12V 20A DC motor sürücüde motora paralel diyot çok çabuk yanıyor ne yapmalıyım?

Başlatan remzi, 12 Şubat 2013, 20:39:26

remzi

Anahtarlama kısmı şemada görüldüğü gibi. Çalışma frekansı 1 khz civarında. motor 12V 20A. Motora ters paralel diyot çok ısınıp arızalanıyor.
Diyot DSEI 12-12A    11A 1200V 50ns
tavsiyeleriniz nedir?

Okan AKÇA

z

Diyod anladığım kadarıyla 12A 1200v.

Bunun yerine 20A 50V diyodlardan kullan. Ters dayanma voltajını yüksek seçme. Akımı yüksek olsun ve soğutucu kullan.

Half bridge de yapabilirsin böylece üstteki MOS(lar) senkron doğrultucu çalışır ve diyoda kıyasla daha az kaybın olur. Tabiki mosları burdaki gibi basit yöntemle değil de IR21xx tipi sürücü ile süreceksin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Okan AKÇA

ben yaptıgım projemde direk  mcu nun  pininden sürüyorum  ancak hocamızında soyledigi gibi  h koprü en dogrusu

remzi

Alıntı yapılan: z - 12 Şubat 2013, 22:16:58
Diyod anladığım kadarıyla 12A 1200v.

Bunun yerine 20A 50V diyodlardan kullan. Ters dayanma voltajını yüksek seçme. Akımı yüksek olsun ve soğutucu kullan.

Half bridge de yapabilirsin böylece üstteki MOS(lar) senkron doğrultucu çalışır ve diyoda kıyasla daha az kaybın olur. Tabiki mosları burdaki gibi basit yöntemle değil de IR21xx tipi sürücü ile süreceksin.
Tavisye edebileceğiniz piyasada olan diyot varmı hocam?

z

PC power supplylarda sekonder taraftaki schotky diyodlar yanlış hatırlamıyorsam en az 30v. piyasada da bulunuyor.

Bu diyodları kullanırsan diyod ısınması azalacaktır. Soğutucu da kullanırsan sorun kalmaması lazım.

İsim bilmiyorum. En kötü ihtimalle bir güç kaynağından sökersin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

remzi

Peki PWM frekansının ters paralel diyot üzerindeki etkisi nedir?
PWM frekansı arttıkça diyot üzerinde harcanan güç artarmı azalırmı?