Endüstriyel kullanımda PIC?

Başlatan zakbay, 06 Mayıs 2012, 08:42:33

akrazi

Endüstriyel kullanımda pic bence başarılı.
Gemo elektronik kullandığı akıllı röleleri pic ile kullanmakta.

benim kullandığım 16f873 te sadece bir sorun yaşadım. bir portun bir pini (hangisi olduğunu hatırlamıyorum) program çalışırken kavasına göre bir komut süresince on/off oluyordu.
16f628 ağır projeler yapmadım ama yaptığım projelerde sorunsuz çalıştı.
16f87x serisi bana göre tam bir endüstriyel kullanım pic i.

Eğer "C" ile yazıyorsanız sizin yaptığınız programın içinde başkasının yazdığı program gireceği için sorun yaşayabilirsiniz.
pic in herşeyi sizin kontrolünüzde olsun istiyorsanız asm ile kullanmalısınız. yaptığınız her şeyi bilirsiniz ve devrenizde ve beslemenizde problem yoksa hiç problem yaşamazsınız.

influx

LG PLC modüllerindede pic var, çatır çatır çalışıyor...

engineer42

Alıntı YapAz da olsa ingilizce, programlama dili, matematik bilmeden,
düşünmeden tasarlamadan, denemeden, başkalarını dinleyerek bu işi yapabilen var mı ?

Electronic techniques : shop practices and construction by robert s. villanucci
diye bi kitap var devre tasarımında karşılaşılan sorunlara nasıl çözüm getirilebileceğine dair.. nette vardır mutlaka ben bakamadım bulan olursa faydasını görür  ;)

Analyzer

Alıntı yapılan: influx - 15 Mayıs 2013, 19:08:24
LG PLC modüllerindede pic var, çatır çatır çalışıyor...
Selam,

Bu PLC den numune olarak gelmişti. Ancak bir türlü deneme şansım olmadı. İçini açıp yakından fotoğraflarını çekme şansınız var mı (yollar ve komponentler görünecek şekilde) ?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

influx

Alıntı yapılan: Analyzer - 16 Mayıs 2013, 08:09:49
Selam,

Bu PLC den numune olarak gelmişti. Ancak bir türlü deneme şansım olmadı. İçini açıp yakından fotoğraflarını çekme şansınız var mı (yollar ve komponentler görünecek şekilde) ?

Analyzer

Malesef, kart tamiri yapan bi abimizin orda görmüştüm denk gelirse çekerim ama şu an için imkansız...

esensoy

LG dediğiniz LS mi? çünkü XGB serisi içinde renesas vardı ben açtığımda?? sizin bahsettiğiniz hangi seri acaba?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

esensoy

xgt serisinden işlemci, 16 giriş 16 çıkış, işlemcisi pic değil,

Analyzer

Selam,

@esensoy : Size zahmet oldu fotolar gerçekten güzel. Kendi adıma teşekkür ederim. Örneğin ikinci fotodaki entegreleri de yazma şansınız var mı yoksa topladınız mı?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

esensoy

Önemli değil, topladım ama akşam yine açarım,
regülatör haricinde görünmeyen yok zaten, o da lm25xx ama okunmuyor

skara1214

Alıntı yapılan: esensoy - 17 Mayıs 2013, 09:11:03
Önemli değil, topladım ama akşam yine açarım,
regülatör haricinde görünmeyen yok zaten, o da lm25xx ama okunmuyor
lm2596 hocam buradan gördüm ben hayal meyal :D
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

influx

İşte fotolar , serisi kodu cinci cismi etikette...

F.T

yaw arkadaş site nerdeyse çökecek ne resimmiş bunlar.  :D
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

CaFFeiNe

@esensoy

hocam 2. resimde tlp281-4 opto üzerindeki transistörler (sanıyorum çıkış transistörleri) üzerinde tam olarak ne yazıyor? okuduğum kadarıyla araştırdım bulamadım l8bsb gibi okudum ama yanlışmı okudum acaba

coco

Dikkatimi çeken birşey oldu.Resimlerin birinde 16C (C) serisi pic kullanılmış.Acaba C serisi pic entegreler dahamı kararlı çalışıyor ,Daha doğrusu bir kere programlandığı için dış etkenlerden etkilenmeyip sapıtmıyormu?