2 Bacaklı RGB led çalışma direnci

Başlatan kaya23, 22 Mart 2013, 15:24:18

kaya23

Merhabalar

resimde ki gibi süperparlak led olarak bilinen 2 bacaklı rgb ledlerle tabela yapmaya karar verdim.3 lede bir direnç bağlayacam ama bu rgb ledin çalışma direncini bilmiyorum kaçlık direnç bağlamam gerekir? teşekkürler
Görünen, gerçek olsaydı bilime gerek kalmazdı

MC_Skywalker

V I R formülünden yaralana bilirsin

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: kaya23 - 22 Mart 2013, 15:24:18
Merhabalar

resimde ki gibi süperparlak led olarak bilinen 2 bacaklı rgb ledlerle tabela yapmaya karar verdim.3 lede bir direnç bağlayacam ama bu rgb ledin çalışma direncini bilmiyorum kaçlık direnç bağlamam gerekir? teşekkürler
Her ledin kendi üzerinde bıraktığı diyot gerilimi farlıdır. Rengine göre değişir.
Elindeki ledin rengine göre ve üzerinde bıraktığı gerilimi bulacaksın. Datasheette tavsiye edilen akıma uydcak şekilde Besleme gerilimine seri direnci hesaplayabilirsin Skywalker ın dediği gibi.
+V------
           |
          | |
       R | |
          | |
           |
VD-----|
         _|_
          \ /  LED
           T
           |
GND---|

kaya23

Renk   -RGB 2 BACAKLI    

Dc=3.2-3,4 Volt 20 mA   

12 volt dc gerilim verecem bu durumda 1 ohm direnç hesapladım doğrumudur ? teşekkürler

MC_Skywalker

Ne demiştik V I R

12 volt vereceğiz LED 3V2 ile çalışıyor 20mA tüketiyor.  R = V/I --->  440=(12-3,2)/0,02

Önemli bu sonuç sadece Tek LED i direkt 12 V ile besleyecesen. Seri ve paralel kombinasyonlarda yeniden hesaplamak gerekir.

kaya23

HexfeT

Öncelikle ledin çalışma voltajından emin olun. İki bacaklı rgb led muhtemelen içinde devre barındırıyordur ve standart led gibi sürülmüyordur  gibi geliyor bana. Direk 5v olabilir mesela.

Ayrıca bu led iki bacaklı ve rgb ise rastgele renk değiştiriyor olması olası. Yapacağınız tabelada her bir ledin rastgele renkte yanacağının farkındasınızdır umarım.

Son olarak tabela yapacaksanız her lede bir direnç bağlayıp 12v vermek çok kötü bir tasarım şekli olur. Seri bağlı gruplar halinde sürmek gerek.

kaya23

Zaten normal tek renk tabelayı dediğiniz gibi yapıyorum.3 lede bir direnç.Bu 2 bacaklı rgb ledin çalışma değeri 3,2-3,4 olduğu için onlarıda seri bağlasam bir sıkıntı çıkmaz diye düşündüm.Ama kafaya göre yanmasıda aklımı kurcalamıyor değil.Ne önerirsiniz?

HexfeT

3 led seri bağlanıp bir direçle 12v verilecekse formül şöyle olur.

R = V/I --->  120=(12-(3,2x3))/0,02

Malzemeyi alıp masraf etmeden önce 2 bacaklı rgb ledin bu şekilde çalışacağından emin olun derim.

kaya23

Hocam şimdi aradım malzemeyi alacağım yeri normal led gibi bağlayabilirmişim 3 rgb lede 330 ohm direnç hepsi aynı anda yanacağı için bi sıkıntı çıkmazmış.

kaya23

Led voltajı 3.2 olduğu için tam sonuç alamıyorum o siteden

z

Alıntı yapılan: kaya23 - 22 Mart 2013, 15:24:18
....ama bu rgb ledin çalışma direncini bilmiyorum kaçlık direnç bağlamam gerekir? teşekkürler

Voltajı ayarlı bir güç kaynağına 470 ohm gibi bir direnç bağla. Dirençden de lede gir.

Voltajı sıfırdan itibaren artırmaya başla. Led ışığı da artmaya başlar. Hah işte ledden beklediğim ışık bu dediğinde
avometreyle;

Led uçlarındaki volyajı ölç. Bu V1 olsun.

Güç kaynağından çıkan voltajı da ölç. Bu da V2.

Ledden akan akım ne? (V2-V1)/470

Deney bu kadar. Gelelim tasarıma.

Şimdi tek ledli devre yapacaksan ve V voltajı kullanacaksan direnci hesaplayalım.

R=(V-V1)*470/(V2-V1)

Eğer iki led seri kullanacaksan

R=(V-2V1)*470/(V2-V1)

Üç led kullanacaksan

R=(V-3V1)*470/(V2-V1)

Nasıl anlaşılır oldumu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kaya23

Çok teşekkür ederim sayende olayı çözdüm sağolasın

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 22 Mart 2013, 17:25:32
Ne demiştik V I R

12 volt vereceğiz LED 3V2 ile çalışıyor 20mA tüketiyor.  R = V/I --->  440=(12-3,2)/0,02

Önemli bu sonuç sadece Tek LED i direkt 12 V ile besleyecesen. Seri ve paralel kombinasyonlarda yeniden hesaplamak gerekir.
Farklı renkteki ledlerin paralel bağlanması önerilmez. paralel bağlanacaksa ayrı ayrı dirençle sürülmesi uygundur.
Öyleki aynı renktekiler bile paralel bağlanmamalıdır. Zira hangisinin tölerans nedeniyle daha fazla akım çekeceğini öngörmek imkansızdır ve mutlaka farklı akımlar gecer. Buda ışık seviyelerinin farklı olması için bir sebep teşkil eder.