Tesla Bobini Yapmak İstiyorum

Başlatan django, 29 Ocak 2015, 01:01:09

django

Merhaba, okulumuzun laboratuvarına proje olarak Tesla bobini yapmayı düşünüyoruz. İnternette bir sürü kaynak var doğru fakat bu konuyu buraya açmamın sebebi hepsinin dağınık olması ve transformatörler konusundaki yetersiz bilgim. Bazı kaynaklarda Neon Sign Transformer kullanılarak yapılmış, bazı yerlerde bug-zapper'lardaki yüksek gerilim üreteci gibi şeyler kullanılmış, ki sanırım bunlar "slayer exciter" olarak geçiyor, fakat bunları elde etmek benim için çok zor. Dolayısıyla şehir gerilimini kullanmam gerekiyor. Bunun için yardım bekliyorum, sarımların hesabı, transformatör nasıl bağlanır gibi konularda da yardım ve yol göstermeniz gerekli.

Kabil ATICI

Tüplü televizyonlardaki veya monitörlerdeki trafoya ne dersin. 27KVolt. Tek yapman gereken içindeki diyodu çıkarmak. Devresini tv şemalarından bulabilirsin. En çok bilinen tesla bobinidir.
Yazdıklarından baktımda dikkatli ol elektrik affetmez. (kendimi, çocuğun eline silah vermiş gibi hissettim) Akımı az bile olsa o gerilimde adamı duvara yapıştırır. 2.5-3cmden atlama yapabilir.

ambar7

django

Alıntı yapılan: ambar7 - 29 Ocak 2015, 01:36:20
Tüplü televizyonlardaki veya monitörlerdeki trafoya ne dersin. 27KVolt. Tek yapman gereken içindeki diyodu çıkarmak. Devresini tv şemalarından bulabilirsin. En çok bilinen tesla bobinidir.
Yazdıklarından baktımda dikkatli ol elektrik affetmez. (kendimi, çocuğun eline silah vermiş gibi hissettim) Akımı az bile olsa o gerilimde adamı duvara yapıştırır. 2.5-3cmden atlama yapabilir.
hocam 27kVolt çok yuksek değil mi? zaten cok büyük bi şey yapmak istemiyoruz. bazı kaynaklar indüksiyon bobini kullanarak yapmış ki sanırım ateşleme bujisi oluyor bunlar.fakat bunlar DC değil mi? burada: //http://www.muhendisbeyinler.net/mini-tesla-bobini-yapimi/

Sozuak

Trafo konusunda bilgisizim demişsiniz ama tesla bobini gibi bir cihaz çok dikkatli yapılmalı. Esasen skin effect denilen (yani cilt etkisi) bir fizik kuralından faydalanılır.  Elektron akımının frekansı arttıkça akımı oluşturan elektronlar merkezkaç kuvvetten dolayı bir iletkeninin tamamını değil dış yüzeylerini kullanmaya başlarlar. İşte bu nedenle bakır kablolar artan frekansla birlikte yüksek direnç gösterirler çünkü kabloların etkin yüzey alanı frekansla ters orantılı değişir. Böylece Nikola Tesla da deneylerinde çıplak ciltten elektrik akımının geçtiği bir çok deney yapmıştır. Frekans yüksek oldukça akım hücre içlerinden değil yüzeyinden geçer. Bu da su dolu hücrelerin ısı etkisi ile hasar görüp yanmamalarını sağlar. Yüksek frekanslı yüksek gerilim kullanarak bu işi yaparken tellerin yalıtkanları arasında atlamalar olur o nedenle her kat arası yalıtım ve en son trafoyu komple sıcak polyestere (saz işi yapanlar ve mobilyacılarda olur) batırıp kurutmak lazım. Çok zor değil ama önce çalışan basit bir prototip yapıp birkaç kez deneme ile yeni prototipler yaparsanız istediğiniz sonucu hem de deney havasında öğrenerek elde edersiniz.

z

Deri etkisinin (skin effect) santrifuj kuvvetle alakası yok.

Bu tamamen yüksek frekansda iletken içinde oluşan mağnetik alanın gene kendi içinde endüklediği voltajların akıttığı akım yönünün merkeze doğru ana akaımı azaltacak yönde çevreye doğru artıracak yönde oluşundan kaynaklanıyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com