WR703N Router

Başlatan arm-beginner, 18 Mayıs 2012, 08:18:53

dhan000

Alıntı yapılan: esensoy - 01 Kasım 2012, 16:04:44
hyperterminalde y modem var görünüyor, sen "38400 for bit rate, no parity, one stop bit and xon/off" ayarlarını yaptıysan
cihazı açar açmaz herhangi bir tuşa basılı tut, mesela boşluk,
boot ekranına düşmesi lazım orada dediğine göre,
sonra hyperterminal den
aktarım
dosya gönder
ymodem seç, göndermeyi başlat,
daha sonra da steps başlığı altında ki adımları uygulamak lazım herhalde
evet dosya göndermede  y modem varmış ben özelliklerden bakmıştım...ayarları xon/off değilde donanım yarlamıştım tuşa basınca işlemler yavaşlıyor ama devam ediyordu xon/off yapınca hızlı bir şekilde bitiriyor kernel panic deyip bırakıyor...önce bir tuşa basıyorum sonra makinayı açıyorum ama boota düşmüyor...
acaba dedim gönderilen tuşlar makinaya ulaşmıyormu tx/rx uçlarını kısa devre etim hyper terminalden gönderdiğimi görebildim...
kernel panicten dolayı boota düşemiyor olabilirmiyim kafama takılan bu oldu...

Elektroemre

Selamlar, cihazı sonunda internete çıkarıp extroot'ta kurdum hayırlısıyla. Öğrendikleri vaktim oldaukça elimdeki model için paylaşacağım kısmtese;

https://www.picproje.org/index.php/topic,43177.0.html

Analyzer

Selam,

2 adet 3020 geldi. Hemen bir tanesini ethernet ile bağlayıp openwrt yükledim. Ardından telnet ile bağlanıp password verdim. Password verince telnet ile bağlantı mümkün olmuyor. Putty ile bağlandığımda root olarak giriş yapıp, opkg update yapmak istedim ancak bad address deyip geri çevirdi. Buradan anladığım, cihaz internete çıkış yapamıyordu. Wireless modemime 10.0.0.1 verip pool'u 10.0.0.2 den başlattım. ICS'de sıkıntı olduğu için ağ paylaşımında, ağ badaştırıcılarından wireless bağlantıma paylaşım sekmesinden "Diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayarın internet bağlantısı ile bağlansın" seçtiğimde, ethernet bağdaştırıcısını 192.168.137.1 sabit adresini veriyor. Bu haliyle putty tabi bağlanamıyor. O bağdaştırıcıyı 192.168.1.2 ile değiştirince putty bağlanıyor. Bilgisayar internete bağlanıyor ancak putty içinden opkg update yine yapmıyor. Ne olabilir?
@elektroemre : Hocam 192.168.1.1 'e web tarayıcıdan bağlanmak istediğimde bağlanmıyor. Bu cihazın web interface i var mı? Siz nasıl çözdünüz internet işini?

Analyzer

Edit : Biraz saçma sapan bir yol izledim. Router ıma 192.168.1.2 ip adresi verdim ve pool'u 192.168.1.1 den başlattım. Kullandığım pc ye de 192.168.1.3 verdim. 3020 yi router a kablo ile bağladım. PC yi de router'a wireless bağladım. Şimdi an itibari ile PC internete çıkıyor. PC üzerinden 192.168.1.1 e ping atabiliyorum ve putty ile bağlanıyorum. Putty içinden (3020 den) 192.168.1.2 (router'a) ve 192.168.1.3 (pc'ye) ping atabiliyorum. Ancak hala opkg update yapamadım. Bunun sebebi muhtemelen 3020 'nin DNS sunucusunu 192.168.1.2 ye yönlendirememiş olmam. Putty içerisinden DNS'i nasıl değiştirebilirim?

Edit 2 : Sorun çözüldü kablo ile şu an wireless router üzerinden internete çıkabildim. Çözümü burada :

http://wiki.daviddarts.com/PirateBox_DIY_OpenWrt
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Elektroemre

Hocam web tarayısına 192.168.1.1 yazıp entere basmanız yeterli  ;D
Detaylı bir web arayüzü var, oradan tüm ayarları çok kısa sürede yapabiliyorsunuz. Interface kısmına girip DNS kısmına 192.168.1.2 yazın, daha sonra firewall menüsünden accept olmayanları accaept haline getirin (tam olarak hangisi şart bilmiyorum ama deneme amaçlı hepsini accep yapın) ayarları save ettikten 30-40 sn sonra webdeki bir adrese ping atmayı deneyin.

Edit:
hocam tam cevap yazarken çözmüşsünüz  ;D

Analyzer

Selam,

Evet ElektroEmre hocam. Hallettim şükür. Ama dolambaçlı yol izlediğim için uzun sürdü. Özellikle vi /etc/config/network ile network ayarlarını değiştirdim. IP adresini 192.168.1.100 olarak değiştirdim. Router şimdi 192.168.1.1 de. PC ise 192.168.1.2 de. Web arayüzüne hala erişemiyorum :D
Port felan mı var? http://192.168.1.100 yazınca web tarayıcıdan ulaşılamıyor? http://192.168.1.100:xxxx ile port mu belirtmek lazım acaba?

config interface 'loopback'                                                               
        option ifname 'lo'                                                               
        option proto 'static'                                                             
        option ipaddr '127.0.0.1'                                                         
        option netmask '255.0.0.0'                                                       

config interface 'lan'                                                                   
        option ifname 'eth0'                                                             
        option type 'bridge'                                                             
        option proto 'static'                                                             
        option ipaddr '192.168.1.100'                                                       
        option netmask '255.255.255.0'                                                   
        option gateway '192.168.1.1'                                                     
        list dns '192.168.1.1'                                                           
        list dns '8.8.8.8'                                                               

opkg update yapıp usb desteğini aktifleştirdim.

opkg update
opkg install kmod-usb-uhci
insmod usbcore ##may return the message: insmod: can't insert 'usbcore': File exists
insmod uhci
opkg install kmod-usb-ohci ##may return the message: installed in root is up to date.
insmod usb-ohci

son olarak ses kartı için paket install ettim.

opkg update
opkg install kmod-sound-core kmod-usb-audio madplay

Ses kartı soruma link ekledim. Sahibinden.com da bulduğum 3.5 tl lik ses kartının aynısını gösteriyor. 3 tane sipariş etmiştim :D

Şimdilik bu kadar. :) extroot kurulumunda problem ne çıktı hocam?

Analyzer

Elektroemre

Hayırlı olsun hocam, çok ilginç aslında normal putty den o an hangi ip'den bağlanabiliyorsanız, direkt browserdan da o ip ile arayüze bağlanabilmeniz lazım. Default paketleri yüklü ve açık geliyor luci arayüzünün.

Extroot için kullanacağım 4 GByte'lık flah'ı ubuntudan direkt ext4 olarak formatladım.
Openwrt sıkıntı olmadan tanıdı. rootfs buraya yönledirildi. Ancak cihaz tüm ayarları doğru olmasına rağmen internete çıkamıyordu.
Sorun: ubuntu'nun flash'ı formatlarken yetkilendirmelerle ilgili bir ayarındanmış(hala tam emin değilim.) tam 4 kez cihazı flasladım. USB stick'e de defalarce formatlayıp kurumu yaptım ama nafile.
Bu sorun forumlarda da geçmiş.
Çözüm: USB stick'i windows üzerinden "MiniTool Partition Wizard" adlı bir programla ext4 olarak formatlayıp cihaza taktım, aynı ayarlarla cihaz sorunsuz internete çıktı.

Onun dışında hocam aşağıdaki site çok güzel, uğraşmak isteyeceğimiz donanımlar için hangi paketlerin kurulacağı vs sade bir biçimde anlatılmış;
http://h-wrt.com/en/doc

Analyzer

Selam,

Evet luci'yi de çalıştırdım. Luci'nin sitesinde (http://wiki.openwrt.org/doc/howto/luci.essentials) enable edip start yapmak lazımmış. Arabirime de kavuştuk. Emre hocam aslında wiki tarzı bir yerde devam ettirmek lazım sizin açtığınız diğer konuyu. Beraber ekleyerek bir çalışma yapmak lazım.

Bir de usb flash diski olabildiğince küçük bir flash bulmak lazım. Yeri gelince kutunun içine "tıkmak" için. ;)

Döküman okuyup bu ledleri kontrol etmeyi öğrenmek lazım web arayüzünden.

Analyzer

Elektroemre

Çok iyi olur hocam, vakit oldukça diğer konuya yazacağım ancak picprojeninde wiki uzantılı bir alanı olsa çok iyi olurdu.
Vizeler yaklaşıyor, 1-2 hafta sonra farklı şeyler denemeyi planlıyorum.

Şöyle bir expander board çok tatlı olur mesela;
http://www.kean.com.au/oshw/WR703N/

USB disk olarak ise Cruzer fit kullanıyorum, konnektörden biraz büyük  :)

Ses kartını söylemiyorum bile :)
LPC1343'le USB üzerinde I/O ADC PWM vs...
Hatta LPC1343'le VGA çıkış yapılıp, seri port üzerindeki terminale buradan erişilebilir...

dhan000

@esensoy hocam yardımlarınız için teşekkürler...
yaklaşık bir senedir atıl durumda bekleyen aleti kurtardım... aslında ben herşeyi dogru yapmışım ama rs232 ile alet arasındaki çeviriciyi ben iki transistörlü ve 3.3volt beslemeli yapmıştım gerçi girişleri kısa devre edince gönderdiğimi hyper terminalde görüyordum ama demekki eksik bişeyler varmış... max232li ve 5v beslemeli çevirici kullanınca ara tuşuna basınca şifre istedi ve konsoldan alet yeniden yükleme yaptım...

Analyzer

Selam,

Flash çok güzelmiş hocam. Aynısından bulup alayım. Araştırıp çok kompakt bir usb hub da bulmak lazım. Wiki konusunu mod odasında açtım. Forum modları da uygun görürlerse, gevv den rica ettim wiki açılmasını.
Peki hocam belki araştırmışsındır, kendi web arayüzümüzü nasıl tasarlayacağız? Luci'nin mod'u var mı?

Analyzer

Elektroemre

Hocam bende araştırma aşamasındayım, şuradaki uygulama referans olabilir;

http://www.instructables.com/id/How-to-set-up-OpenWRT-on-a-pocket-router-WR703N/

Analyzer

Selam,

Emre hocam şuna da bak istersen :

https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?pid=182193#p182193

USB ses kartlarım geldi sonunda :) Üçünü de bilgisayara takıp denedim yok denecek kadar az bir cızırtı haricinde bir sıkıntısını göremedim. Kargo dahil 4,5 liraya malolan ses kartı için mükemmel performans. Maalesef router'ım evde olduğu için deneyemedim.
Daha önceleri çalıştığım s3c2440 projesinde 16 gb lık bir usb flash disk'imin yanmasına sebep olduğu için bu projelerde mümkün olduğunca ucuz ve feda edilebilir  donanımlar kullanmakta fayda var. Zira 16 gb flash disk 1-2 sene önce iyi bir paraya satılıyordu :)

http://imgim.com/img_0101.jpg

http://imgim.com/5862incio1899559.jpg

Analyzer

esensoy

Alıntı yapılan: dhan000 - 02 Kasım 2012, 22:56:44
@esensoy hocam yardımlarınız için teşekkürler...
yaklaşık bir senedir atıl durumda bekleyen aleti kurtardım... aslında ben herşeyi dogru yapmışım ama rs232 ile alet arasındaki çeviriciyi ben iki transistörlü ve 3.3volt beslemeli yapmıştım gerçi girişleri kısa devre edince gönderdiğimi hyper terminalde görüyordum ama demekki eksik bişeyler varmış... max232li ve 5v beslemeli çevirici kullanınca ara tuşuna basınca şifre istedi ve konsoldan alet yeniden yükleme yaptım...
sevindim, kurcalamaya devam:)
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

bgunes71

Merhaba
Bir iki gün önce internet üzerinden WR703N Router satın aldım. Arayüzü çince olduğu için ingilizceye çevirmeye çalışıyordum ki bir yerde önerilen ".bin " uzantılı bir dosyayı binbir güçlükle 192,168,1,1 sayfasından yükledim fakat makina tamamen gitti. Fişe takıyorum 1 saniye kadar önyüzdeki mavi led yanıp sönüyor ve başka da bişey olmuyor. usb girişinden boot edebilirmiyim diye çabalarken için nette Root on External Storage başlığıyla açılan yazınızı gördüm. Bu aleti kurtarmama yardımcı olurmu veya önerebileceğiniz bir yol varmı? Açık kaynak kodlu sistemlere oldukça yabancı olduğumu da üzülerek belirtmeliyim. Şimdiden teşekkür ederim.

Elektroemre

Merhaba yanlış ya da hatalı şekilde fiirmware yüklediyseniz, 8pinlik flash'ı harici bir programlayıcı ile tekrar programlamanız gerekebilir.
Driver'lar vs de flashtaki firmware de olduğu için, uçmuş bir cihazı USB'den boot etmek mümkün değil gibi.
Open wrt forumlarını biraz kurcalamak lazım.