Renesas için Derleyici

Başlatan YARGICH, 15 Ocak 2006, 18:27:23

Erol YILMAZ

@Tatlısukurnazı;

Bahsettiğiniz modelde bir IAR C Derleyicisi gorunmuyor.
Bir adres yazmanız mumkun mu?

aYe

Selamlar,

Alıntı yapılan: "YARGICH"Hocam bende bu üstteki olandan "IAR Embedded Workbench For Renesas M16C and R8C 3.10A" var. Help dosyasında da
  - IAR C/C++ Compiler for M16C 3.10A/W32 [Evaluation] (3.10.1.1)
yazıyo. Hocam inşalllah hata budur  :roll:

Alttaki farklı bir derleyiciye benziyor. Üsttekinin eski bir versiyon mu? yoksa farklı bir derleyicinin yeni versiyonu mu? Hani diyorum çok da eski değilse onu kullansak olmaz mı?

Çokta eski değil olur olmasına da R8C vs. kapsamiyor ve ben yenisi varsa eskiyi kullanmayı pek sevmiyorum biraz irdeleyip sorunu bulmak lazim az bişey zamana ihtiyacım var bütün işler yığıldı..

Alıntı yapılan: "Erol"Bahsettiğiniz modelde bir IAR C Derleyicisi gorunmuyor.
Bir adres yazmanız mumkun mu?

Son sürüm için;
www.iar.com
Eski versiyonları emule'den aratip bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

aYe

Selam,

@YARGICH

Kusura bakmayın, yoğunluk nedeniyle bir kaç gündür forumu takip edemedim, dolayısıylada sizi beklettim.

IAR'ın son versiyonuyla kod derleyip çalıştırdım. Yarın çalışan kod'un tüm dosyalarını buraya eklerim.

Sizde hangi durumda olduğunuzu belirtirseniz sanırım aradaki boşluğun telafisini daha çabuk yaparız.

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

YARGICH

Merhaba Hocam,
    iş yoğunluğunuz için size kolay gelsin diyorum, yardım edecek bir şey olursa herzaman burdayım. Valla bende hergün bakıyorum acaba cevap var mı diye :) Ben önce bir müddet bekledim belki 3.10 versiyonu ile çözeriz diye. Daha sonra dayanamadım eski versiyonu indirip bir led yakıp söndüreyim bari dedim. Ama bir türlü eMule den programı indiremedim gitti. Şurda 4MB kaldı iki gündür indirecek. Toplam 60MB lık program'ı kaç gündür indirsin diye gözlüyorum. Bu gün yeni bir download programı buldum LimeWire diye onunla indirecektim ama siz ben çalıştırdım deyince vazgeçtim eski versiyonunu indirmekten.
   O yüzden fazla yol alamadım ve kapatacak ta bir ara yok sayılır. Ama bu Renesas'ın EMC başarılarını gün geçtikçe başkalarından da duyunca bir an önce başlamak ve artık önemli işlerimi Renesas üzerinden devam ettirmek istiyorum.
   Derleyicinin ayarlarında değişiklik yaptınız mı acaba? Hani farklı bir şekilde derliyor demiştiniz ya..

Bu kadar işinizin arasında bu kodla uğraştığınız için tekrar teşekkürler.

Kolay Gelsin...
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

aster

Geçen Sevgili tatlisukurnazı M16C ye IAR la yazarken çizerken sağolsun izletti ne diyim hayran kaldım  :) kodu değiştir gönder çalışmaya hazır
darısı bizlere

YARGICH

Hocam IAR 3,10A için kodu yarın göndereceğiniz den ben bu gün bir daha baktım süresi bitmiş. Sizin bana gönderdiğiniz tatlisukurnazi.reg adlı dosyayı çalıştırdım ve işe yaradı teşekkür ederim. Demekki hakikatten bulduğununz açık işe yaramış, programı çok da zeki yazmamışlar :lol:  Bu konuda da usta olduğunuz belli oluyor :D

İyi Çalışmalar...
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "aster"Geçen Sevgili tatlisukurnazı M16C ye IAR la yazarken çizerken sağolsun izletti ne diyim hayran kaldım  :) kodu değiştir gönder çalışmaya hazır
darısı bizlere

Bende sizin hayranınızım, teşekkürler. :)

Alıntı yapılan: "YARGICH"Daha sonra dayanamadım eski versiyonu indirip bir led yakıp söndüreyim bari dedim. Ama bir türlü eMule den programı indiremedim gitti. Şurda 4MB kaldı iki gündür indirecek. Toplam 60MB lık program'ı kaç gündür indirsin diye gözlüyorum.

Emule'un ionix mod'unu bir deneyin derim. Şu an bende 0 ile upload 28 ile download yapiyor. Max bağlantı hizim 32...

Alıntı yapılan: "YARGICH"Derleyicinin ayarlarında değişiklik yaptınız mı acaba? Hani farklı bir şekilde derliyor demiştiniz ya..

Bu kadar işinizin arasında bu kodla uğraştığınız için tekrar teşekkürler.

Beklediğiniz için ben teşekkür ederim. ilgili cevaplar;

IAR 3.10 ile P0'a bağlı ledleri yakıp söndürme dışında bir şey yapmayan kod örneği (release klasöründe mot dosyası var);

http://picproje.org/upload/Mevcutdosyalar/IAR%20M16C%20Code.rar

Iar ile .mot uzantili çıktı dosyası elde etmenin yolu;

xcl dosyasının seçimi;

seçilen xcl dosyasının içerisinde program hafizayla ilgili yapilmasi gereken değişiklik;

Umarım yeterli gelir. Müjdeli haberinizi bekliyorum  ;)

İyi çalışmalar...

NOT: Mesaj çok uzayinca bir sürü hata yapmışım, on kez editledim. Son hali budur...

aYe

Tekrar selam,

Bu aralar benden çok beynim yoğun ve aptala döndüm, çok geç farkediyorum.

Alıntı yapılan: "YARGICH"Hocam IAR 3,10A için kodu yarın göndereceğiniz den ben bu gün bir daha baktım süresi bitmiş. Sizin bana gönderdiğiniz tatlisukurnazi.reg adlı dosyayı çalıştırdım ve işe yaradı teşekkür ederim. Demekki hakikatten bulduğununz açık işe yaramış, programı çok da zeki yazmamışlar :lol:  Bu konuda da usta olduğunuz belli oluyor :D

İyi Çalışmalar...

Nezaketinizden dolayı teşekkür ederim ama benimki ustalık değil mecburiyetten tirmalamak, zira bişeyleri öğrenirken soru sorabileceğim kimse olmadı yada sorularıma cevap verebilecek(veya vermek isteyen). Mesala bir kaç güne kalmaz bana iar'da nasil binary sayı girebileceğini sorarsın. Bunun için ay harcadım Cderneği'nden tut Iar'a kadar mail atmadığım yer kalmadı. Tek cevap şu imkansız ansi derleyiciye binary giremezsiniz hex yazin. İyi de ben bit ayarları yapiyorum, hex görsel değil! E bu böyle asm yazın öyleyse...
Şimdi iar'da binary yazabiliyorum ve ilgili arkadaşlara çözümü söylediğimde e biliyoduk diyorlar, e biliyodunuz da niye söylemediniz? Bencil misiniz yalancı mı!!!! Neyse yani böyle sinir harplerinden sonra tirmalayarak bişeyler öğreniyorum yoksa ustalıktı hocalıktı haddime vs. değil.

Bu arada günlerdir söylüyecem ama hep unutuyorum avatarın hayırlı olsun. Çok şık olmuş  ;)

aYe

Selam,

@YARGICH

Saniyorum ki bir soru bombardımanı başlatmak için çalışma içersindesiniz.
Kendimi tam donanımlı japon ordusunun üzerine geldiği Pearl Harbor gibi hissediyorum :D

YARGICH

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"
Saniyorum ki bir soru bombardımanı başlatmak için çalışma içersindesiniz.
Kendimi tam donanımlı japon ordusunun üzerine geldiği Pearl Harbor gibi hissediyorum Very Happy

Hocam Çok enterasan bu uzun yazıyı hazırlarken siz bu konuya yeni bir mesaj attığınız için PicProjeden mail geldi. Bir baktım bu son eklediğiniz yazı. Hakkatten çok tuhafıma gitti. sanki karşılıklı olarak bilgisayarın başındaymışız gibi geldi. o yüzden yazımın başını değiştirip bu notu ekledim :D

Alıntı yapılan: "tatlisukurnazi"
tirmalayarak bişeyler öğreniyorum yoksa ustalıktı hocalıktı haddime vs. değil.

Bu arada günlerdir söylüyecem ama hep unutuyorum avatarın hayırlı olsun. Çok şık olmuş  ;)

Hocam kendiniz tırmalayarak bir şeyler öğrendiğiniz için ustalık size yakışıyo :)

Avatarımı beğendiğinize çok sevindim. Siz beğendiniz ya, arkadaşlarımın "ehh biraz güzel olmuş" demelerini artık umursamıyorum :D

Hocam müjdeli haberi vermek isterdim ama olmadı. Bazı kafama takılan farklılıklar var. Bende sizin gibi resimler ile derleme aşamasından programlama aşamasına kadar adım adım fotoğrafladım. Belki bir eksikliği veya yanlışlığı daha rahat bulabiliriz.

Burada .mot Dosyası için gerekli ayarları yaptım...

Burada .xcl Dosyasını seçtim. Yalnız kafama takılan bendeki xcl dosyası sizdekinden biraz farklı. En azından başlangıçta bir farklılık var.  Bu o kadar etkiler mi bilemiyorum. Ayrıca derleme sonucunda aşağıda mesajlarda belirttiği HUGECODE sayısı bende biraz daha fazla. Yani derleme sonucunda bir farklılık oluşturabilir mi onuda bilemiyorum....

Bendeki xcl dosyasında Memory Definitions kısmı yoktu. bende sizdeki xcl dosyasındaki gibi hepsini ekledim. Acaba bir sorun olabilir mi?...

Derleme aşamasında yaptıklarımı anlattım. Belki bir eksiklik vardır. Bir de sormak istediğim;

void main( void )
{
        mcu_start_initialize();
        while(1)
        {
        P0=255;
        P0=0;
        }
}/*main*/

main rutinde P0'a peş peşe iki değer atamışsınızya büyük ihtimalle çıkışalarda, değerler arasında gecikme olmadığından, %40-%50 parlaklıkta yanan ledler görmem gerekir diye düşünüyorum. Neyse problem değil zaten sorun da bu değil.

Derleme kısmında problem yoksa programlama kısmına geçmek istiyorum. Belkide burda bir hata var.

Bendeki m3a0806v02004 Falsher programını başlatıyorum. Gelen ilk pencereden aşağıdakileri seçiyorum ve OK diyorum...

Daha sonra gelen pencereden "Refer" diyerek Picproje.mot dosyasını açıyorum ve bu uyarıyı veriyor, bunuda OK diyerek Geçiyorum...

Daha sonra ID kısmına aşağıdaki gibi 00 yazıyorum ve MCU Type olarak M16C/20 62 olanı seçiyorum. Bu arada kullandığım chip M30620FCPFP. Bunuda OK deyip geçiyorum...

Gelen pencereden "Program" diyorum ve Programın yazmaya başlayacağı adres olarak 0xE0000 ve 0xFFCFF arasında seçiyorum çünkü sizinde "datasheetden bak" dediğiniz gibi 128K lık olduğu için program adresi 0xE0000 adresinden başlıyormuş. Zaten 0xE0000 dana daha küçük bir değer girdiğim zaman, örneğin 0xC0000, hata veriyor. Bunuda ayarlayıp OK diyoru ve....

Programlama yapıyor...

Sonunda da Programlama bitiyor ve Hata falan vermiyor. Bazen veriyor onuda anlamadım ama neyse...

Eğer Programlama kısmında da ayar gibi veya başka bir şey gibi eksiklik yada sorun yoksa Devre üzerinde çalıştırma kısmına geçeyim...

Deneme bordundaki enerjiyi kesip CnVss ucunu şaseye çekiyorum, ve tekrar enerji veriyorum ama olumsuz...

Size Donanımda Chip in bazı pinlerindeki voltaj seviyelerinide vereyim;

CnVss ( 9 )....: Programlarken +5V, Çalıştırırken Şase,
Byte   ( 8  )......: Şase,
Reset ( 12  )..: +5V,
NMI   ( 17 )....: +5V,
ve bütün Vcc'lerde +5V, Bütün Vss'lerde de Şase var.

@tatlısukurnazi Hocam bu uzun yazıyla başınızı ağrıtacağım ama galiba sizde bilgisayarın başındasınız :D bende elimdeki çalıştıramadığım deneme bordumla beraber sizden haber bekliyoruz :)

Kendinize iyi bakın, Kolay Gelsin....

aYe

Selam,

Eğer E0000'dan başlıyorsa elindeki mcu m30624 olamaz orda ciddi bir sorun var 128K bit program hafizaya sahipsin!!!

Bana Chip'inin üzerindeki yazıyı aynen yaz.
Birde seçtiğin xcl dosyası eski sürüm IAR compiler kullandığını işaret ediyor. Program üzerinden sırasıyla Help-About-Product info yolunu izleyerek çıkan yazıları da aynen buraya kopyala.

Onları bir gözden geçirelim sonra devam ederiz.

Kolay gelsin...

YARGICH

Merhaba,

Hocam galiba bir yanlış anlama oldu

Alıntı yapılan: "YARGICH"
Daha sonra ID kısmına aşağıdaki gibi 00 yazıyorum ve MCU Type olarak M16C/20 62 olanı seçiyorum. Bu arada kullandığım chip M30620FCPFP. Bunuda OK deyip geçiyorum...

Ben M30624 dememiştim :roll:

Benim elimdeki chip in üzerinde
M16C
M30620FCPFP
C  D5
522B109
Bunlar yazıyor. Belki tamamını bilmek işinize yarar....

Burda da bendeki IAR Embedded Workbench programının Help/About/Product info kısmındaki bilgilerin tamamı var.

IAR Version bilgileri

Bunun içinden bizi ilgilendiren herhalde budur;

Alıntı yapılan: "IAR Help/About/Product"
IAR C/C++ Compiler for M16C
3.10A/W32 [Evaluation] (3.10.1.1)
C:\Program Files\IAR Systems\Embedded Workbench Evaluation 4.0\m16c\bin\iccm16c.exe
13.12.2004 13:17:14, 5636096 bytes

Kolay Gelsin, Teşekkürler.....

aYe

Selam,

@YARGICH

Yaşadığınız sorunun iki nedeni var birincisi kullandığınız derleyici yeni olan değil eski sürüm. Bu sorun değil onunlada hallederiz.

İkincisi ise M30624 sandığım işlemci M30620'imiş.

Mevcut project dosyanızı upload'a yükleyerek link verebilirmisiniz?

YARGICH

Hocam bendeki mevcut Project dosyası sizin gönderdiğinizin aynısı ama genede göndereyim.

IAR Project dosyası

aYe

Selam,

@YARGICH

ilgili XCL dosyası içersindeki satırı bu şekilde degiştirip derle ve tekrar yükle;
-D_USER_ROM_BEGIN=E0000   // burayı C0000-FFCFF araliginda dusurursen daha hizli programlarsin!!!

Sonucu bekliyorum...