Çin üretimi ucuz fpga'lar

Başlatan devrecii, 16 Aralık 2022, 21:20:32

devrecii

link1
link2
link3

Aliepress'de en basit fpga fiyatları bile uçmuş 100tl aldığım cyclone2 kart 1000tl olmuş. (4000 lut)

Bunları yeni gördüm fiyatları çok ucuz ve özellikleri çok iyi. fpga öğrenmek isteyenler alıp deneyebilirler direkt usb bağlanıp programlanabilir.

4k 4000lut ve gömülü arm m3 işlemci varmış

9k 9000lut  400kb ram + 8mb sd ram  gömülüelektronik kassabı

Geçen ay 1 tane tang 9k satın aldım. Kargosu vergisi ve herzamanki %5~7 kaçak ile 370 lira tuttu. 2 haftada geldi. Türkiye dağıtımını Aras kargo ile yaptılar. ("FYI open source store" isimli mağaza) Şimdi bu kartı kullanarak verilog öğreniyorum.

İsterseniz hem windows hem de linux'ta çalışan kendi ide yazılımları var. Tam özellikli versiyon için lisans almak zor değil, uğraşmak istemezseniz öğrenci versiyonu çok farklı değil. Linux kısmı şimdilik biraz problemli olabilir. Bu kartla ilgili çok güzel bir şey; kartın içerdiği FPGA çipini destekleyen özgür yazılım zincirleri (synthesize-place&route işleri) var: https://www.geeklan.co.uk/?p=2919

Kartla ilgili daha fazla bilgi: https://wiki.sipeed.com/hardware/en/tang/Tang-Nano-9K/Nano-9K.html

Erol YILMAZ

Konu başlığı sabitlenmiştir.

Ersin

Ide si nasıl , kullanışlı mı ,sıkıntı yaratiyor mu.Ücretsiz core lar mevcut mu , ki sitesinde sanki gördüm , onları kullandınız mı.

elektronik kassabı

IDE'sinin şimdilik iyi olduğunu düşünüyorum. Dediğim gibi FPGA öğrenmeye yeni başladım. Sonra ne düşünürüm bilmiyorum. Bir de dediğim gibi eğer ilgilenen olursa linux versiyonu bende problemliydi, kütüphanelerle ilgili sıkıntı çıktı çözdüm ama sentezleme komutu çalışıyormuş gibi yapıp çalışmıyor, gerekli dosyaları üretmiyor, ipucu olabilecek bir hata da vermiyor. Ben de şimdi windows versiyonunu wine ile kullanıyorum. Özellikle devre şematiğini gösterdiği için ilk öğrenirken IDE iyi bir imkan. Linux versiyonunu deneyip düzgün çalıştıran olursa söylesin.

Soft core IP'ler için buraya bakabilirsin, tang 9k "GW1NR-9C" entegresini kullanıyor:

https://www.gowinsemi.com/en/support/ip/?page=1

Hard core IP'leri ise entegrenin özelliklerinden tahmin edebilirsin. Hepsi IDE üzerinden ulaşılabilir.