Visual Basic ile yazılmış programda sorun

Başlatan CaFFeiNe, 19 Şubat 2016, 16:35:06

CaFFeiNe

Merhaba

Elimde eski bir makinanın (1999 veya 2000 model) bilgisayarı var ve içinde windows 98 ve üzerinde çalışan bir program var, yalnız programın parametreleri silinmiş, parametreler bir klasör içinde 1-2kb lık binary dosyalarda tutuluyor, programın parametre ayar kısmına girip parametre dosyasını seçip yükle deyince sürekli bekliyor ve parametreleri yükleyemiyor, programın orjinal kurulum dosyaları olduğu için windows+programı tekrar kurdum ama sorunu bir türlü çözemedim, visual basic ile yazılmış bir programın binary dosyalara erişim için ihtiyacı olan dll,ocx vs bir dosya varmıdır?

sistemde böyle bir dosyamı eksik acaba ondanmı parametre dosyasını okuyamıyor diye düşünüyorum, bu arada sadece parametre dosyası değil reçete dosyaları var onlarıda okuyamıyor, genel olarak dosya okuma/yazma da sıkıntı var sanki

tunayk

#1
Eski Vb de dosya işlemleri için özel bir harici kontrole gerek yok. Lakin programcının tercihi ve programdaki diğer özelliklere bağlı olarak farklı yollar izlenmiş olabilir.

İkinci olarak, bu programı şu an orjinal konfigürasyonlu  PC demi deniyorsunuz yoksa güncel başk bir pc de mi? Kaydedilen parametrelere vb. FAT16 dosya sistemine göre yapılmış ise siz de FAT32 veya NTFS dosya sistemli yeni bir PC de iseniz bu durum olabilir.

Üçüncü olarak, varolan parametre ve reçete dosyalarını not defteri veya bir hex editörde açtığınızda anlamlı birşeyler varsa değerler ile oynayarak bişeyler yapılabilir.  Dosya adı vb. standart olmayabilir ancak adam normal ini dosyası şeklinde veya noktalı virgül ile ayrılmış şekilde yazıyor olabilir. Veya bu dosyalar aslen bir Acccess veritabanı dosyası olup uzantısı MDB yerine farklı bişey yapılmış olabilir.

Dördüncü olarak, varolan dosyaları klasörden kaldırıp, programı açarsınız ve default ayarlarla kapattığınızda muhtemelen default ayarların saklandığı bir dosya oluşur.  Bu dosya ile elinizdekileri kıyaslarsınız.

Sanırım makineyi kullanan birinin gerekli ayarları yeniden yapma olasılığı yok . O yüzden buna bağlı öneride bulunmayayım.

OG

@CaFFeiNe

O kadar çok sebebi olabilir ki .
Dosyayı okuyamıyor tekrar tekrar deniyor olabilir
Dosyayı okuyor içerik doğrulama yapması gerekiyordur doğrulayamıyodur.
Her şeyi doğru okuyor bir sonrası yapacağı işlem ile doğru bağlantılar kuramıyor olabilir.
Bir sonraki işlemi yürütemiyor olabilir.

İhtimaller çok sayıda.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kimlenbu

vb 6.0 ve öncesinde ocx veya dll eksikse exe'yi çalıştırmayı denediğinizde "xxx.ocx bulunamadı" diye hata verir.

Program kopya koruması için sizin bilmediğiniz bir bölümde dosya oluşturuyor ve "serial" bulmaya çalışıyor olabilir. Ayar dosyası başka bir dosyaya/database'e bağlı olabilir, yüklemeye çalıştığınızda diğer dosyayı bulamıyordur.

Registry okuma yapıyor olabilir ve siz anahtarları silmişsinizdir, programcı da "on error resume next" diyip hata kontrolünü düzgün yapmamıştır ve sonraki satırlarda çakılıyordur program.

Kaynak kodları olmadan çözmek için program hangi dosyaları oluşturuyor vs kontrol eden bir program vardı, adını hatırlayan çıkar belki, gene de çok zor işin.

kutahyaspor

#4
Alıntı yapılan: kimlenbu - 20 Şubat 2016, 10:20:29
Kaynak kodları olmadan çözmek için program hangi dosyaları oluşturuyor vs kontrol eden bir program vardı, adını hatırlayan çıkar belki, gene de çok zor işin.

bahsedilen program SmartCheck olmalı.

edit:
SmartCheck debug işlemleri için, kodlara ulaşmak için epeyce  "vb decompiler" programı mevcut.