tps63060 boost konverter aşırı ısınıyor.

Başlatan tekosis, 20 Nisan 2016, 11:47:42

tekosis

Selamün aleyküm arkadaşlar. bir devrede TPS63060 kullanmak istiyorum. sistemim sadece 300mA akım çekmesine rağmen bu entegreden tiz bir ötme sesi geliyor ve aşırı ısınıyor. sebebi ne olabilir? Biliyorum veriler biraz kısıtlı ama belki benzer durumla daha önce karşılaşan olmuştur. datasheette verilen ve benim uyguladığım şema aşağıdadır.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

JKramer

Vout-FB arası 1M, FB-GND arası 111k direnç olması lazım şemaya göre. Bunun dışında kullanılan komponentlerden çizilen pcb'ye kadar birçok şey olabilir. Çizimle alakalı geçenlerde bir başlık vardı.

tekosis

bu dirençler geri besleme için referans voltajı ile çıkış voltajını kıyaslamak için kullanılıyor. dolayısı ile direnç değerlerinden ziyade oranları önemli diye düşünüyorum hocam. ayrıca mikromedia plus for stm32 geliştirme kitinde de bu entegre bu şekilde kullanılıyor. ama dirençleri de değiştirmeyi deneyim. ne olur ne olmaz. umut dünyası.

---------

direnç değişimini de denedim sonuç aynı.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

maodon

devreyi dogru yaptıysan yük olmadan çalıştırdıysan  ısınır .

tekosis

hocam devre yükte iken ısınıyor. voltaj doğru tam 5V veriyor , sadece mcu ve led çalışınca sıkıntı yok ama diğer cihazı bağladığımda akım çekince ısınmaya başlıyor. resimde yeşil ile gösterilen entegre.

HexfeT

Çıkış ile feedback arasındaki dirençleri sadece gerilim bölücü olarak düşünmek yanlış. Bu dirençlerin değerleri ve r2'ye paralel kapasitör feedback loop gain denen olay için önemli. Çıkış voltajı için gereken oranı tutturan her kombinasyon stabil sonuç vermez.
Ayrıca güç elektroniği ile ilgili biri bakarsa muhtemelen PCB'nin bu kısmında çiziminin berbat olduğunu söyleyecektir. Çizim yapmadan önce entegrenin dokümanına bakılmış olsa nasıl olması gerektiği hakkında örnek var.

JKramer

Kataloğun sonlarına doğru "Layout Example" var, orasını da inceleyebilirsiniz. Sizin giriş kondansatörü C38 ise hem kendisi hem yeri yanlış yerde. Bir de şişmiş sanırım.

sadogan

Alıntı yapılan: tekosis - 20 Nisan 2016, 12:36:08hocam devre yükte iken ısınıyor. voltaj doğru tam 5V veriyor , sadece mcu ve led çalışınca sıkıntı yok ama diğer cihazı bağladığımda akım çekince ısınmaya başlıyor. resimde yeşil ile gösterilen entegre.

Hocam ,TPS63060 bende kullanmaya düşünüyorum, sorunu çözebildinizmi?

yas

Şemanıza göre PG ucu boşta bunu incelediniz mi?

z

1M / 111K yi 1/10 oraninda azaltti isen 10pikoluk  C4 kondansatorunu de 10 kat artirip 100p takman gerekebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Bu çip te Power Ground üzerinden soğutma işlemi yapılmakta
Oysa sizde hiç soğutma yok.
Isının birikmesi gayet normal.
Aşırı ısınma yüzündende Isı kontrol devresi kontrolü ele alınca sesler duyabilirsin.
Aşağıdaki tasarım çift katlı PCB için tawsiye edilmiş.
Soğutucu alanını genişletin.

tekosis

@sadogan o dönem sorunu çözemedim. Daha doğrusu lehimlemede problem yaşadık. Kartı yaptığım kişiler dizgiye sokmadan kendileri lehimleme yapıyorlar. Dolayısı ile bu entegreyi kullanmaktan o dönem vazgeçtim, çalışmalara devam etmedim. Bu arada yukarıda yazılan tüm yorumlara hak veriyorum ki hepsi önemli detaylar. Bu gibi entegrelerle çalışırken yukarıda üstatların yazdıklarını iyice sindirmek gerekiyor.

Bu devrede çalışmaya sc4501 entegresi ile devam ettim, sıkıntı yaşamadım. Başka kartlarda da sc4501 kullanıyorum, gayet güzel çalışıyor. bu arada bu sc4501 pololunun boost regülatör kartlarında kullandığı entegreydi. halen kullanıyorlar mı bilmiyorum.