Endüstriyel kullanımda PIC?

Başlatan zakbay, 06 Mayıs 2012, 08:42:33

tyildizak

Alıntı yapılan: coco - 18 Mayıs 2013, 23:02:07
Dikkatimi çeken birşey oldu.Resimlerin birinde 16C (C) serisi pic kullanılmış.Acaba C serisi pic entegreler dahamı kararlı çalışıyor ,Daha doğrusu bir kere programlandığı için dış etkenlerden etkilenmeyip sapıtmıyormu?

En önemli özellikleri ucuz olmaları. Daha kararlı oldukları yönünde yaygın inanış vardır, ben bundan emin değilim ve sonuçta tasarım hataları sözkonusu ise hangi seriyi kullandığınız bence farketmez.

esensoy

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 18 Mayıs 2013, 21:54:57
@esensoy

hocam 2. resimde tlp281-4 opto üzerindeki transistörler (sanıyorum çıkış transistörleri) üzerinde tam olarak ne yazıyor? okuduğum kadarıyla araştırdım bulamadım l8bsb gibi okudum ama yanlışmı okudum acaba
bende L 8BSB okuyorum,
pic in altında ki dörtgen entegre ne ki acaba
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Erol YILMAZ

CaFFeiNe

evet pic burada tamamen gerçek anlamında kullanılmış "Peripheral Interface Controller" :)

ama sonuçta endüstriyel kullanımda sıkıntı çıkarmadığını (düzgün dizayn ile) kanıtlamış değilmi?

esensoy

Alıntı yapılan: Allegro - 19 Mayıs 2013, 11:12:44
PIC'i burada atlama teli yerine kullanmışlar gibi görünüyor :)
bence rtc ve eprom olarak kullanılmış,

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 19 Mayıs 2013, 11:23:38
evet pic burada tamamen gerçek anlamında kullanılmış "Peripheral Interface Controller" :)

ama sonuçta endüstriyel kullanımda sıkıntı çıkarmadığını (düzgün dizayn ile) kanıtlamış değilmi?
ben de sizin gibi düşünüyorum ama;
birincisi gösterdiğiniz resim ile kendi tezinize anti tez üretmişsiniz çünkü ürünün içine pic konulmuş ama işlemci olarak başka bir işlemci seçilmiş,
ikincisi de "düzgün dizayn" dediğiniz şey muadil işlemciye göre daha fazla tecrübe ve daha fazla emek demek ise bu karşınıza maliyet olarak çıkar ve yine pic i bir adım geride bırakır,

aşağıda ki resimler de bir cıva buharlı lamba sürücüsünün kontrolörü, 16 serisi vardı ama yazıları silindi okunamıyor şuan,

Erol YILMAZ

@esensoy;

PIC16C57
2KWord Eprom,  72 byte RAM.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/30453E.pdf

içinde RTC veya o işe yarayacak bir donanım yok,

Harici Eprom ( Eeprom değil ! ) hafızayı ne yapsın adam ?

Zira orada sağlam bir tane Japan mcu var.

CaFFeiNe

@esensoy

benim tezim yokki antitez oluşturayım, Plc de pic kullanılmış diyen resim gönderen ben değilim :)

esensoy

Alıntı yapılan: Allegro - 19 Mayıs 2013, 12:36:53
@esensoy;

PIC16C57
2KWord Eprom,  72 byte RAM.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/30453E.pdf

içinde RTC veya o işe yarayacak bir donanım yok,

Harici Eprom ( Eeprom değil ! ) hafızayı ne yapsın adam ?

Zira orada sağlam bir tane Japan mcu var.
evet atlama teli yerine kullanmıştır oyleyse

influx

Sonuçta adamlar plc de pic kullanmış, siemens te kendi işlemcisini kullanıyor ama yanındada atmel var buda onun gibi birşey, neden hala kabullenmessiniz anlamadım!...

Erol YILMAZ

Adını es geçelim,

Ama 80 pinli X mcu sunun yanında duran 28 pinli "glue logic chip" in görevi belli ki X mcu'suna yardımcılık yapmak.
Tam olarak ne iş yaptığını bilemiyoruz ama RTC veya EEprom olmadığı aşikar.

Benim gözüme özel bir 4051-vari Digital MUX gibi görünüyor, ( Mcu yeteneklerine de bakılırsa...)

Bu onu değerli yada değersiz kılmaz.

Çok kaliteli cihazların içinde PIC görünce, işimizi iyi şekilde görmese de kullanmakta devam ve ısrar mı edeceğiz ?
Uyduruk cihazların içinden PIC çıkıyorsa, işimize en uygun PIC mcu olsa da başka birşey mi kullanmak isteyeceğiz ?

Fanatikliği bırakalım, ( PIC, AVR, ARM gibi )
Daha çok bilgi sahibi olalım, ( Birçoğunu bilelim. Hangisi işimizi en ideal ölçülerde görür ?)
Elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanıp ilerlemeye bakalım. ( Zamanında, uygun fiyata, yeterli adette temin edilebilirlik ne durumda ? )

influx

Konu endüstriyel kullanımda pic.
Tercih meselesi fiyat, fiyat-perfonmans, ulaşılabilirlik gibi birçok etkene göre değişir, picin çok kullanılması yada az kullanılması bu ürünün endüstriyel olmadığını göstermez, plc içindede kullanıldığına göre endüstriyel bir ürün demekki, örneğin benim kullandığım mic-co, alfa (aklıma gelenler) gibi yerli bazı firmalar ürünlerinde pic kullanıyor ve sıkıntı yaşamadım ama klemsanın bir kaç ürününde ciddi sorunlarla karşılaştım ve içinde ST mcu vardı buda STnin endüstriyel olmadığını göstermez, firmaların tasarımları tecrübeleri endüstriyel bir cihaz yapmaya yetiyordur yada yetmiyordur, konu başlığına dönersek pic mcu lar bence endüstriyel şartlara uygun. (endüstriyel etiketli olanlar)

z

Çipin adına ilave olarak otomotive, endüstriyel, askeri  hatta uzayda kullanılabilirliğine ilişkin ilave kodlar bulunurken neyin tartışması yapılıyor?

PIC'in de endüstriyel uygulamalar için serisi varken gereksiz bir tartışma yapılıyor.

Bir firmada bir çip kullanılıyor ise o en iyi seçim anlamına gelmez.

Geçmişte kullanılan çip, o çip üreticisinin o firma ile alakası, çalışanların kişisel tercihleri vs vs sonucu mevcut kullanımını da etkiler.

Zamanında bir firmada çalışırken National'ın işlemcisini kullanıyorduk. Çünkü seneler önce o çip seçilmiş ve öalıştığım dönemde çok daha iyi çipler olmasına rağmen o çipi terketmiyor ve yeni projelerde de kullanmaya devam ediyorduk. Firma toollara yatırım yapmış, çalışanlar deneyim kazanmış, satıcı firma zır pırt gelip halimizi hatırımızı soruyor her türlü imkanı sunuyor, sürekli kataloglar veriyordu.

Belki patrona ayrıca sundukları daha başka hediyeleri de vardı.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serdararikan

Bu veya başka forumlarda Microchip sanki babasının oğlununmuş gibi veya takım tutar gibi PIC,ATMEL,ARM....vs nin taraftarı olmayı,ona laf söyletmemeyi,onun fanatiği olmayı anlayamıyorum.bizim gibi insanlar yenilikleri takip edebilen işine hangisi geliyorsa hangisi ile hangi proje daha ekonomik,teknolojik,hızlı,ucuz...vs oluyorsa o ekipmanı kullanan kişiler olmalı.
bu bağlamda bu tarz polemikleri gereksiz buluyorum.önemli olan araç değil amaçtır.

CaFFeiNe

ben kendi adıma konuşursam kesinlikle takım tutar gibi mcu/derleyici tutmam

Alıntı yapılan: z - 19 Mayıs 2013, 16:05:23
PIC'in de endüstriyel uygulamalar için serisi varken gereksiz bir tartışma yapılıyor.

bir picin endüstriyel olup olmadığı nereden anlaşılıyor üzerindeki yazılardan anladığım kadarıyla I (Industrial temp range -40..+85) ve E (Extended temp range -40..+125) var

yoksa başka bir durum varmı?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: coco - 18 Mayıs 2013, 23:02:07
Dikkatimi çeken birşey oldu.Resimlerin birinde 16C (C) serisi pic kullanılmış.Acaba C serisi pic entegreler dahamı kararlı çalışıyor ,Daha doğrusu bir kere programlandığı için dış etkenlerden etkilenmeyip sapıtmıyormu?

16C622 kullanırken yavaş yavaş Flash lı serileri kullanmaya başladığımda,  C serileri kadar stabil olmadığını birçok yerde gördüm,

Fakat zamanla flash modelleri de Eprom lu modeller kadar olmasada yakın derecede stabil hale getirdiklerini düşünüyorum.

Alıntı yapılan: serdararikan - 19 Mayıs 2013, 16:12:14
Bu veya başka forumlarda Microchip sanki babasının oğlununmuş gibi veya takım tutar gibi PIC,ATMEL,ARM....vs nin taraftarı olmayı,ona laf söyletmemeyi,onun fanatiği olmayı anlayamıyorum.

Farkettiğim kadarı ile sadece Microchip kullanmış olanlar ciddi Taraftar oluyor...

Bir arkadaşım sadece ASM ile her türlü programın en iyi halini yazabileceğini iddia ediyordu...
Yaw bir bak, CCS beğenmezsen Hi-tech var fln, Yok olmaz, kuru inat...
Sonra esnek davranamadığından bu iş yapılmaz dedi, dükkanı kapattı :)

Şimdi adam zorla PLC nin "kıyısında, köşesinde" en basit ( ve güvenilir "16C57")  kullanmış ise endüstriyel ortamlara her türlü uyar diyebilir miyiz ?

Başka bir arkadaşım da yaklaşık 150 proje yapmış bu mcu ile, her yıl 100 binden fazla mcu siparişi var.
Problem var mı diyorum, yok diyor... Yalnız bazı projelerde kullanamadığını söylüyor, Kilitlenme, reset vs problem yaşadığı için.
"Sende acemilik yapıyorsan..." diye esprimiz oluyor, "her sn mcu ya en mükemmel şartları sağlamayı düşünmüyorum" deyince hak veriyorum.