Bulasik makinesi guzel yikamiyor.

Başlatan z, 11 Aralık 2021, 19:04:14

z

Bir kac kisi pervane pervane deyince makinenin pervanesini soktum. Hic bir catlagi kirigi yoktu.

Muslugun altina koyup su giris noktasindan su girmesini sagladim. Saga sola cevirirken deliklerden birinin tikali oldugunu gordum.

Igne gibi bir seyle tikayan nesneyi ittim haliyle o nesne geri pervanenin icine kacti. Gene su dok bak derken hoppala iki delik birden tikandi. Icerideki bir seyler su akisi ile delikleri tikiyordu. Icinden cikartmasi da mesele.

Su doldur bosalt, doldur bosalt, saga eg sola eg derken icinden 4 tane karpuz cekirdegi cikti.

Sanirim makine artik duzgun yikama yapar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

Alıntı yapılan: Sozuak - 11 Aralık 2021, 22:40:46isi kaybi olmasin diye zira isitarak kurutma yapiyor.

Bence imalat kolaylığı ve malyetten dolayı. ısı kaybını önlemek için çift cam yapmaları gerekiyor buda maliyet demek. 
Birde içinin görünmesi pekde gerekli bişey değil sonuçta ama olsa iyi olurdu.

z

Camin pek faydasi olacagini sanmiyorum.

Yagmurda giderken silecekler calismazsa hic bir sey goremezsin.

Bulasik makinasinda cam olursa olacagi bu.

power20

Kurutma için önce sıcak durulama şeklinde suyla ısıtma yapılıyor. Sonra aniden makine iç yüzeyi soğutuluyor. Bu sayede su buharı iç yüzeyde birikiyor. Kurutmuş oluyor.  Plastik tabaklara etkisi olmuyor.  Çünkü sıcak suyla ısınmış değiller

ilyas KAYA

İlk evlendiğimde bosch makine almıştık. Hanım sürekli iyi yikamadigindan şikayetçiydi. Yok şu deterjan yok bu deterjan derken 2 sene önce 4 boyutlu yıkama yaptığını iddia eden LG nin bulaşık makinesini aldım. Makine güzel diyecek laf yok. Telefondan program yükleme vs gibi özellikleri de var.

Neyse bizimki hala şikayetçi ve bende görüyorum gerçekten iyi yıkamıyor.

Eski makineyi kendi ofisime kurdum.
Makine harika yıkıyor hemde bim den aldığım en ucuz deterjan ile.

Sanırım sorunun kaynağı suyun tazyigi. Çünkü evim 4ncu katta bazen sıcak suyu açmaya bile tazyik yetmiyor. Ama ofis 1nci katta (ayni bina)

1nci katta su tazyigi çok iyi. Musluğu açınca bile farkediliyor. Evdeki arıtma bile deposu tam dolamiyor bu yüzden.

Simdilik yüksek sıcaklık moduna alıp idare ediyoruz ama ana sorun suyun basıncı. En azından benim tecrübem bu yönde oldu.

yesilu

düşük tazyik sadece makinenin su alma süresinin uzamasına neden olur, yıkama performansını etkilemez. atık su hortumunun yüksekliği önemli bu makinelerde, talimatlara uyulmayıp gelişigüzel kurulan yeni makinelerin kötü yıkadığına, servisin gelip  atık su hortumunu düzeltincr makinenin güzel yıkamaya başladığına birkaç kere tanık oldum komşu akrabada. su deliklerin tıkanma mevzuu ilginç, makinenin tabanında filtre var, dışta metal kaba, içte plastik ince. su pervanesinde birşeyler buluyorsanız bu filtreleri yerine oturtmamışsınızdır veya ince filtre yırtılmıştır.

fahri-

27 sene önce Doğubankdan Almanyadan ithal Bosch Bulaşık makinası almıştım. Hala kullanıyorum. Hanım çok memnun.
Hanım gördüğü yeni teknoloji makinaların bulaşıklarını çizdiğini söylüyor. Onun için de makinasını çok seviyor. Program seçme tuşlarından bir tanesi çalışıyor. Bizde bulaşık 3-4 günde birikir. Ve sudan geçirmeden makinaya koyulur ve hatta yemek artıkları kurur. Ama yine de temiz yıkanıyor.
Detarjan olarak Fairy platinyum kullanıyor.
Temiz yıkamasının algoritmasıyla alakası var mı bilmiyorum ama detarjanla kesin ilgili.
Bir de yeni makinalarda bulaşıkların çizilmesi nasıl oluyor onu anlamıyorum.

Andromeda

Bulaşıklar kirli konulmamalı..filtre çabuk tıkanır ve iyi yıkanmamış olur bulaşıklar..su sertliği,deterjan türü miktarı,parlatıcı,örneğin cam bardakların kalitesi ...bunlar etkili.camlarda meydana gelen beyazlaşmaya etki ediyor bunlar.Paşabahçenin bu konuda bir broşürü vardı ..orada yazıyor özellikle bardaklarla ilgili beyazlaşma olayı için..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Alıntı yapılan: yesilu - 12 Aralık 2021, 08:27:02...atık su hortumunun yüksekliği önemli bu makinelerde, talimatlara uyulmayıp gelişigüzel kurulan yeni makinelerin kötü yıkadığına, servisin gelip  atık su hortumunu düzeltince makinenin güzel yıkamaya başladığına birkaç kere tanık oldum komşu akrabada....

Atik su hortumunun durumunun, yikama kalitesine nasil bir etkisi olabilir ki?

fide

Alıntı yapılan: z - 12 Aralık 2021, 12:49:46Atik su hortumunun durumunun, yikama kalitesine nasil bir etkisi olabilir ki?
Makine içindeki su tesisatı atık su hortumuna doğrudan bağlı. Arada valf vb kesici bir eleman yok. Normalde hortum yüksekte olunca sıkıntı yok ama hortumun tamamı yerde ve gider alçakta ise makine içindeki su yerçekimi dolayısıyla doğrudan tahliyeye akıyor ve makine içindeki su azalıyor. Az su olunca hem su daha fazla kirleniyor hem de basınç düşüyor. Sonuç kirli çamaşır/ bulaşıkar.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: yesilu - 12 Aralık 2021, 08:27:02düşük tazyik sadece makinenin su alma süresinin uzamasına neden olur, yıkama performansını etkilemez. atık su hortumunun yüksekliği önemli bu makinelerde, talimatlara uyulmayıp gelişigüzel kurulan yeni makinelerin kötü yıkadığına, servisin gelip  atık su hortumunu düzeltincr makinenin güzel yıkamaya başladığına birkaç kere tanık oldum komşu akrabada. su deliklerin tıkanma mevzuu ilginç, makinenin tabanında filtre var, dışta metal kaba, içte plastik ince. su pervanesinde birşeyler buluyorsanız bu filtreleri yerine oturtmamışsınızdır veya ince filtre yırtılmıştır.

Makine aynı makine tek fark 4 ncu kattan 1 nci kata indi. Geriye kalan hersey aynı hocam. Farklı olan tek şey dedigim gibi suyun tazyigi. Ben bim in en ucuz deterjanı ile yıkıyorum mükemmel ama aynı makine evde sadece pahalı deterjan ile yikayabiliyordu.

Bilemedim

mg1980

@z hocam, Atık su hortum seviyesi makine su seviyesinin altında olursa pompa çalışmadığı halde deterjanlı su pompa içinden erkenden akarak olumsuz etki edebilir diye düşünüyorum.
Düzeltme.. @fide hocam da yazmış.. pardon diyelim..

z

Makine gene guzel yikamayinca makinenin kapaklarini soktum.Mudahale edebilecegim sorunlu yer yok.

Ustteki pervaneden de 5 karpuz cekirdegi cikarttim. Bizim makina bostan gibi olmus.

@yesilu nun dedigi gibi bu pervanenin icine bu ivir zivirlar nasil girer anlamadim.
Metal filitre mukemmel oturuyor. Delikleri cok kucuk ve karpuz cekirdegi girmesi mumkun degil.

Cekirdekleri bu kez pervanenin deliklerinden cok zor cikarttim. Su doldurup cekirdekleri cimbizla yakalayip minik minik parcalayarak 1 saatte ancak temizledim.

Pervanelerin icine madem boyle parcalar ulasabiliyor o zaman pervane ic temizliginin yapilabilmesi icin pervane daha guzel tasarlanabilirmis.

Bir daha olursa bu konuya el atacagim.

Camasir deterjani, camasir suyu, bilumum temizlik malzemeleri ile maknayi bosta calistirip suyu doldur bosalt yaptim.

Bakalim simdi yikayacak mi?

z

Makinanin on kapagindaki switchi kandirarak kapak acikken calismasini sagladim.

1) Pervanelerden su fiskirmasina ragmen pervanelerin donmedigini gordum. Pervaneleri elimle cok rahat cevirebiliyorum.

2) 50 derecede yikama modunu sectigim halde yikamayi yarida kesip baktigimda makine icindeki suyun soguk oldugunu gordum. (Bulasiklar bittiginde tabaklar cok sicak diyor hanim)

Bu makina suyu isitmadan yikiyor ama kurutuyor sanki.

Elektronik karti bu kadar aptal olamaz.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 12 Aralık 2021, 16:17:27Makinanin on kapagindaki switchi kandirarak kapak acikken calismasini sagladim.

1) Pervanelerden su fiskirmasina ragmen pervanelerin donmedigini gordum. Pervaneleri elimle cok rahat cevirebiliyorum.

2) 50 derecede yikama modunu sectigim halde yikamayi yarida kesip baktigimda makine icindeki suyun soguk oldugunu gordum.

Bütün hikaye bumuydu yani:))
Su ısınmazsa tabiki Yıkamaz.

Yapacağın şey çok kolay,ama biraz uğraşırsın.
Makinayı ters çevir Alt taraqfında resiztans olacak,büyük ihtimalle Resiztansa seri bağlı
Termik Sigorta bozulmuştur.Genelde Makaronla kaplı olurlar.
Bu tabii en basit şekli.Birde Anakarttan Kontrol edildiği için Oralarda Soğuk lehim Temassızlık vs olabilir.Arıza yapmışta olabilir.Ama dediğim gibi genelde Termik Sigorta bozulur.Sanırım bir zaman sonra özelliğini kaybediyor ve bozuluyor.

Eğer Sorun Kontrol panelindeyse,Elektronik panel ön kapağın içinde olur genelde.
Ön kapağı sökmek Panele ulaşmak çok kolay.Kapağın iç kenar kısmındaki vidaları söktüğünde
Kapağın önü Boşa çıkar, Elektronik Karta ulaşırsın.Önce Termik sigortayı kontrol et.Resiztans da bozulmuş olabilir ama kolay kolay bozulmazlar.