FSBB30CH60C IGBT MODÜL

Başlatan Mr.Thinking, 10 Haziran 2023, 18:34:53

Mr.Thinking

Aşağıdaki yapı bir motor sürücü ıgbt modülüdür. Orjinal olup olmadığından şüphe ediyorum. Fikirlerinizi almak istiyorum.
Sorun şu:
Modülü arızalı olan bir sürücüye yeni modül alıp taktım. Gayet güzel şekilde motoru döndürmeye başladı. Bir süre sonra stopa bastım durdurdum. Fakat oda ne? Motor hala çalışyormuş gibi sürücü 2 kat akım çekmeye (AC 1600mA) başladı ve ıgbt hızlı bir şekilde ısınmaya başladı.
Sevincim, kafamda oluşan binlerce soru işareti ile birlikte birden bir moral bozukluğuna dönüştü.
Motor durağan halde ama elimle çeviremiyorum. Bir frenleme hissi var. Belliki bobinlerde gerilim var. Motor uçlarını ölçtüğümde AC 30 ve 50 volt arasında bir gerilim görüyorum. Motor uçlarından ikisini çıkardığımda akım normale dönüyor.
Cihazın enerjisini kesiyorum. Bakıyorum ıgbt sağlam.
Tekrar ilk enerjiyi veriyorum akım normal. Start veriyorum motor dönüyor. Harika.
Ama tekrar stopa bastığımda aynı şey yine oluyor akım çekiyor ve ıgbt hızla ısınmaya başlıyor. Ama bozulmuyor.
Sonuç olarak Igbt ilk iletime geçtikten sonra stopa basılsada tam kapanmıyor, sızdırıyor gibi. Çıkışlarda belli bir gerilim var.
2 ayrı modül denedim ikisi de aynı. Sadece akım farkı var. İkincisi, aynı konuda AC800mA akım çekiyor.
Bunun sebebi ne olabilir?
ego=1/Knowledge

Sozuak

IGBT yi süren yalıtımlı bir sürücü modülü yok mu seramik epoksi birşeylerle kaplı yada IC şeklinde.  Ya o sorunludur yada programı sapıtmıştır frenleme gerilimi uyguluyordur.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: Sozuak - 10 Haziran 2023, 19:15:15IGBT yi süren yalıtımlı bir sürücü modülü yok mu seramik epoksi birşeylerle kaplı yada IC şeklinde.  Ya o sorunludur yada programı sapıtmıştır frenleme gerilimi uyguluyordur.
sn54abt541 var.
O bozuk olsa cihaz hiç çalışmaz değil mi? 2 ayrı devrede aynı modülü denedim sonuç değişmedi. 
ego=1/Knowledge