan bir H-Köprü devresi yapmak istiyorsan. Ben daha önceleri böyle bir devre yapmıştım. Sorunsüz çalışıuyor, size tavsiye ederim.

Doğrudan bu devreyi kullanın. Kendi yaptığınız devre vakit kayıb etmeyin. Gördüğüm kadarıyla o devreler sorun var.

Kolay gelsin.

muhendisbey

son çizdiğim devre ahfxg'nin dediği devre. Bu devre N kanal fetin kanaldan bağımsız çalışmasını sağlıyor (en azından ben öyle anladım)
Devrenin son eğer son çizdiğim gibi olursa birhayli pahalı oluyor.
Her bir bootstrap 4TL den 4 tane gerekiyor 16 lira fet sürücüsü parası ediyor.
Ben hatamı kısmen anladım üstte p kanal mosfet kullanmam gerekli ancak bunun nedeni ne hala orasını anlamadım. Bir BJT de de bu tarz bir durum oluyor mu? Yani PNP ler üste NPN aşağıya şeklinde?

Tek N kanal Mosfet ile deneme yaptım yük üstte olursa sorun yok gerilimin neredeyse tamamından yararlanabiliyoruz, ancak yük aşağıda olursa o zaman 4,5V ta takılıyor. Sonuçta yükten geçen akım muhakkak toprağa akacak ama fet buna izin vermiyor? Yani toprak ile fet arasına bağlamak yada kaynak ile fet arasına bağlamak fark ediyor. Üniversite bitecek ve bunun daha bilgisini almamışız, aslında üniversiteyi değil kendimi kınıyorum. Bir köprü fet neden daha önce denemedim ve öğrenmedim diye.

ahfxg hocamın bilgisinden faydalanmak istiyorum bootstrap kullanımı nasıldır, hesaplamaları varsa nasıl yapılır? Şimdiden teşekkürler.

tyildizak

Alıntı yapılan: muhendisbey - 15 Nisan 2012, 21:01:51
son çizdiğim devre ahfxg'nin dediği devre. Bu devre N kanal fetin kanaldan bağımsız çalışmasını sağlıyor (en azından ben öyle anladım)

devre olmamış, ilk gözüme çarpan; low-in girişleri neden boşta?

Alıntı yapılan: muhendisbey - 15 Nisan 2012, 21:01:51
Ben hatamı kısmen anladım üstte p kanal mosfet kullanmam gerekli ancak bunun nedeni ne hala orasını anlamadım. Bir BJT de de bu tarz bir durum oluyor mu? Yani PNP ler üste NPN aşağıya şeklinde?

Tek N kanal Mosfet ile deneme yaptım yük üstte olursa sorun yok gerilimin neredeyse tamamından yararlanabiliyoruz, ancak yük aşağıda olursa o zaman 4,5V ta takılıyor. Sonuçta yükten geçen akım muhakkak toprağa akacak ama fet buna izin vermiyor? Yani toprak ile fet arasına bağlamak yada kaynak ile fet arasına bağlamak fark ediyor.

Fet izin verir ama daha önce de söylediğim gibi, n kanal feti köprünün üst tarafında sürebilmeniz için, köprü voltajından daha yüksek gate voltajı uygulamanız gerekiyor. Ne kadar fazla? Normalde mosun gerektirdiği g-s voltajı kadar ..Yani mantıksız bir durum yok.

p ve n kanal moslarla oluşturulmuş h-bridge için ise alttaki devreyi inceleyin: