C18 TCPIP Örneği derlemede hata

Başlatan rree, 22 Aralık 2012, 20:31:56

Gökhan BEKEN

Bak ben sana yöntemi söyleyim, devrende sorun yoksa garanti verebilirim çalışacağına.
Demo uygulamasını aynen kopyalayıp, yeni bir klasör oluşturun.
Kullandığınız PIC'i seçin, derleyici olarak C18'i seçin.
Sonra tcp/ip config programı ile oluşturduğunuz klasördeki config dosyanızı seçin. IP, hafıza, gereken modüller gibi seçimleri yapın.
Hardware ayarlarının yapıldığı sayfayı açıp, pragma config ile yaptığımız osilatör ayarlarını felan yapın. 25LC256'nın ve ENC28J60'ın hangi pininin PIC'te hangi pine denk geldiğini belirten yerleri düzenleyin. Ledleri ve butonu'da gerektiği şekilde düzenleyin.
LCD ile ilgili bir kütüphane dosyası var onu 8 bit olarak ayarlamışlar, eğer LCD modülünü aktif etmişseniz 4 bit olarak değiştirin.
Derleyin. Unuttuğumuz birşey yoksa başarıyla derlenecektir.
Yükledikten sonra sayfayı açtığınızda sayfa yüklemeniz için bir buton gelecek. Projenizin ana klasöründe .bin uzantılı bir dosyanız olması lazım ordan o dosyayı seçip yükleyin. Artık sayfanız yüklendi ve kullanmaya hazırdır.
Eğer sorun olursa sorunu yazın. Ama tekrar söylüyorum, eski sürüm kullanmayın özellikle Barış beyin modifiye ettiği projeyi kullanmayın çünkü ben sorun yaşamıştım. Projenin path adresleri felan onun bilgisayarına göre ayarlanmıştı galiba adresleri tek tek düzenlemiştim. En son sürümü kullanın, çünkü her yeni sürümde, işleri daha kolaylaştırıyorlar.

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

bilgihan1991

#16
Arkadaşlar proje MikroC'de sorunsuz bir şekilde çalıştı ..
Olimex'i denediğimde proje derleniyor fakat ne discovery programında nede programda yazılan adrese baglanmıyor..
Barış samancının ornek dosyasını bikez daha değiştirerek son sürüm C18 compiler'da derledim ve pic'e attıgımda discovery programında gözüktü fakat web adresine bağlanmadı, bide programda resimdeki gibi olurken bir süre sonra ordan kayboluyor..


Gökhan BEKEN

Listede 3 farklı cihaz görüküyor. Ortadaki sizin yerel ip'niz ile bağlantı kurabilir ancak diğerlerinin ağ geçitleri farklı. Sürekli reset atarak, otomatik ip felan mı alıyor acaba dedim ama sanmıyorum. Eğer 3 adet devre yapmışsanız, mac adreslerini değiştirin. Modem devreleri birbirine karıştırıyor  olabilir. Domainleri de farklı olsun.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

bilgihan1991

#18
Malesef tek bir devre mevcut programda aşağıdaki ayarları değiştirdiğimde sonuçda değişiyor, her halukarda #define STACK_USE_DHCP_CLIENT modulünü aktif ettim birşey değişmemesi gerekmezmi ? aşağıdaki ayarlarla MikroC çalıştı ama bunda farklı bi hata mı var ki ?

Ayrıca yukardaki durum stabil değil programda Discover Devices ' a tıkladıgımda tek bir ip kalıyor (192.168.0.120) bu adresede web üzerinden giriş yapmaya çalıştığımda ise hem siteye girmiyo hemde programdan gidiyor..Yani ICMP modulünü açıyorum, ip adresine web üzerinden bağlanmadan önce hem programda gözüküyor hemde ping atabiliyorum..Adrese web üzerinden girmeye çalıştıktan sonra site açılmıyor,ping atılmıyor ve programda da gözükmüyor. 

#define MY_DEFAULT_IP_ADDR_BYTE1        (192ul)
#define MY_DEFAULT_IP_ADDR_BYTE2        (168ul)
#define MY_DEFAULT_IP_ADDR_BYTE3        (0ul)
#define MY_DEFAULT_IP_ADDR_BYTE4        (101ul)

#define MY_DEFAULT_MASK_BYTE1           (255ul)
#define MY_DEFAULT_MASK_BYTE2           (255ul)
#define MY_DEFAULT_MASK_BYTE3           (255ul)
#define MY_DEFAULT_MASK_BYTE4           (0ul)

#define MY_DEFAULT_GATE_BYTE1           (192ul)
#define MY_DEFAULT_GATE_BYTE2           (168ul)
#define MY_DEFAULT_GATE_BYTE3           (0ul)
#define MY_DEFAULT_GATE_BYTE4           (1ul)

#define MY_DEFAULT_PRIMARY_DNS_BYTE1   (192ul)
#define MY_DEFAULT_PRIMARY_DNS_BYTE2   (168ul)
#define MY_DEFAULT_PRIMARY_DNS_BYTE3   (2ul)
#define MY_DEFAULT_PRIMARY_DNS_BYTE4   (1ul)

#define MY_DEFAULT_SECONDARY_DNS_BYTE1   (0ul)
#define MY_DEFAULT_SECONDARY_DNS_BYTE2   (0ul)
#define MY_DEFAULT_SECONDARY_DNS_BYTE3   (0ul)
#define MY_DEFAULT_SECONDARY_DNS_BYTE4   (0ul)

Gökhan BEKEN

Durum ledi yanıyor mu?
Eeprom modülü aktif ise eeprom bağlamazsanız çalışmaz, ping bile atamazsınız.
Eğer eeprom modülünü dahili seçtiyseniz kodların içine gömmeniz gerekiyor, bir kaç işlem yapmak gerekiyor.
Siz bağladınız mı?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

bilgihan1991

Evet eeprom takılı ve ping atabiliyorum, sadece web'te açılmıyo ve browserda ip'ye girmeyi denediğimde sanki modül kendini kapatıyor,daha sonrasında pingde atamıyorum, discovery programındada gözükmüyor

bilgihan1991

#21
yanlız kullandığım eeprom modeli 25lc256 bundan dolayı bir sıkıntı olabilir mi ?

mesaj birleştirme:: 13 Şubat 2014, 23:47:01

şimdi 25aa256 ile denedim sayfada "Not found." yazıyor..


Gökhan BEKEN

#22
Sayfalar fazla ise sığmaz. WebPages2 klasörünün içindeki gereksiz sayfaları silin. "snmp","email" klasörleri ,"cookies.htm","snmp.bib" dosyaları gereksizdir ilk başlarda. Not found yazıyorsa nasıl ping atılamıyor hayret. Not found yazısı sizin sayfanız tarafından geliyor, yüklenen sayfaları, kapasitesinden dolayı kabul etmiyor ve hala sayfa yokmuş gibi davranıp, "Not found." diyor.

Bu arada eepromun 3(wp),7(hold) ve 8(vcc) nolu pinleri bir birlerine bağlı olmalıdır.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

bilgihan1991

#23
Eepromu değiştirince böyle oldu 3-7-8. pinler Vcc'ye takılı, artık discover'den gitmiyor, sayfaya herhangi birşey yüklemedim henüz, projeyi derliyorum devreyi çalıştırıyorum boyle oluyor..
Bide TCPIPConfig.h 'da board'a isim veriyorum, discover programında MCHPBOARD olarak değiştiriyor..

bilgihan1991

#24
25aa256 takılıyken discover programında isim değişikliği oluyor yani programda "ABC" verdiysem discover'da "<RSPBOARD" olarak değişiyordu.
25lc256'dayken "not found." bile yazmamasının sebebi eepromun CS pini yerine tam oturmamış o yüzden pic ile bağlantısının olmadığından sayfaya giriş yapmayı deneyince discover'dan gidiyomuş.Ayrıca 25lc256 eepromunde discover programında isim değişikliği olmuyor programda ne koyduysam öyle kalıyor,sayfayı açınca onda da "not found." yazıyor.

18f4620 kullandığım için http modülünü kullanıyorum ondan dolayı olabilir mi ?.Çünkü http2'yi açınca derlemiyor..
Sanırım http modülünde dosya yüklemek için FTP server yada post metodunu aktif etmek lazımmış.. FTP Server'ı açınca proje derlenmiyor , post metodunuda bir türlü aktif edemedim. Bunları nasıl yapacağımı bilen varmı ?

bilgihan1991

Sorun çözüldü devre çalışıyor arkadaşlar..Eski sürümde hhtp2 olarak 18f4620'ye göre derlenmiyodu, bu yüzden http ' yi seçtim.. Http'den de web üzerinden mpfs web dosyası yüklenemediğinden sürekli "Not Found."  yazıyodu.Bu yüzden eski versiyonda ne yaptıysam post metodu ile ftp serveri çalıştıramadım.. Artık bırakmıştım ki en son eeprom'dan dolayı belki çalışmıyodu diyerek en son TCP/IP Stack versiyonu ve En son C18 Compiler versiyonuyla sadece http2 modülünü açıp diğerlerini kapatarak proje derlendi(Yanına ek bi modül açıldığında hafıza yetmiyor.).Bu koduda devreye atınca çalıştı.
Aşağıdaki örnek TCP/IP Stack 'in en son versiyonundaki örnek "meftun" kardeşimizin de belirttiği gibi projeyi açtım, işlemci modelini değiştirdim, gerekli pin atamalarını düzelttim ve TCPIPConfig.h dosyasını yukarda belirttiğim gibi düzenleyerek PIC'e attım.(DHCP-Gateway,Mask,DNS primary-secondary adreslerini modemimde belirtildiği gibi yazdım.)
Umarım çalıştıramayanlara faydası olur... Tüm yardımlarınız için teşekkür ederim.


Gökhan BEKEN

Tebrikler. Bu işler başarı ile bitmezse insanı hayattan soğutuyor. Başardığınıza sevindim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

bilgihan1991

Teşekkür ederim.Aynen katılıyorum, umarım bu işle uğraşanlar da başarırlar :)