Bilmece bulmaca PQS guclerini hesaplamaca

Başlatan z, 07 Aralık 2021, 02:25:43

z

Alıntı yapılan: quarko - 07 Aralık 2021, 08:13:08Gerilim ve akımdan bir periyot boyunca alınan örneklerin çarpımlarının integralinin ortalaması aktif gücü verir. Gerilim veya akımdan herhangi birini 90 derece kaydırıp tekrar aynı işlemi yaparsak ta, reaktif gücü buluruz. P ve Q belirlendiğine göre S'i de buluruz. Tabi bu değerler tüm harmonikler dahil olmak üzere aktif ve reaktif güçler olacaktır.

Yok yok. Akim ve gerilimlerin carpimlarinin integralinin peryoda orani ortalama gucu verir.

Yok yok. Kafam iyice karisti.

Akim ve gerilimlerin carpimlarinin pozitif yada negatif olmalari toplam sonucunda (integralde) bir deger cikartacak ve gucu bulacagiz tabiki.

Efektif deger tanimi burdan geliyordu.

http://www.cncdesigner.com/wordpress/?p=3189

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

devrecii

Hocam amper ters yönde akıyorsa reaktifdir doğru yönde ise aktif güçdür  v*a grafiğim integrali bunları verir,

Eğer  1 saniye boyunca  mcu bunu hesaplayıp toplayabiliyorsa peryotun ne olduğunun da önemi olmaz.

z

Alıntı yapılan: devrecii - 07 Aralık 2021, 20:00:45Hocam amper ters yönde akıyorsa reaktifdir doğru yönde ise aktif güçdür  v*a grafiğim integrali bunları verir,

Eğer  1 saniye boyunca  mcu bunu hesaplayıp toplayabiliyorsa peryotun ne olduğunun da önemi olmaz.

Kondansator ya da bobini sebekeye bagladiginda  dedigin gibi akim perydun bir kisminda dogru, bir kisminda da ters yonde akar. Ama hic aktif guc kullanmaz.

Alinan orneklerden aktif guc sorunsuz hesaplaniyor ama reaktif gucu anlayamiyorum.

Bir program yazdim sinusel akimla gerilim arasindaki faz farkini istedigim gibi ayarliyorum ve gucun grafigini cizdiriyorum ama reaktif gucu bir turlu hesaplayamiyorum. (sin cos islerine girmeden)

Mesela  aktif ve reaktif guc 45 derece bir birine esit olur ama guc grafiginin cok az bir kismi negatife kayarken pozitif kisim anormal buyuk oluyor.

At gozlugunu oyle bir takmisim ki sokup cikartamiyorum.

Ama cozecem bu soruyu.

z

Konu ilginizi cekmedi mi?

Yukumuze ustteki gerilim darbesini verdigimizda yuk alttaki gibi akim ceksin.

Sayisal degerler vermedim. Sorunu goresiniz diye sadece dalga sekli verdim.

Simdi mavi pencere araliginda yukumuzun cektigi  raaktif guc ne kadardir?

Nasil hesaplayacagiz?

devrecii

Alıntı yapılan: z - 07 Aralık 2021, 21:00:42Kondansator ya da bobini sebekeye bagladiginda  dedigin gibi akim perydun bir kisminda dogru, bir kisminda da ters yonde akar. Ama hic aktif guc kullanmaz.

Sinus yükselen eğride kapasitor şebekeden akım çeker akım + yönlü voltaj ise + yönlü  (+)*(+)=(+), sinus düşerken şebekeye akım akar akım (-) yönlü Voltaj (+) yönlü (-)*(+)=(-) ,   sinus negatif tepeye giderken akım (-) voltaj (-)    (-)*(-)=(+) vsvs....

V*A(+)  + V*A(-)  toplarsak sıfır çıkar yani yapılan iş sıfır ,  V*A (-)  toplamı ise reaktif gücü verir ,  ikisinin mutlak değerinin toplamı ise toplam yükü verir.

Bu verdiğin grafiktede v*a çarpıp alanı hesaplayan yazılımla kolayca hesaplanır bunu sen yapsana basit bir program,  onun üzerinde bakılabilir.

Peki elektrik saati toplam yüke göre mi hesaplanıyor yani kondansatör taksak prize bu faturya yansır mı ?

quarko

Alıntı yapılan: z - 08 Aralık 2021, 22:08:41Konu ilginizi cekmedi mi?

Yukumuze ustteki gerilim darbesini verdigimizda yuk alttaki gibi akim ceksin.

Sayisal degerler vermedim. Sorunu goresiniz diye sadece dalga sekli verdim.

Simdi mavi pencere araliginda yukumuzun cektigi  raaktif guc ne kadardir?

Nasil hesaplayacagiz?

Her iki sinyalde sinuosidal olmayan AC yapıda bir sinyaldir. Eğer bir periyodiklik mevcut ise harmonik analizi yapılıp tüm harmoniklerdeki reaktif güçleri toplamak gerekir. Yani Qtotal = Q1 + Q2 + ... + Qn olması gerekir. Dolayısıyla temel bileşen frekansındaki reaktif güçten bahsedecek olursak, sadece Q1 i alabiliriz.

Eğer bir periyodiklik mevcut değil ise sinyalin tamamı bir periyot olarak kabul edilip fourier transformasyonu uygulamak gerekir. Periyodiklik mevcut değilse fourier serisi yerine fourier transformasyonu uygulamak gerekir diye biliyorum. Daha detaylı bilgim yok maalesef hocam.

Bizim alanlarda lisans seviyesinde genelde sadece ortalama güç teoremi üzerinden tüm hesaplar yapılır. Dolayısıyla belirli bir frekansa sahip periyodik bir sinyaller bahsederiz hep. Aslında ortalama güç yerine ani güç teorisi denen bir mevzu var. Belki sizin bu örnek verdiğiniz sinyallerdeki reaktif güç için ani güç teorisi üzerinden yorum yapmak gerekir.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

z

Daha kolay olacaksa istedigin sekilde periyodik hale getir.

z

@devreci

Program yazdim gorsel olarak reaktif guc haricinde hepsini cizdirdim.

Yuunus

anlat @z hocam sana zahmet nasil hesaplayacaz, hesap isleri bizi asar, akimin integralini alip toplasak 0 cikar nasil olacak, heralde hepsinden once neyi hesaplayacaz onu bilmemiz gerekiyor. programa bile yamadigina gore cozumu biliyon.

z

devrecii

V*A negatif ise reaktif bitti  ,  hocam ne oldu yine tıkandın , çıkarma işlemdeki takıldığın gibi kal geldi  :D 
Programı yüklemeyecek misin bakalım.

Yuunus

@devreci reaktif bolgeleri neye gore belirledin, faz farkina mi baktin.

z

Alıntı yapılan: devrecii - 09 Aralık 2021, 18:11:46V*A negatif ise reaktif bitti  ,  hocam ne oldu yine tıkandın , çıkarma işlemdeki takıldığın gibi kal geldi  :D 
Programı yüklemeyecek misin bakalım.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Programin oyle ahim sahim bir yani yok. Ama yukleyim.

Bahsettigin negatif alanlari da buluyor fakat o alanlarin reaktif guc degeri ile alakasi yok.

Cunku Aktif guc P = (Akim*Gerilim carpiminin sonucu pozitif olan degerlerin toplami) + (Akim*Gerilim carpiminin sonucu negatif olan degerlerin toplami) 

(Oratalama alinacak onu yazmadim)

Boyle olunca da dedigin gibi olmadigi ortaya cikiyor.

devrecii

Alıntı YapCunku Aktif guc P = (Akim*Gerilim carpiminin sonucu pozitif olan degerlerin toplami) + (Akim*Gerilim carpiminin sonucu negatif olan degerlerin toplami)

Bu formul mu yanlış.

Hayır o alan değil V*A çarpımı aldığımız bölgeler buralar  kırmızı bölgede sonuç negatif mavi bolgede pozitif çıkar.

Bir kondasatör üzerinde düşünsek reaktif güç yani basit bir şekil üzerinde düşünsek.

Alıntı yapılan: Yuunus - 09 Aralık 2021, 18:54:22@devreci reaktif bolgeleri neye gore belirledin, faz farkina mi baktin.

Elektronlar ne yöne akıyor buna bakalım şabekede +300v var sistemimizde o anlık +100v  , akım şebekeden sisteme doğru,  şebekede +200v var makinadada +300V var bu sefer akım ters tarafa akar , bu akım  motorda olsa motora frenleme yapar çünkü enerji şebekeye gidiyor.

z

http://www.cncdesigner.com/wordpress/wp-content/uploads/GUC.zip

Benim kafa tamamen durdu.

Asagidaki ifade dogru. Programi biraz kurcalayinca aktif gucte hic sikinti olmadigini ama reaktif gucte
sikinti oldugunu goreceksin.

Sagdaki grafige takilmayin.

Cunku Aktif guc P = (Akim*Gerilim carpiminin sonucu pozitif olan degerlerin toplami) + (Akim*Gerilim carpiminin sonucu negatif olan degerlerin toplami)