mikroC ve PIC18F4550 kitabımız hakkında

Başlatan kemalserkan, 26 Nisan 2012, 09:10:04

NamTech

Arkadaşlar Bu konu belki sizin için çok basit, cevap vermeye değer görmüyor olabilirsiniz. Ama benim için hem çok acil hem de çok önemli.

Konu hakkında yardıma ihtiyacım var. Nerede hata yaptığımı bulamıyorum. Bana usb ile led kontrolünü pic 18f2550 ile nasıl yapabileceğimi anlatabilecek bir arkadaş vardır muhakkak.

Şimdiden teşekkür ederim.
Kim Ne Derse Desin Alelade Birisi.

t2

Çalışan hex içinde, sizin kristale uygun sigorta bilgisi vardır. Kendi yaptığınızda bu kısım yanlış olabilir.

NamTech

Alıntı yapılan: t2 - 17 Aralık 2013, 22:23:37
Çalışan hex içinde, sizin kristale uygun sigorta bilgisi vardır. Kendi yaptığınızda bu kısım yanlış olabilir.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi tüm sigorta bilgilerini kontrol ettim hiç bir fark yok. Fakat bu kontrolleri yaparken yaptığım programın .hex dosyasının 586 byte çalışan örneğin ise 1 Kbyte olduğunu fark ettim. Bu farkın kaynağınıda anlayamadım. Tekrar tekrar compile etmeme ve tüm libraryleri eklememe rağmen 586 byte üzerine çıkmadı.

Bunun nedeni ne olabilir??

t2

Kitabı bilmiyorum yanlışlık da olabilir.

mikroC  Kurulum klsöründe usb örnekleri vardır. Onlar çalışır.

Çalışan örneğe led eklemek sorun olmasa gerek. usbden 55 geldiyse ledi  yak. 43 geldiyse söndür gibi.

isorman

Merhabalar hocam kitabınız çok iyi tebrik ederim . ben usb ile rf birleştirmek istedim. önce usb uygulamalarını yaptım gerçektede sonra rf vericiyi dahil etmek istedim siz kitabınızda rf deki edit proje ayarlarını ır kısmından alabilirsiniz demişssiniz fakat burada usb kısmındaki edit proje ayarları ile rf deki edit proje ayarları tutmuyo ortak bir ayar nasıl olacak?
2.sorum ise alıcı kısmında alıcı kısmının cıkısına 2 tane led koydum gelen char ı bi değişkende tuttum ancak cıkıs alamadım . if(string="ledyok") gibi siz uygulamanızda direk lcd ye yazmışsınız bunu nasıl bir değişkene atarız. denedim dizi tanımladım olmadı yardımcı olurmusunuz ?

NamTech

Arkadaşlar

c# programı için USB HID komponentini nereden bulacağım?

isorman

NamTech

isorman

pic4550 bütün uygulamalar rar da bulabilirsi aynı şeyi 64 bitliği yok ama için site içinde var ararmısın biraz yerini bilmiyorum  :)

isorman

Merhabalar hocam benim bi maruzatım vardı. ben kitabı aldım epey bi araştırdım ben şimdi hem machester kütüphanesini hemde usb yi kullanmak istiyordum ancak bi arkadaş dediki kullanamazsın. bende usart ile rf bilgisini göndereceğim fakat sıkıntı yaşamaktan bıktım usandım masa başında oturmaktan varis olacağım hocalarım sıkıntım şöyle çok iyi araştrdım herşeyi ancak çözemedim. bir manchester ie usb aynı anda kullanılmazsa neden bende kullanılmaz diye düşünüyorum çünkü edit proje ayarları farklı oluyor bu sefer usb yi tanımıyor. ikinci sorumda çok komik arkadaşlar sebebini merak ediyorum mideme ağrılar girdi uart ile veri iletiyorum kablo ile ama aması çok ilginç topraklarıbirleştirmem gerekiyor nedir arkadaşlar rf takıp toprakları birleştiriyorum çalışmıyor yardım edin lütfen pc--4550-rf verici  daa sonra rf alıcı 628a devrede led yaksam yetecek mikroc ye heryere baktım

mesaj uzun oldu ama okuyun özellikle ortak topraklama yapınca neden çalışıyor lütfen yardım edin hocam

skara1214

Alıntı yapılan: isorman - 27 Aralık 2013, 20:55:47
ortak topraklama yapınca neden çalışıyor
sorunun geri kalanından hiçbirsey anlamadım ama bu sorunun cevabı devrelerin 1 tanesi topraksız dır birleştirince toprak hattı düzeliyordur
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

isorman

Hocam iki devre uart asenkron iletişim yapıyorum kablo üzerinden topraklarını birleştirince iletişim sağlanıyor fakat toprakları kaldırınca kesiliyor olayı şimdi farkettim hocam benim iki gerilimde farklı birini usb den alıyorum diğeri de zaten pilden sağlanıyor ama artı artı arası gerilim 2... kusur bunu nasıl düzeltebilirim acaba bi pil ile baska devre kurum yanına rs232 tarzı onlamı göndersem 0-5 v olarak yani

ekocakaya

Slmlar

Usblibrary x64 sitedeki link silinmiş elinde olan paylaşabilirse sevinirim

ekocakaya

kemalserkan bey

usblibrary.dll x64 versiyonu elinizde mevcut ise paylaşırsanız seviniriz

robomaster

Kitapta verilen hex dosyalar simulasyonda çalışıyor ama 18f4550 ye yazıp fiziksel devreyi usb portuna bağladığınızda cihaz windows tarafından tanınmıyor!!!

Tüm uygulamalar sadece simulasyon üzerinde çalışıyor görünüyor!

düzeltme : proteus taki pin bağlantı sırası yanlış. yoksa devreleriniz çalışıyor. selamlar