ARM' A Nasıl Başlarım?

Başlatan Farukc, 22 Ocak 2014, 10:31:15

Farukc

Biliyorum bu konu ile ilgili bir çok soru soruldu. Fakat 2 aydır elimdeki stm32f4 kartı ile cebelleşiyorum. Ve hala bir şey anlamış sayılmam. 32 bit işlemcileri bırakıp tekrar AVR mimarisine dönesim var. Sizce ARM mimarisini yavaş yavaş ve anlayarak nasıl öğrenebilirim?

yldzelektronik

Forumda bir yerlerde muhittin abinin paylaştığı güzel dökümanlar vardı.Cm0 yada cm3 belkide cm4 ile alakalı dökümanlardı sanırım.Benim arşivimde vardı ama isimlerini hatırlamadığımdan bulmam çok zor.

Forumda bir yerlerde bulabileceğini sanıyorum.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

polleme

Altas Kitap'tan STM32F4 üzerine MikroC ile ARM kitabı çıktı. Buna bir bakın derim. Konu ile ilgili güzel bir Türkçe kaynak. Elinizde kart ta olduğuna gore hemen ilerleyebilirsiniz.Uygulama yapmadan öğrenmek pek mümkün değil.

Farukc

Evet o kitabı gördüm. Fakat mikroC nin geleceği nasıl bilmiyorum. Ben daha çok gcc kullanarak programlamayı düşünüyordum. Fakat buda çok zor olacak gibi. Gcc ile ilgili pek kaynak olmadığından mikroc ile devam etmek zorundayım galiba. Ayrıca işlemcinin data sheetini pek okuyamıyorum bu benim için sıkıntı olurmu?

camby

Faruk linux da çeşit çeşit program koşturuyorsun diye tahmin ediyordum ben : )

Şakası bir yana aradan o kadar süre geçti ve onlarca başlık açtın , çok sayıda yorum,tavsiye hatta eleştri aldın. Şimdi hala discovery kitinde bir şey yapamadım diyorsun.

Bülent hoca 2 yıldır durmadan F4 ile ilgili çalışma yapıyor , insanları buna dahil ediyor , 100lerce başlık oldu artık içinde teorik +  pratik bilgi olan. Yetmedi üzerine ZIOS yazmaya başladı , sırf başlangıç yapamayanlar da başlasın onlara itici etki olsun diye.

Üzerine bir de Mikro C kitabı yazıldı bilmem kaç sayfa.

Şimdi gelmiş mikroC nin geleceği nasıl bilmiyorum diyorsun. MikroC'yi geçtim olabilecek en kötü derleyici ile başlasan bile senin için büyük bir başlangıç ve kazanım olacak. Gelip bir de böyle bir yükselişte olan mikroC'yi eleştirme.

Abi tavsiyesi olarak al , bugün hemen o kitabı sipariş ver , kitap gelene kadar kitabı yazan kişilerin bloglarını oku , kitabın geldiği gibi de çalışmaya başla. Bülent hocanın başlıkları oku diyecem ama onlar ile ilgilenmiyorsun belli ki.

Ek : Datasheet başına geçip kitap gibi okunmaz. Ansiklopedi gibi düşün , ansiklopediyi ( bilmiyorum yetiştin mi o dönemlere ) oturup baştan sona okumazsın , aradığın bir şey vardır onun cevabını ararsın , günümüz google gibi.

MC_Skywalker

öncelikle şu konuyu bir okumanı tavsiye ederim ------> https://www.picproje.org/index.php?topic=50061.msg384813;topicseen#msg384813

Ti nin ARM Cortex M4 işlemcili MCU ile ARM giriş yapılacak. Kursa katılmanı tavsiye ederim. Kursta ARM firmasının kendi derleyicisi olan KEIL anlatılacak.

polleme

@camby son derece haklı. Hangi derleyici veya dili kullanırsanız kullanın, bir MCU'ya istediğiniz işi yaptırmak için onun giriş-çıkış portları, register vs yani kısaca donanım altyapısına hakim olmak zorundasınız. Bunu başardıktan sonra gerisi nispeten kolay ilerler. Hakimiyeti sağladıktan sonra derleyici seçimi de daha ayaklar yere basılarak yapılabilir.

Mr.Java

Ben MikroC derleyicisine yapılan eleştirileri anlamıyorum.Adamlar yazılım mühendisi ve takım halindeler.Kütüphanelerinin hepsi kod optimasyonu yüksek derecede yapılmış kütüphaneler.Seni zaten GCC veya ANSI C derleyicileriyle programlama yapsan zaten aynı şekilde ilk yapman gereken iş kütüphane yazmaktan geçiyor.Ee adam yapmış kütüphaneyi çalıştırmış optimasyonunu sağlamış ve sunmuş size.Zaten kütüphaneleri sürekli lazım olan kütüphaneler.Düşünsene bir seri haberleşme yapıyorsun.Kendi kütüphaneni yazarken hem kütüphaneni hemde programını kontrol edeceksin fakat mikroc'de sadece programı takip edeceksin.Derleyici savaşına sağdan soldan duyduğunuz laflarla firmalara leke atmayın.Derleyiciyle uğraşacağına projelerle uğraş.

LukeSkywalker

Yukarıdaki mesaja ek bilgi olarak, mikroc pro derleyicilerin ansi uyumlu olduğunu belirtmek isterim.
Saygilar.

Farukc

Alıntı yapılan: camby - 22 Ocak 2014, 11:38:15
Faruk linux da çeşit çeşit program koşturuyorsun diye tahmin ediyordum ben : )

Şakası bir yana aradan o kadar süre geçti ve onlarca başlık açtın , çok sayıda yorum,tavsiye hatta eleştri aldın. Şimdi hala discovery kitinde bir şey yapamadım diyorsun.

Bülent hoca 2 yıldır durmadan F4 ile ilgili çalışma yapıyor , insanları buna dahil ediyor , 100lerce başlık oldu artık içinde teorik +  pratik bilgi olan. Yetmedi üzerine ZIOS yazmaya başladı , sırf başlangıç yapamayanlar da başlasın onlara itici etki olsun diye.

Üzerine bir de Mikro C kitabı yazıldı bilmem kaç sayfa.

Şimdi gelmiş mikroC nin geleceği nasıl bilmiyorum diyorsun. MikroC'yi geçtim olabilecek en kötü derleyici ile başlasan bile senin için büyük bir başlangıç ve kazanım olacak. Gelip bir de böyle bir yükselişte olan mikroC'yi eleştirme.

Abi tavsiyesi olarak al , bugün hemen o kitabı sipariş ver , kitap gelene kadar kitabı yazan kişilerin bloglarını oku , kitabın geldiği gibi de çalışmaya başla. Bülent hocanın başlıkları oku diyecem ama onlar ile ilgilenmiyorsun belli ki.

Ek : Datasheet başına geçip kitap gibi okunmaz. Ansiklopedi gibi düşün , ansiklopediyi ( bilmiyorum yetiştin mi o dönemlere ) oturup baştan sona okumazsın , aradığın bir şey vardır onun cevabını ararsın , günümüz google gibi.

Abi 15 yaşımdayım PIC ve AVR nin üstesinden geldim. Projeler yaptım hatta projemi frimalara sattım. Ama bir türlü şu armı beceremedim. Hemen dediğini yapıyorum.

mesaj birleştirme:: 23 Ocak 2014, 02:48:28

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 22 Ocak 2014, 12:16:23
Ben MikroC derleyicisine yapılan eleştirileri anlamıyorum.Adamlar yazılım mühendisi ve takım halindeler.Kütüphanelerinin hepsi kod optimasyonu yüksek derecede yapılmış kütüphaneler.Seni zaten GCC veya ANSI C derleyicileriyle programlama yapsan zaten aynı şekilde ilk yapman gereken iş kütüphane yazmaktan geçiyor.Ee adam yapmış kütüphaneyi çalıştırmış optimasyonunu sağlamış ve sunmuş size.Zaten kütüphaneleri sürekli lazım olan kütüphaneler.Düşünsene bir seri haberleşme yapıyorsun.Kendi kütüphaneni yazarken hem kütüphaneni hemde programını kontrol edeceksin fakat mikroc'de sadece programı takip edeceksin.Derleyici savaşına sağdan soldan duyduğunuz laflarla firmalara leke atmayın.Derleyiciyle uğraşacağına projelerle uğraş.

Çok haklısınız. Konuda pek bilgim yok yanlış şeyler söylemiş olabilirim. Sizlerden öğreneceğim çok şey var. Teşekkürler.

mesaj birleştirme:: 23 Ocak 2014, 03:05:23

Alıntı yapılan: Farukc - 22 Ocak 2014, 10:45:01
Evet o kitabı gördüm. Fakat mikroC nin geleceği nasıl bilmiyorum. Ben daha çok gcc kullanarak programlamayı düşünüyordum. Fakat buda çok zor olacak gibi. Gcc ile ilgili pek kaynak olmadığından mikroc ile devam etmek zorundayım galiba. Ayrıca işlemcinin data sheetini pek okuyamıyorum bu benim için sıkıntı olurmu?
Burada kötüleme gibi bi amacım yoktu yanlış anlaşıldım. Sadece ücretli olmasına değinmek istemiştim. :-[

mesaj birleştirme:: 23 Ocak 2014, 03:37:22

Peki mikroc satın almam gerekiyor mu? Şuan indirdim kullanıyorum fakat kullandığım sınırlı olabilir.

camby

O zaman aferin diyorum sana.

Öğrenmen gereken konular baktığında dağ gibi görülebilir. Bu da kararsızlığa itebilir seni. Ne yapıcam diye düşünmektense vakit kaybetmeden bir an önce dediğim gibi başla.

Farukc

Alıntı yapılan: camby - 22 Ocak 2014, 13:49:50
O zaman aferin diyorum sana.

Öğrenmen gereken konular baktığında dağ gibi görülebilir. Bu da kararsızlığa itebilir seni. Ne yapıcam diye düşünmektense vakit kaybetmeden bir an önce dediğim gibi başla.

Aynen gözümde dağ gibi görünmeye başlamıştı. İnşallah sayenizde halledeceğim bu işi.

yılmaz

Merhaba arkadaşlar
Ben stm32f4 discovery kiti ile  usart ile hyper terminalden  yazı yazmak istiyorum.Stm kendi example içerisinde bu konu ile ilgili bilgilere ulaştım.fakat keil ile derlerken şöyle bir hata aldım  #error "Please select first the Evaluation board used in your application (in Project Options)"  sizce sebebi nedir.Bu sorunu çözmem gerekiyor.

yılmaz

Sorunu çözdüm keil  target options ayarlarından  c/c++ sekmesine USE_STM324xG_EVAL, STM32F40XX, USE_STDPERIPH_DRIVER şeklinde tanımlamak gerekiyormuş. Başka arkadaşlar karşılaşırsa bilginize olsun diye yazıyorum.

yılmaz

STM32F4 Discovery kiti üzerinden  türkçe kaynaklı bir kitap hazırlamayı düşünüyorum.Hem böylece elimdeki kitle daha hızlı ve sağlam yol alırım diye düşünüyorum.
Sizce  ARM mimarisinden  bir çipe hakim olup kendini bu alanda geliştirmenin  başka ne gibi yolları vardır