4538 ile bir servo devresi

Başlatan SERCE, 10 Şubat 2014, 21:02:13

SERCE

Servo motoru   4538 entegresi ile button kulanarak ileri ve geri  hareket ettirecek bir devre  tasarladim ama servonun sadece ileri konumu çalışmakta yani servoyu  geri çektiremiyorum bunu nasil yapacağımı tam anlayamadım .Aslında sorunun kaynağının ne olduğunu bilen varmı yada buna benzer yanında devre tasarımı olan var mı? İnternetteki lere baktım ama çok işe yarar birşey bulamadım. İlgililerden cevap bekliyorum.    saygılar.

SERCE

merhaba arkadaşlar belki uzun zaman oldu ama sorun eğer hala varsa üzerinde durmak gerekir.Belki bu çalışmaya ara verdim .Ama sürekli önüme
çıkmaktadır onun için sorumu güncelliyorum ve ciziminide gönderiyorum sorunu anlayan varsa yardımcı olursa sevinirim.teşekürler
http://s3.dosya.tc/server22/iErqGJ/servo.zip.html

polleme

Gönderdiğiniz dosyayı bende ilgili programlar yüklü olmadığı için açamadım ama şunu söyleyebilirim: Bir servo motorun konumunu değiştirmek için ona uygulanan darbe genişliği değiştirilmeli. Bir çok motorda 1-2 ms arasında değiştirilerek bu konum ayarlaması yapılır. Siz mevcut durumda motora uyguladığınız darbe genişliğini artırarak veya azaltarak konumun değiştiğini görebilirsiniz.

SERCE

Alıntı YapBir servo motorun konumunu değiştirmek için ona uygulanan darbe genişliği değiştirilmeli. Bir çok motorda 1-2 ms arasında değiştirilerek bu konum ayarlaması yapılır. Siz mevcut durumda motora uyguladığınız darbe genişliğini artırarak veya azaltarak konumun değiştiğini görebilirsiniz.
Belirtiğiniz darbe genişliğini artırma ve azaltmayı POT larla yapabiliyorum ama bunu butonlarla tam yapmakta sorun yaşıyorum.Sizde buna benzer örnekler varsa verebilirmisiniz ?

polleme

Ben hiç öyle uygulama yapmadım ama örnek olması açısından bir Arduino uygulama linki paylaşabilirim.

http://forum.arduino.cc/index.php?topic=67774.0

SERCE

Hocam bu gönderdiğiniz linkte dijital ve analogdan ziyade daha çok programsaldır.Daha önce programla buna benzer bir devre yapmıştım.
Ama puls darbelerini analog veya dijital nasıl oluşturacağımı yapamıyorum.bununla ilgili bir çalışma elinizde var mı? 

polleme

Eğer çalışacağınız MCU veya platfromda donanımsal PWM varsa bu darbeleri sizin oluşturmanız gerekmiyor. Siz sadece PWM'i aktif ediyorsunuz, darbeler çıkmaya başlıyor, ardından komutlarla puls sürelerini ayarlayıp istediğiniz darbeyi elde ediyorsunuz.

Size gönderdiğim linkte benzer durum var. 2 ve 3 nolu pinlere bağlı tuşlara basılırsa PWM darbe genişliğini değiştirecek komutlar işletiliyor. Tuşlarla dijital kontrol istiyorsanız sizin yapacağınız da bu. Bir tuşa basıldı ise PWM komutu ile darbe genişliğini artıracaksınız, diğer tuşa basılınca da azaltacaksınız.