1000 tane paralel bağlı smd 100nF ile 100uF kapasitör yapmak.

Başlatan z, 08 Temmuz 2020, 08:49:05

z

1000 tane smd 100nF dan 100uF kapasite elde etmiş olalım.

Bu kapasitörün 100uF elektrolitik kapasitöre göre artı ve eksileri neler olacaktır.

+ 30 mm x 30mm gibi bir alanda  2mm yükseklikte 100uF kapasitör olması cazip.
+ ESR değeri çok düşük olacaktır diye düşünüyorum.
- Fiyatı elkoa göre yüksek olabilir.

Başka ?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Polarite derdi olmaz, ömrü sanırım daha uzun olur, kısa devreye de daha dayanıklı olabilir. Isıyı daha rahat dağıtabilir tabi kullanıldığı uygulamada ısınıyorsa. Yüksek frekans tepkisi?

Melih1802

Ola ki biri arızalanırsa hangisi arızalı bulmak sorun olacak  :) .
Dizgi zorlacak,
Dış dünyadan iyi yalıtılmaz ise nem,kirlilik sorun yaratacaktır.

quarko

Birisinin arızalandığını nasıl anlayacaksın ki. :) 1000 tanesi 100uF olsa, biri arızalansa 99.9uF olacak.
O yüzden birinin bozulması sorun olmaz diye düşünüyorum. Dizgi de, smd dizgi hattında yapılıyorsa o da sorun değil. Çok düşük esr li ilginç bir kondansatör grubu olur.

Küçük bir pcb de top layer 250 adet, bottom layer 250 adet olacak şekilde 2 adet pcb paralel kullanılarak toplam 1000 adet kondansatör seti yapılabilir gibi.  ::ok
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Sozuak

yas

Kısa devre olunca bulması daha kolay gibi geliyor. Tamiratta kullandığım bir yöntem, gerilim ve akımı sınırlayarak bir süre gerilim uygulandığında kısa devre eleman ısınmaya başlıyor. Termal kamerayla nokta atışı yapılabilir. Bende termal kamera olmadığı için amele yöntem ile parmakla eleman üzerindeki ısıyı kontrol ediyorum. Hemen suçlu oraya çıkıyor.

Melih1802

Alıntı yapılan: quarko - 08 Temmuz 2020, 09:33:36Birisinin arızalandığını nasıl anlayacaksın ki. :) 1000 tanesi 100uF olsa, biri arızalansa 99.9uF olacak.
O yüzden birinin bozulması sorun olmaz diye düşünüyorum. Dizgi de, smd dizgi hattında yapılıyorsa o da sorun değil. Çok düşük esr li ilginç bir kondansatör grubu olur.

Küçük bir pcb de top layer 250 adet, bottom layer 250 adet olacak şekilde 2 adet pcb paralel kullanılarak toplam 1000 adet kondansatör seti yapılabilir gibi.  ::ok
Kısa devre olma ihtimalini düşünmedin mi?

Melih1802

Alıntı yapılan: yas - 08 Temmuz 2020, 10:04:33Kısa devre olunca bulması daha kolay gibi geliyor. Tamiratta kullandığım bir yöntem, gerilim ve akımı sınırlayarak bir süre gerilim uygulandığında kısa devre eleman ısınmaya başlıyor. Termal kamerayla nokta atışı yapılabilir. Bende termal kamera olmadığı için amele yöntem ile parmakla eleman üzerindeki ısıyı kontrol ediyorum. Hemen suçlu oraya çıkıyor.

Kısa devre 100R olursa?

z

Elemanlardan birisi kisa devre olursa 100uF elkoyu nasil cope atiyorsak bunu da atariz.

Ariza durumuna kafa yormayin.

JKramer

3.3V değil de 20-30V hattında kullanacağınızı düşünürsek 1000 tanesi 100uF yapmayabilir.

CLR

Bu kapasitör tipine,  dc bias ve/veya ac sinyal büyüklüğüne göre değişir.
Mesela 16V X5R kullanırsan ve kullandığın yerdeki voltaj ortalama 10V ise, kapasitörlerin kapasitelerinde yaklaşık %30-40 değer kaybı olur ve ayrıca 1 yılda kapasitörlerin yaklaşık % 10-12 değer kaybederek yaşlanır.

Eğer böyle bir niyetin varsa C0G kullanmanı ve voltajınıda datasheet değerinin max. %20-25 aralığında kullanmanı tavsiye ederim. Tabii 100n için 1206 kılıftan aşağı bulman zor ve fiyatıda diğerlerine göre daha pahalı.

Ayrıca esr çok düşeceği için, bu kapasiteyi sürecek IC'nin bunu başarabildiğini test etmelisin.
Knowledge and Experience are Power

yas

Alıntı yapılan: Melih1802 - 08 Temmuz 2020, 10:06:59Kısa devre 100R olursa?

@Melih1802 hocam 100R olursa kısa devre olmuş olmaz ki o zaman ;)

Alıntı yapılan: z - 08 Temmuz 2020, 10:24:39Elemanlardan birisi kisa devre olursa 100uF elkoyu nasil cope atiyorsak bunu da atariz.

Ariza durumuna kafa yormayin.

@z hozam tasarım elemen muamelesi görecekse o zaman dediğiniz gibi değiştirilince sorun kalmaz. Eğer maliyet anlamında da problem yoksa başka dezavantajı yok gibi duruyor güzel bir fikir. Hatta maliyet geri plandaysa dizgi işi ile uğraşmamak ve daha ince tasarım elde etmek için teorik olarak çok katmanlı pcb kapasite olarak bile tasarlanabilir.

yas

Not: Az önce 1,6 mm kalınlıkta yakaşık 12cm² lik alana sahip alana sahip çift tarafı bakır yüzey olan boş bir pcb nin kapasitesini ölçüm yaklaşık 100 pf çıktı teorik olarak yapılabilir ama yüksek kapasitelere ulaşmak gerçekte çok mümkün olmayabilir. Pcb üretim prosesinin sınırları çok belirleyici olacaktır.

z

Derdim:

13mm x 19mm alanim var. Bu alana max 5mm yukselikte 100uF 30v kapasitor koymak istiyorum.

muuzoo

Alıntı yapılan: z - 08 Temmuz 2020, 13:12:54Derdim:

13mm x 19mm alanim var. Bu alana max 5mm yukselikte 100uF 30v kapasitor koymak istiyorum.

Sizin isterlerinizi karşılamaz ama konuyu okuyunca şu ürünü gördüğümü hatırladım. Yeni yeni üretilmeye başlanmış sanırım.

https://www.allaboutcircuits.com/news/can-a-vertically-mounted-component-carrier-replace-flexible-pcbs/

Üretici Firma :

https://www.harting.com/3D-MID/en-gb/componentcarrier
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...