1000w Dummy Load Nasıl Yapılır ?

Başlatan rayman, 06 Kasım 2020, 14:11:31

Mr.Thinking

Bu deneyin yapıldığı Levhanın altındaki yapı nasıl bir yapıdır. Bilgisi olan paylaşabilir mi? Bir hoparlör modifiye edilerek böyle bir yapı oluşturulabilir mi?
Veya bunun satıldığı bir yer varmıdır?
Ek olarak, her levha ve altındaki her farklı yapı deneyin yapıldığı aynı frekanslarda farklı bir şekil özelliği gösterir mi?

Bu arada site bu gün neden sakin. Bilmediğim bir durum mu var?
ego=1/Knowledge

tunayk

Daha önce görmüştüm videoyu , gerçekten enteresan.  Cihaza gelince;

https://www.youtube.com/watch?v=A4NCodkoGk4

bu videoda gösterilen aletin bir versiyonu muhtemelen. Şurada ;
https://www.youtube.com/watch?v=4-kxMEGkvzU

nasıl yapıldığı anlatılmış.Satış sayfasında  benzer bir minyatür ürün var gibi.

daha iyisi bu olabilir.

yas

Alıntı yapılan: elektro77 - 10 Kasım 2020, 16:02:44Şimdi bomba bir soru soruyorum hazır olun!
Bir amplifikatörün çıkışına AC bir motor bağlasak(örneğin: elektrik süpürgesi motoru v.b.)
Motorda oluşan ne gibi davranışlarla karşı karşıya kalırız???!
Bence, eğer genlik yeterli ve motor dönerek gürültü yapmıyorsa yükselteçten verilen ses sinyali smps trafolarındaki çınlama sesine benzer şekilde duyulur.
Dummy load konusunda herkesin gözünden kaçan kısım, rezistans teli ile sağlıklı olmayacağıdır. İster RF için ister ses için olsun dummy load bir test ekipmanıdır ve tam omik olması beklenir. Yani DC den başlayıp etiketinde belirtildiği frekansa kadar empedansında kaile alıncak bir değişik olmaması gerekir. Bu yüzden pahalıdırlar. Eğer test frekansı sabit ısıyı hatırı sayılır derecece azaltmak için çalışma frekansında istenilen empedansı sağlayacak rezonans devresi kurularakta (L-C) az ısınacak bir yük yapılabilir. Şahsen 4 ohm 1kw lık bir dummy load kendim yapıyor olsam 2512 kılıf 1K smd direnç ten (bu kılıfta 1w bulunabiliyor) 1000 tanesi + alüminyum pcb(soğutulması avantajlı olduğu için) ile çözüme kavuştururdum. Ha fantezi yapacağız derken astarı yüzünü geçebilir mi? olabilir.