19 Ekim 2021, 11:19:52

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


MPLAB X ve Gerçekte Olmayan Hatalar

Başlatan Tagli, 26 Mayıs 2012, 13:16:00

Tagli

Başlığın pek birşey ifade etmediğinin farkındayım ama daha iyi birşey gelmedi aklıma. Sorunu yazınca anlayacaksınız ama derdimi.

Anlaşılan, XC8 ile C18'den alıştığımız donanım kütüphanelerini kullanabiliyoruz. Hatta sanırım herhangi birşey include etmeye bile gerek kalmıyor. Program sorunsuz derleniyor ve çalışıyor ama MPLAB X bu satırları hatalı olarak gösteriyor. Ayrıca kod tamamlama özelliği de bu donanım kütüphanesi için kullanılamıyor. Yapmam gereken bir ayar veya include işlemi mi var?

Gökçe Tağlıoğlu

Erol YILMAZ

XC8 ve MPLABx e geçmek için erken diye düşünüyorum...

Tagli

Evet bu benim de aklıma geliyor. Gerçi MPLAB X tam olgunlaşmasa da Linux desteği sebebiyle ilgimi çekiyor. Ayrıca daha önce kullanmış olduğum NetBeans'in tanıdık arayüzü ile beni etkiledi. Eski MPLAB'leri bir türlü sevememiştim.

Ama belki bir süre daha MPLAB X + C18 kullanmaya devam etseydim daha iyi olabilirdi.

Yine de, birilerinin yeni derleyicileri ve IDE'leri kurcalayıp denemesi gerekli, değil mi?  ;)
Gökçe Tağlıoğlu

elektronikhobi

Alıntı yapılan: Tagli - 26 Mayıs 2012, 13:23:50
Gerçi MPLAB X tam olgunlaşmasa da Linux desteği sebebiyle ilgimi çekiyor. Ayrıca daha önce kullanmış olduğum NetBeans'in tanıdık arayüzü ile beni etkiledi.

Evet Ubuntu altında mikro denetleyiciyi programladıktan sonra MPLAB X üzerinden programı durduramıyorsunuz. Gene de konsoldan durdurmak mümkün tabi. Böyle ufak tefek hatalar vardı en son baktığımda..

Ama ben eski bir penguen olduğum için öyle ağır geliştirme ortamlarını açmak, kod yazmak, hepsi için proje ismi vermek zor geldiği için ufak bir make dosyası ile işi hallediyorum  ;)

https://github.com/erdemoncel/sicaklik/blob/master/Makefile

Netbeans'i ben de çok beğeniyorum. Ayrıca Emacs kısayollarını kullanabilmek de çok pratik  :)

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.