Hız Kontrol Cihazları ve Modbus

Başlatan Mucit23, 04 Ağustos 2021, 16:52:54

Mucit23

Selamlar

1.1Kw Asenkron bir motorda devir sabitleme yapılmak isteniyor. Hız kontrol cihazı ile kontrol edilmesi durumunda motora ekstradan enkoder bağlamaya gerek var mı? 

joenblack

Selamlar,

Konuya tam olarak cevap verebilmek için biraz detay vermenize ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

İstenen sabit devirin ne kadar hassas olması isteniyor?
Motor neyi kontrol edecek?
Kayış kasnak gibi tahrik sistemleri var mı? (Kayış kasnak sistemlerinde motorun devrini sabit tutsanız bile, kayış zamanla belli bir miktar kaçırma yapar ve nihai sistemin hızı istenilen hızdan farklı olur)
Motora gelecek yük ne kadar?

Devir kaybı yaşanması istenmeyen durumlarda , kullanılması gereken sürücünün vektör kontrol moduna sahip olması gerekecektir.
Skaler kontrol modu (V/F , U/F , V/Hz gibi kısaltmalar ile geçer),motorun çıkışında elde ettiğiniz hızı v.s bilmez,bununla ilgilenmez.

Vektör kontrolde de, sensörsüz ve sensörlü kontrol olarak seçenekler mevcuttur. Sensörlü kontrol modunda zaten bir enkoder takarsınız ve sürücü enkoderdan gelecek hız bilgisine göre PID koşturur,sizin istediğiniz hızda motoru tutar (Kapalı çevrim vektör modu / Closed loop vector mode).

Sensörsöz vektör kontrol modunda / Open loop vector mode;
Sürücüye kullanacağınız motoru tanıtırsınız. Motor tanıtma yapılırken sürücü motorun iç karakteristik değerlerini ölçer. Bu sayede çektiği akım ve uygulanan tork değerlerine göre hangi hızda olduğunu tespit edebilir. Kontrolünü de buna göre yapar.Kapalı çevrim vektör kontrol modu kadar kesin ve net hız kontrolü sağlamaz ancak çoğu uygulama için yeterlidir.

Nihai karar sizin, ancak vektör kontrol moduna sahip bir sürücü kullanmanızın şart olduğunu düşünüyorum.


Cemre.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 04 Ağustos 2021, 16:52:54Selamlar

1.1Kw Asenkron bir motorda devir sabitleme yapılmak isteniyor. Hız kontrol cihazı ile kontrol edilmesi durumunda motora ekstradan enkoder bağlamaya gerek var mı? 

@joenblack konuyu genel hatlarıyla yeterli düzeyde açıklamış, uygulama ile ilgili detaylı bilgi verebilirseniz (yük tipi nedir, örn: fan, pompa, konveyör, vinç, açıcı/sarıcı, spindle vb.) daha iyi yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum. Başlıkta bir de Modbus'tan bahsetmişsiniz, ancak bununla ilgili bir nokta göremedim, onu da açarsanız daha net yanıtlar alırsınız...

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.