En ucuz SBC hangisi?

Başlatan z, 16 Nisan 2020, 13:03:01

fide

Alıntı yapılan: z - 23 Nisan 2020, 12:21:32Derdim kara ekranda calismak istemeyisimden ziyade yazacagim uygulama grafik arayuze sahip olsun istiyorum.
Python + qt önerebilirim. @muhittin_kaplan bu konuda yazıları var. Python kurulu zaten, qt ile grafik arayüz oluşturup, python ile çağrılıyor. Tk benzeri ama kullanımı biraz farklı.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

QT guzel birseymis fakat fiyati bir hayli yuksek.

tkintere alistim gibi.

Simdi PC'de GUI uygulamami gelistirdigimde py uzantili dosyami raspberrye tasigimda sorunsuz calisacak degil mi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fide

Alıntı yapılan: z - 23 Nisan 2020, 15:21:38QT guzel birseymis fakat fiyati bir hayli yuksek.

tkintere alistim gibi.

Simdi PC'de GUI uygulamami gelistirdigimde py uzantili dosyami raspberrye tasigimda sorunsuz calisacak degil mi?
Python platform bağımsız olduğu için çalışması gerekiyor ama donanım bağımlı yada işletim sistemi bağımlı betikler hata verir.
Path tanımları linuxte / ile yapılır. /home/pi gibi.

Windowsta uygulama geliştirmek zorunda değilsiniz. Winscp ile bağlanıp dosyayı notepad++ ile açın.
Kaydettiğiniz zaman dosya doğrudan raspi üzerine kayıt olur.

Gerçi siz grafik arayüz çalışmak istiyorsunuz ama raspi zero da performans elde etmeniz biraz zor. Terminal ekranı daha rahat çalışır.

Performans için raspi 3 yada raspi 4 düşünebilirsiniz.

Diğer taraftan uygulamayı windows tarafında geliştirip test ettikten sonra butonlar bağlı görevlerin içini raspi üzerinde geliştirebilirsiniz. Hataları canlı izlemiş olursunuz.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

muuzoo

Alıntı yapılan: z - 23 Nisan 2020, 15:21:38QT guzel birseymis fakat fiyati bir hayli yuksek.

tkintere alistim gibi.

QT ücretsiz kullanılabilir acaba yanlış yere mi baktınız ? Paralı kullanmak zorunda değilsiniz commercial lisans almanıza gerek yok.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

z

1 aylik deneme icin ucretsiz, ucretli olursa 5000 USD diye gordum.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

z

Alıntı yapılan: wtrk - 17 Nisan 2020, 10:51:17Ben son 2 yıldır baya haşir neşir oldum radpberry pi ile.
Şirkette yaklaşık 20 tesisin plc'lerini izliyoruz. Monitoring yapıyoruz. Onun dışında evde kendim içinde ufak tefek şeyler yapıyorum.
Alacak arkadaşlar için tavsiyem , sd card Class 10 olmalı
Ayrıca HDmi çeviriciye filan ihtiyaç yok. Vnc ile direk remote desktop oluyor.
Programlama değil ancak pi'de takıldığınız kısımlar olursa destek olmAya çalışırım

@wtrk

VNC ile nasil remote desktop olacagim? Henuz raspberry pi ye baglanamadim.

Bir trick varmi? WinSCP ile baglanmaya calisiyorum.

muhittin_kaplan

Pyqt, qt firmasının değil riverbank adında bir firmanın. Ve ticari birşeyler yaparsanız ücretli.
Buna karsin pyside2, QT nin çıkarttığı herşeyiyle pyqt ile aynı olan ücretsiz bir arayüz ortamı.

mehmet

RPi üzerine tigervnc 'yi kurun.
vncserver :1
ile serveri çalıştırın. Gerekirse
.bashrc dosyasına ilave edebilirsiniz.
(Vncserver ilk çalıştığında şifre
isteyecektir.)

Pc üzerinden
vncviwer ipAdresi :1
olarak çalıştırabilirsiniz.
(Vncserverde girilen şifre her
defasında sorulacaktır.)

Harici bağlantılarda modem üzerinden
5900-5909 portlarını açmak gerek.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

z

Bu konulardan zerre anlamiyorum.

PC'den Raspberrye baglanmak icin PC internete cikacak donup dolasacak modemden geri Raspberry'e mi baglanacak?

Yoksa ortamda Wifi var zaten hic dis internete cikmadan modem icinden mi icerideki IPlerle mi baglanti kurulacak?

mehmet

Hocam sadece lokalde. Modem dışına
çıkması gerekmeyecek.
Ip adresi 172, 10 veya 192 ile başlayan.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

z

PC de command menude ipconfig dedigimde bana 10 ile baslayan bir Ip veriyor.
Keza Rasperyde de gene 10 ile baslayan bir IP numarasi elde ediyorum.

Bu 10 ile baslayanlar benim ev icindeki IPler olmuyor mu?

192 ile baslarsa onlarda dis internetten gorunen daha dogrusu modem Ip si olmuyor mu?

Neyse 192 li ip numarasini nasil ogrenecegim?

bsenguler

ifconfig komutuyla ip adresinizi öğrenebilirsiniz.

bsenguler

Alıntı yapılan: z - 26 Nisan 2020, 18:31:59PC de command menude ipconfig dedigimde bana 10 ile baslayan bir Ip veriyor.
Keza Rasperyde de gene 10 ile baslayan bir IP numarasi elde ediyorum.

Bu 10 ile baslayanlar benim ev icindeki IPler olmuyor mu?

192 ile baslarsa onlarda dis internetten gorunen daha dogrusu modem Ip si olmuyor mu?

Neyse 192 li ip numarasini nasil ogrenecegim?

Eğer aynı networkte iseniz, direct olarak raspinin ip adresiyle bağlanabilirsiniz, eğer değil iseniz raspinin bağlı olduğu  ADSL modemden port yönlendirme yapmanız lazım.

Veli B.

Pc üzerinden konsol şeklinde bağlanmak için bir kaç yol var.
SSH en kolayı ve benim tercih ettiğim Putty.  SSH temel olarak uzak sunucu konsol arayüzünü bizim ekranımızda açıyor ve yanıbaşındaymışız gibi çalışabiliyoruz. Dos mantığı gibi konsol üzerinde çalışıyoruz. Basit grafik menüler var ama oldukça sınırlı ve çoğu zaman gerekli de olmuyor.

Bazen hostname ile erişim de sorun yaşarsam Advanced IP scanner ile taratıp, SBC yi yakalıyorum ve toolslar sayesinde direkt SSH açıyorum veya IP adresini öğrendiğim için Putty ile ssh açıyorum.

SSH açmak için IP adresine veya hostname ihtiyacımız var. Raspberry pi kullanmadığım için hostname nedir bilmiyorum. Böyle bir kaç video varmış.

Dosya transferleri için ise hem samba hemde winscp kullanıyorum. Winscp putty ile entegre ve pekçok güzel özelliği var.
Linux ham bir imaj ise, ilk kurulumda kullanıcı tanımlama istenir ve bazı özellikler aktif olmayabilir. Bu durumda winscp üzerinden putty ile ssh açarsanız genellikle bağlantı linux tarafından reddedilir(winscp SSH aktarımında kendine göre bazı değişiklikler yapıyor default olarak, bunu ayarlamanız gerekiyor. İlk oturumu direkt putty ile yapıp daha sonra root şifre tanımlamasını, yeni kulanıcı ve şifre tanımlamasını yaptıktan sonra winscp ile devam etmeniz daha kolay olacaktır, aşina oluncaya kadar.