GARPHICS LCD YE YAZMAK için YARDIM

Başlatan oyhan, 14 Mart 2005, 17:37:23

oyhan

Selam Ben 2.20b8 compiler ile helpinde yer alan grafik lcd bağlantı şemasındaki bağlantıları gerçekleştirdim. 16f8777 ile olan. 128x64 grafik lcd üzerinde anlamsız çizgi ve karartılar alıyorum. İstediklerimi alamadım. Gerekli INC dosyasında Declare değişikliklerini yaptım. Bu konuda yaptığınız örnek devre nasıl bana yardımcı olabilirmisiniz. Ayrıca hangi uygulamayı deneyebiliriz. Şimdiden Teşekkürler....
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

yas

DECLARE GLCD_CS_INVERT ON - OFF, 1 or 0

oyhan

Peki ama invert sorunu olsa, belli zaman aralıklarında yaptığım işlemlerden bunu çıkarabilirim. Fakat invert sorunu değil bu. Peki siz nasıl kullanıyorsunu glcd yi. Benim yaptığım gibi proton compiler helpinde ki pinlerimi kullandınız. Ne tür bir kodlama yaptınız. bana bu konuda bilgiler lazım. Teşekkür Ederim..
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

yas

https://www.picproje.org/index.php/topic,2490&highlight=
Bu başlığı bir incel istersen Şu anda nete işyerinden bağlanıyorum bu makinada uygalamasını yaptığım bir örnek şu anda yok. Invert olayına gelince bağzı Glcd lerde Chip Select uçları High ile Bağzılarında Low ile aktif oluyor bahsettiğin Problem bundan kaynaklanıyor zannedersem Kullandığım bağlantı aşağıdaki gibi.

yas

Glcd nin Pcb sinin üzerinde 12864H-2K böyle yazıyor ise yukardaki bağlantı kullan.

yas

Tamam diskettin birinden çıktı

DEVICE 16F877
XTAL 20
DECLARE LCD_TYPE GRAPHIC
DECLARE LCD_DTPORT PORTD
DECLARE LCD_ENPIN PORTB.5
DECLARE LCD_RWPIN PORTB.4
DECLARE LCD_RSPIN PORTB.2
DECLARE LCD_CS1PIN PORTB.1
DECLARE LCD_CS2PIN PORTB.0
DECLARE INTERNAL_FONT = ON
DECLARE GLCD_CS_INVERT OFF
ALL_DIGITAL = TRUE
DIM KAY AS BYTE
KAY = 0
	DELAYMS 200
	CLS
	GOSUB KUTU	
	FOR KAY = 0 TO 94
		IF KAY  > 63 THEN GOSUB KUTU
		GOSUB DAIRE
	NEXT
	CLS
	LINE 1 , 0 , 8 , 127 , 8
	LINE 1 , 0 , 48 , 127 , 48
	PRINT AT 3, 5, "DENEME TEST"
	DELAYMS 200
	STOP
KUTU:
	BOX 1 , 94 , 32 , 20
	RETURN
DAIRE:
		CIRCLE  1 , KAY , 32 , 10
		DELAYMS 50
		CIRCLE  0 , KAY , 32 , 10
		RETURN
END
Include "FONT.INC

Bu kod ile Glcd nin sağ tarafına bir kutu çiziliyor. Sol taraftan bir daire peydah
oluyor ve sağa doğru kayarak kutunun içine geçiyor daha sonra ekran temizleniyor
altan ve üsten birer çizgi çiziliyor ekranın ortasına "DENEME TEST" yazılıyor.
Hepsi o kadar istersen isis simülasyonunu da mail atabilirim.
Kolay gelsin.

oyhan

Selam Bendeki HY-12864K5 model isminde bir lcd. Aşağıdaki şekilde göndermiş olduğun kodu değiştirdim. daha öncede söylemiştim ya protonun helpinde yer alan devreyi kurdum. Frekansım 20MHz fakat netice alamadım ctüm hat boyunca çizgiler karışık görüntüler bazen ekran silik bazende karamış bazen karmaşık çıkıyor sizin kod ilede daha önce bahsettiğiniz gibi DECLARE GLCD_CS_INVERT ON ve OFF diye her iki şekilde de denedim. Ne kaldı denemedik?

DEVICE 16F877 
XTAL 20 
DECLARE LCD_TYPE GRAPHIC 
DECLARE LCD_DTPORT PORTD 
DECLARE LCD_ENPIN PORTE.0 
DECLARE LCD_RWPIN PORTC.5 
DECLARE LCD_RSPIN PORTC.2 
DECLARE LCD_CS1PIN PORTE.1 
DECLARE LCD_CS2PIN PORTE.2 
DECLARE INTERNAL_FONT = ON 
DECLARE GLCD_CS_INVERT ON 
ALL_DIGITAL = TRUE 
DIM KAY AS BYTE 
KAY = 0 
   DELAYMS 200 
   CLS 
   GOSUB KUTU    
   FOR KAY = 0 TO 94 
      IF KAY  > 63 THEN GOSUB KUTU 
      GOSUB DAIRE 
   NEXT 
   CLS 
   LINE 1 , 0 , 8 , 127 , 8 
   LINE 1 , 0 , 48 , 127 , 48 
   PRINT AT 3, 5, "DENEME TEST" 
   DELAYMS 200 
   STOP 
KUTU: 
   BOX 1 , 94 , 32 , 20 
   RETURN 
DAIRE: 
      CIRCLE  1 , KAY , 32 , 10 
      DELAYMS 50 
      CIRCLE  0 , KAY , 32 , 10 
      RETURN 

Include "FONT.INC"
END
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

oyhan

DİKKAT DİKKAT çook önemli. Nedenmi Grafik mlcd nin gerçek pin yapılarına dikkat etmemiştim direkt proton daki help den almıştım işte bütün sorun burada imiş. Şuanda Space Invaders oyununu bile çalıştırdım sonrası artık çalışmaya kalmış. Neyse deney setimi oluşturdum. Sevgili arkadaşım verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Böylece grafik lcd ile ilgili sitemize bilgi birikimi yapmış oldunuz. teşekkürler...
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR: