Ardunio Nano, Pic16f877 den bile küçük ve daha işlevsel

Başlatan Recep METE, 09 Mayıs 2015, 08:40:03

Klein

Alıntı yapılan: CORTEX - 10 Mayıs 2015, 08:22:43
@Klein Hocam    Birincisi Benim dusuncem Hazir kutuphaneleride olsa CCS`nin Arduinodan Daha iyi konuya adapte olundugu kesin dusuncesi icerisindeyim Arduino Bana biraz seyi animsatiyor sanki ankara konya sokakta hobi devreleri var herseyi hazir pcbyi diziyorsunuz kodlar hazir sonra calistiriyorsunuz ayrica burada sadece kod yazma tarafindan bakiyorsunuz Arduinoda cevre birimleri hazir oldugu icin genel kullanicinin elektronik donanimla alakasi yokki bence bu durumu hazir kit alarak değilde kitide kendimiz dizayn ederek ne nereye baglaniyor neden baglaniyor nerede ne kullanmamiz gerekiyor diye arastirarak elektronik konusunda tecrubeler edinmek gerekiliyor diye dusunuyorum Arduino temeli bir kere tembellestiriyor CCS dediğiniz compilerı basite almamalisiniz %80 elektronik mezunlari CCS ile kod yaziyor bir kac tane hazir kutuphanesi var diye bu kadar basitlestirilmemeli düne kadar Ne STM32 serileri vardi nede Arduino Bana göre pic her zaman birtanedir her zaman liderdir ben amatör bir yazilimci olsamda professional yazilimci olup yazabilene picde sinir yok ben o kadar professional cihazlar gordumki icerisinde pic kullanilmiş ama birtane yerli üretim görmedim o cihazlar kadar professional üretim yapan neden pic32mx ve pic32mz serileri ile konu açılmıyor neden kimse umursamıyor ? Nedir bizlerdeki bu mcu aç gözlülüğü kim ne üretse hemen hadi ona geçelim bu yüzdende forumdaki bütün mcu konuları yarım yamalak  1 GHZ işlemci kullansak neye yarar ihtiyaç yokki konuyu toparlayacak olursam Arduino yeni nesilleri köreltiyor
Olaya böyle bakınca, bu işin sınırı kalmıyor ki. bu iş taa mcu kullanma transistör kullan'a kadar gider.   
Arduino kullanmayana göre kullnan hazırcı , dandik mühendis.
Lojik kapılarla tasarım yapan için MCU kullanan hazırcı , hobici. Dandik mühendis.
Tasarımda tümdevre kullananlar , transistör kullananlar için hobici, dandik mühendis,
vs..
vs..

bunun sonu yok. Kime gör hobicilik , kime neye göre hazırcılık.

Arduino yeni nesilleri köreltiyor iddiası çok subjektif bir önerme.  Elimizde buna ilişkin yeterli veri var mı?  Yeni nesilden Arduino kullanan ve kullanmayan kaç kişi üzerin de çalışma yapılarak böylebir sonuç çıkarılmış?  Daha mazisi 3-5 yılı geçmeyen bir ürünün bir nesili körellttiği bu kadar kısa sürede nasıl anlaşılır? 

HeCToR

@Klein Hocam Sağımda Solumda Gerçek Hayatta Görüyorum Buna İstinaden Köreltiyor Suçlamasında Bulundum inanın Elektronikle Alakaları Yok Birde o kadar egoları tavan yapmışki Arduino Kullanıyorum Ben !!! Diye Kasılıyorlar   8)
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

FxDev

@Klein hocam bu konuda büyük üreticilerin yönelimi referans alınabilir Ardunio konusunda.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

serdararikan

Ne zaman bi karşılaştırma söz konusu olsa konu buraya kadar sürükleniyor. Bizim insanımızın hastalığı bu.hep kendi yaptığı kendi kullandığı en iyisi.Baskasnin ki tukaka. Aşamadık şu işleri. Adam başlık açmış Ardunio nano 16f877 den daha küçük ve işlevsel demiş.Hemen birileri atlamış stm iyi nxp iyi pic iyi.Hemen bi sidik yarışı başlamış.ne zaman elma ile armutu karistirmamayi öğreneceğiz bilmiyorum. Adamlar Ardunio yu profesyonel elekronikciler kullansın diye uretmemis ki.hızlı pratik öğrenmesi kolay olsun diye üretmiş.bence uretim amacını fazlasıyla karşılaşıyor

Erol YILMAZ

Daha gecen gun birtane Arduino aldim.
Bastan bende liseli isi diye burun kiviriyordum
Sonrasinda hizli prototipleme icin ideal olduğunu düşündüm.
Zaman bulursam Coskun abinin kitabini da okuyacagim.
Arduino nun kolaylastirdigi is baska, mcu ile olacak is baska

hgs

Birşeyler anlatmanın, anlamı olmadığı, bir kere daha kanıtlanmış oldu. Bencede arduino süper, hemen bu platforma geçin.

Bu kısır tartışalımda ne olursa olsun döngüsü işleri kısırlaştırıyor.Taraf seçerken karşıdaki adama göre saf tutmak doğru davranış değil.

hgs

Fxdev de gelip arduino iyi derse tartışma bitecek bilirshop.  Hayatta hedefe gidilecek yolların çok olduğunu çok iyi bilen birisiyim. Arduinolu yolda sizi destekliyorum.

Profesyonel hayatta denk gelmez ama olursa, arduinolu bir cv ile karşıma çıkmayın. Çöp olduğunuzu o gün 2 dk sürmeyecek görüşmede, size açık bir şekilde bildiririm.

Arduinoyu destekliyorum.

FxDev

"Evdeki fırınınızı bir ardunio kontrol etsin ister miydiniz? İçindeki yazılım ne olduğunu bilmeden? Hele bir de yeni doğmuş bebeğinizin bu fırınla oynadığını düşünün?"

Ben burada son yorumumu yapmıştım.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

HeCToR

Arkadaşlar ortada çok yanlış bir anlaşılma oluşuyor anlaşılan kimse kimsenin kötü olmasını istemez eğer kötü bir niyet olsaydı zaten iyi olanı ve doğru yolu göstermenin bir amacı olmazdı şu an Denirdiki ! Tamam kardeşim sen Arduino öğren. Benimde işime gelirdi artım olurdu Burada @fxdev ve @hgs doğru yolu gostermek icin oneride bulunuyor gerçek hayatta yasanilabilecek eksilerden bahsediyor Arduino ile belli noktalarda tikanilabilecegini anlatmaya calisiyor hazirci olmayalim demek istiyorlar ama saygideger arkadaslarimiz ve hocalarimiz bunu yanlis anliyor birakalim o zaman Arduinoyu amaç atmel mcu kullanmak olsun atmeli destekleyen compiler ve arayüzlerden kod yazmayi deneyelim neden bunu kimse yapmiyor o zaman ? Önce Amacımız nedir bunu konuşalım isterseniz
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

Erol YILMAZ

Amac : Hizli prototip,
Arduino yu biraz Matlab a benzetiyorum.
Matlab ta modeli calistirir simulasyon yaptiktan sonra,
Inceden testler yapilir isin nasil olacagina kanaat edildikten
Sonra da gercek uygulamaya dogru yol alinir.

Matlab ile uygulamayi bitirdim demek olmaz.
Simulasyonu, prensip.olarak nasil.olacagi bitmis olabilir.
Matlab i hic kullanmamis birisi deseki .net ile yarisamaz bu,
Yavas kalir vs... ki amac zaten o degil.

He su da var... nasil matlab is bitinceye kadar yardimci olamiyorsa,
Arduino da oraya kadar gelemiyor.

Arduino isin basinda birseyleri deneyip gormek.icin daha uygun görünüyor.

RaMu

Hobiciyseniz arduino kullanmanız gayet mantıklı ama
Arduino biliyorum, mühendisim, yazılımcıyım, demeyin gülerim.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

RaMu

:) Gülelim tabi, ne zararı var.
Faydalı tartışma iyidir.

Ama yazdıklarım yanlış anlaşılıyor galiba,

Alıntı yapılan: hgs - 09 Mayıs 2015, 23:33:50
STM32F030 serisi çok güzel. Çok yaygın olarak kullanılacağı belli. 5-6 projede kullandım bile.

Arduino değerlendirmeye alınabilecek bir mecra değil.  Uğraşanlar uğraşmaya devam etsin.

Azıcık işten anlayan bir yönetici arduino biliyorum diyen adama sadece bundan dolayı iş vermez. "Hobilerim arasında müzik dinlemek var" gibi bir cümleden başka anlam ifade etmez cv üzerinde.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Bir hafta önce arkadaşlarımın iş yerine ziyarete gittim. Yaşını başını almış nerede ise evrak işlerine boğulduğu için meslekle hiç alakası kalmamış Teknik Öğretmen arkadaşımın masasında bir kit gördüğümde bu ne diye sordum.

Ardunio dedi. İlk kez avuçlarımın içinde sıccacık Ardunio tuttum. Ona dokundum, sevdim okşadım.

Bu arkadaşım hayatında hiç yazılım ile uğraşmamıştı.

Şu anda bu arkadaşım voltaj değerini ölçebiliyor. Butonu okutup devamında yazılımın tepki vermesini sağlayabiliyor, LCD ekranda mesajlar verdirebiliyor.

Bu cihaz olmazdan önce birilerine hep birilerine muhtaçtı. Derdini anlatacaktı da birileri ona kart ve yazılım verecektide.... Şimdi ise  kendi işini kendi görebliyor.

Ha bu arkadaşım Ardunio ile web server yapmış, ha Fxdev C kütüphaneleri ile tek bir satır anlamadan web server yapmış. Ne fark var?

Birisi Ardunio kullandı diye aşağılık diğerisi sıradan bir işlemci ve C kullandı diye prof mu oluyor?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RaMu

Arkadaşınız arge yapıp ürün tasarlamıyor
seri üretilecek bir şey yapmıyor ise
arduinoda işini görür,
ama hobi olarak kalır.

İsterse ucuz bir pc alsın,
rs232 den led yakıp söndürmek için kullansın.

Bu işle uğraşan genç arkadaşlar,
bu işten ekmek kazanmak isteyenler için
arduino oyuncakdan ibaret.

Mühendis arduino ortamını kullanabilen değil
yapabilen kişi olmak bence.

Benim dediğim bir mühendis-yazılımcı kendine temeltaş olarak arduino alamaz.

ayhani

Ben Nasrettin hoca gibi her iki tarafada hak veriyorum.

Fxdev  gibi düşünenler: Aurdinoya bir oyuncak dino gibi yaklaşıyorlar ve profesyonel işe alacak kişilerin bunu önemsemeyeceğini iddia ediyorlar. Bence haklılar.

Fakat sayın Z ve Bilirshop gibi düşünenler;
Bu kişilerde önemli olan sonuç üretmek araç önemli değil diyor. Bence haklılar.

Neden? Kendi işini yapan kendi cihazını devresini satıp yapan kişi için kullanılan programlama dili vs'nin önemi yok. Önemli olan istenileni en kısa sürede yazmak.
Bu mantıkla bakarsak 16f877 yerine gerçekten aurdino una kullanılabilir. Cihazı alan zaten içinde ne olduğunıu önemsemez. Zaten kapağı açarsa yakarım garantisini.

Yani bu tartışmayı, benim babam senin babanı döver mantığından çıkarmak lazım.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.