Step Motor ötüyor ama dönmüyor

Başlatan farmst, 15 Haziran 2022, 13:29:57

farmst

Merhaba, TB6600HG ile bir step motor sürücü tasarladım. Üretmeden önce test etmek için devreyi dışarıda kurdum, step motoru sürmeye çalıştığımda motor ötmeye başlıyor ama dönmüyor. Farklı mikrostep ayarlarında farklı clk frekanslarında denedim ama yine hareket ettiremedim. Bağlantıların hepsi doğru, tasarım da doğrulanmış bir tasarım. Farkettiğim bir problem step motorun coilleri arası direnç 1.9 ohm ama motorları sürücüye bağladığımda bir coilde 1.9 ohm diğerinde 110 ohm ölçüyorum, farklı sürücü bağladığımda iki coilde de 1.9 ohm ohm ölçüyorum. Step motorlar hakkında pek bilgim yok yardımcı olabilirseniz sevinirim. 


Referans aldığım tasarımı bu şekilde sistemi etkilemeyecek ufak değişiklikler yaptım sadece


Melih1802

Osilaskop ile OSC ucundaki frekansı okuyup yazar mısın?

ilyas KAYA

Step ve dir uçlarını yer değişip deneyin birde.

muhendisbey

Step motor neden öter?
Mıknatıs ve bobinin olduğu her sistem hoparlördür. Ancak burada ses gelmesi motorun dönemeyeceği frekansta sinyal gelmesi ile ilgili olabileceği gibi, motor uçlarının yanlış bağlantısı da olabilir. Bunun dışında motor akımı düşük ayarlanmışsa yeterli dönme torkunu yakalayamamış da olabilirsiniz.

Önce çalıştığını bildiğiniz bir sürücüde yavaş hızda çalıştırıp pinlerin doğruluğuna, motorun sağlam olduğuna emin olup, sonra kendi sürücünüzde test ederseniz sorun kısa sürede çözülür. 4 kanal osiloskobunuz varsa ölçüm alarak da sorunu kısa sürede çözebilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yucatar

Ben buna benzer bir hatayı step motorda değilde ac motorda yaşamıştım basit bir inverter yapmaya çalışıyordum motor hızlandıktan sonra motor durup ötmeye başlıyordu frekansı sınırlandırarak çözmüştüm.

z

Alıntı YapFarkettiğim bir problem step motorun coilleri arası direnç 1.9 ohm ama motorları sürücüye bağladığımda bir coilde 1.9 ohm diğerinde 110 ohm ölçüyorum, farklı sürücü bağladığımda iki coilde de 1.9 ohm ohm ölçüyorum.

Konnektor baglantilarini iyi kontrol ettiniz mi? Sargilardan birisi bosta anlasiliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com